Recuperare dupa fractura col femural neoperat

10-03-2017
adi popescu
Nu este medic/terapeut
adi popescu
Buna ziua,

in urma cu o saptamana soacra mea (75 ani) a cazut si la radiografie s-a depistat fractura col femural Gardner IV. Recomandarea medicului a fost sa nu recurga la operatie (diverse alte afectiuni). In decurs de o saptamana a ramas imobilizata la pat, ia ceva calmante si face injectii anti-coagulare dar deja ne punem problema unui plan de recuperare. Are un cadru de care sa se poata folosi si o persoana de incredere (fost cadru medical) care o ajuta.
Puteti sa ne faceti niste recomandari in privinta modalitatilor de recuperare: cand e recomandat sa se ridice din pat, ce exercitii sa faca orice alte sfaturi utile ca sa isi reia activitatile cotidiene.

Multumesc frumos!
15 comentarii
1
11-03-2017, ora 19:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fracturile de col femural tratate conzervativ au sanse aproape nule de vindecare. cu multnoroc colul femural se resoarbe si in cateva luni se instaleaza o stare numita Girdlestone in care pacienta/ul este cat de cat mobil pe distante mici si dureri medii. varianta mult mai probabila este decesul pacientei/ului in decurs de cateva luni din cauza imobilizarii/pneumoniei/trombozei/escarelor etc.
tratamentul conzervativ este ultima varianta in tratarea acestor leziuni.
varianta cea mai buna este protetizarea imediata la pacienti in varsta si osteosinteza la pacienti tanari, cu conditie fizica foarte buna.
un ortoped experimentat face o proteza cervococapitala/Moore/doukopf (variante unde se protetizeaza numai partea femurala) intr-o jumatate de ora, sansele de supravietuire sunt statistic mai bune cu operatie insa evident nu cunoastem toate detaliile,
1
13-03-2017, ora 13:57
adi popescu
Nu este medic/terapeut
adi popescu
Va multumesc frumos pentru raspuns! Ar putea totusi sa incerce sa se ridice, sa mearga cu cadrul tocmai ca sa evite complicatiile datorate sederii la pat? Sau putem incerca o colaborare cu un kinetoterapeut ca sa o ajute sa isi pastreze musculatura? Cum va spuneam, decizia de a nu fi operata a fost a medicului (mai exact am solicitat 2 pareri, ca sa stim exact cum sa procedam, medici de la sp Pantelimon). Fractura este fara deplasare. Moralul ei este bun, nu e deloc letargica, se hraneste si e bine ingrijita.
0
14-12-2017, ora 12:46
Gina B.
Nu este medic/terapeut
Gina B.
Buna ziua,
Nu sunt medic dar am in familie un caz asemanator. Daca gr.este IV inseamna ca fractura este cu deplasare.
Mama mea are 88 ani, fractura col femural picior drept, gr. IV, neoperata din cauza altor probleme, are 8 luni de la fractura, este inca la pat, dar se mobilizeaza zilnic, in sensul ca merge cu cadrul, ajutata. cca 10 - 12 m, doctorul de familie spune ca nu e suficient si din aceasta cauza face in continuare clexane de 0, 4 - 1 pe zi.
Am pe cineva care vine odata la 2 zile si o maseaza, o mobilizeaza, face miscari de intretinere a bratelor si a piciorului bun dar inca nu se poate sprijini in piciorul cu fractura.
Eu l-as ruga pe dl. dr. sa-mi spuna - si poate ca raspunsul va ajuta si pe dvs- daca este normal ca fesele sa fie rosii, desi este foarte bine ingrijita. Daca nu cumva face complicatii la locul rupturii? Eroziune a osului etc
0
12-06-2018, ora 21:49
ass
Nu este medic/terapeut
ass
Buna ziua.Va rog frumos sa ma iertati ca pun intrebarea aici dar nu am gasit altundeva nu ma pricep prea bine cu tehnologia.Am un baiat de 16 ani care face anul acesta 17.Si acum cateva saptamani a cazut la fotbal si pe moment cand a venit acasa si mi-a spus ca-l durea foarte tare partea inghinala de la piciorul stang.Prima data am crezut ca este doar o intindere dar nu putea sa mearga aproape deloc.M-am dus la spital si s-a facut o radiografie si un CT.Doctorii au spus ca are o fractura de col femurar fara deplasare am fost trimisi de de urgenta la spitalul din Craiova si din fericire i s-a pus o artera gipsata si sa revenim peste o luna(mi s-a spus sa ii dau multe lactate vitaminea C) acum perioada aproape a trecut el nu s-a dat deloc jos din pat gipsul ii este destul de larg deoarece a avut piciorul umflat si am vazut ca se rasuceste pe o parte si pe alta ca sa poata sa doarma.Acum doctorii mi au spus ca poate nu i s-a fisurat locul unde este fractura si poate necesita operatie dupa parerea dumneavoastra ce credeti?Ce ar trebuii sa fac in continuare.Va rog mult sa-mi raspundeti la intrebare
0
29-10-2018, ora 08:08
Georgi90
Nu este medic/terapeut
Georgi90
Buna ziua, trec printr-o situatie asemănătoare. Acum 2 saptamani bunicul meu a avut un accident rutier. Am mers cu el la urgente si ni s-a dat un bilețel în care scria fractura femur, nu imi amintesc sa fi scris ce grad este sau altceva dar o sa caut biletul si ni s-a recomandat repaos 30 de zile si 20 de zile injecții anticuagulare si artrostop, doctorul nu a menționat nimic de operație si acum citesc ca nu are șanse de viata, cum este posibil asa ceva ? Sunt fracturi care nu necesita operatie si sunt vindecabiele? Bunicul se simte foarte bine, nu are dureri, se da jos din pat sungur si sa pe un scaun și astăzi vrea sa încerce să stea în carje. Astept un raspuns va rog. Multumesc
0
29-10-2018, ora 10:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
depinde mult de tipul fracturii. fracturile de col femural sau pertrohantere trebuie operate insa o avulzie mica a trohanterului mare este tratata des conzervativ. din moment ce nu stima despre ce este vorba este greu de spus daca tratamentul este corect sau nu. aveti radiografiile?
0
31-10-2018, ora 17:30
Georgi90
Nu este medic/terapeut
Georgi90
Buna seara! Nu avem radiografia, nu ne-au dat o si nici nu ne-au arătat-o. Vreau sa va comunic ca bunicul meu astazi a mers în carje pe o distanță de aproximativ 15 m dus 15 intors.
0
31-10-2018, ora 17:36
Georgi90
Nu este medic/terapeut
Georgi90
Dacă osul este fractura foarte rau i-ar da posibilitatea asa mare de mișcare ?
0
31-10-2018, ora 19:02
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este greu de spus, o fractura a colului femural impactata teoretic ar face posibila mersul pe distante mici insa cu risc major de dislocatie.
ce au scris pe biletul de iesire ca diagnostic?
0
31-10-2018, ora 20:08
Georgi90
Nu este medic/terapeut
Georgi90
Din pacate nu il am la îndemână, dar imi amintesc ca scria fractura femur sau col femural(ce am reusit eu sa inteleg pentru ca scrisul nu era foarte citeț) si inca un cuvant iar ca remediu doar 30 de zile repaos, anticuagulante si artrostop.
0
31-10-2018, ora 20:39
Georgi90
Nu este medic/terapeut
Georgi90
Am gasit biletul doar ca nu inteleg scrisul. Vi l-aș putea trimite pe o adresa de mail ?
0
31-10-2018, ora 21:29
Georgi90
Nu este medic/terapeut
Georgi90
Buna seara din nou. Din fericire cred ca am descifrat ce scrie in bilet si probabil noi, ma refer la familie am inteles gresit totul, cred ca inteleg ca este vorba de fapt de o fractură de ram ischiatic care nu este atât de grav !
0
31-10-2018, ora 21:36
Georgi90
Nu este medic/terapeut
Georgi90
Revin, am mai discutat cu mama mea Si zice ca doctorul i-a zis de femur dar nu scrie asa ceva pe diagnostic, nu mai inteleg nimic, au vreo legatura intre ele ?
0
31-10-2018, ora 21:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
am o adresa de mail pe profilul meu.
fracturile de os pubis si os ischii (fara leziuni posterioare a bazinului) sunt tratate conzervativ in majoritatea cazurilor
0
31-10-2018, ora 22:07
Georgi90
Nu este medic/terapeut
Georgi90
V-am trimis acum un mail cu biletul. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: