refacere mucoasa intestinala

28-11-2012
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Buna seara,

M-ar interesa, in mod deosebit, cel mai eficient tratament pe care mi-l puteti recomanda in vederea refacerii cat mai rapide a mucoasei intestinale lezate(atat cea a colonului cat si cea a intestinului subtire), afectiune determinata de o parazitoza intestinala si o disbioza intestinala, vechi, netratate corespunzator. Mentionez ca problema parazitozei s-a rezolvat dar a ramas aceasta mare problema a mucoasei intestinala iritata (lezata) care imi creeaza o stare grava de disconfort digestiv (digestie greoaie, neasimilare corespunzatoare nutrienti, vitamine, minerale, constipatie, eliberare toxine in circuitul sangvin si, implicit, stare de oboseala cronica etc.). Va rog din suflet, cu nominalizarea medicatiei considerate a fi cea mai eficienta, regim igienico-dietetic si alte indicatii folositoare. VA MULTUMESC.
59 comentarii 12 Înainte ›
0
29-11-2012, ora 19:17
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
Buna dinamy!Am urmarit ce ai scris referitor la giardia, am si eu aproape toate simptomele pe care le ai descris si tu.Si eu am luat 5 zile duador fara nici un rezultat.Au trecut 2 saptamani si acum sunt la a doua tura de duador.Tu vad ca ti ai revenit?cum?Dupa cat timp?Pentru refacerea mucoasei intestinale mie mi a dat biotics 3 pe zi
0
29-11-2012, ora 19:49
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
VROIAM sa te mai intreb de cate ori ai facut tratamentul cu duador?doar odata?
0
29-11-2012, ora 23:23
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Buna flo 73. Nu, tratamentul recomandat de gastroenterolog cu duador a fost 5zile, pauza 10zile, repetat inca 5zile, apoi pauza 10zile si refacute analizele pentru giardia. Ca si tine, dupa prima tura de duador, nu am simtit decat o foarte usoara ameliorare a simptomatologiei dure anterioare, motiv pentru care, dupa indelungi parcurgeri ale forumurilor pe net, am luat hotararea pe cont propriu sa urmez si un tratament naturist (medicii trateaza foarte superficial aceasta problema, cel putin ca informatii date!!!; se pareca DUADORUL e nociv ptr. ficat si, cred eu, ataca si flora si mucoasa intestinala!!). Am luat NIKVORM in pauza de 10 zile, am revenit cu a doua tura de DUADOR, apoi am luat inca o data NIKVORM pentru mai multa siguranta, am mai luat ulterior si ulei volatil de cimbru in miere de albine...fara sa repet, deocamdata, analizele de giardia (oricum, este extrem de relativa problema...giardia poate iesi foarte greu, teoretic trebuie duse minim 3 scaune la analize) eu consider ca simptomatologia indusa de paraziti a disparut...a ramas, din pacate, cea indusa de flora si mucoasa intestinala afectate (nu m-a preavizat nimeni ca dupa tratamentul antiparazitar trebuie sa urmez un tratament in acest sens!!!),...noroc ca, intuitiv, am inceput si eu un tratament cu EUBIOTICS (probiotic, 3/zi), inulina (prebiotic, nu-ti pot recomanda, experimentez efectul, sper ca rau sa nu-mi faca!...) si COLOSTRUM PRIME LIFE de la SECCOM (am citit ca-i foarte bun ptr. refacerea mucoasei intestinale). In acelasi timp, am renuntat (sper ca nu mai mult de 2-3 luni) la orice produs pe baza de drojdie (ex.: paine, bere etc.), la dulciuri (ptr. continutul de zahar, deci zahar sub nici o forma), nu cafea (irita mucoasa intestinala, poate fi inlocuita cu succes de cafeluta de cicoare), nu alcool, nu tutun, observ ca nici macar uleiul volatil de cimbru nu-mi mai prieste (luat in cantitati mari, irita mucoasa intestinala!), chiar si vitamina C (idem ca la uleiul volatil de cimbru)...E o adevarata drama, trebuie experimentat ce-ti prieste si ce nu, doctorii nu spun mare lucru...tu poate ai posibilitatea sa ajungi la un gastroenterolog mai de doamne-ajuta, sa-mi dai si mie detalii asupra consultatiei, te rog...Una peste alta, am zile bune si zile mai putin bune (acestea sunt, paradoxal, in mod special cele in care am scaun...desi acesta este normal, dupa ce am scaun ma simt destul de rau cam toata ziua, parca sunt anesteziat...eu consider ca sunt simptomele mucoasei intestinale afectate, cel mai probabil cea a colonului). Am oroare, dar cel mai probabil se va impune o endoscopie si, poate, si-o colonoscopie...Sunt sigur ca te-am ametit de tot, dar asta-i situatia,...destul de tulbure...oricum, sunt clar mai bine decat am fost inainte de tratamentul descris mai sus...inainte eram un "zombi", fara nici o exgerare!. BAFTA, si tine-ma si pe mine la curent cu evolutia ta, asa cum si eu, la randu-mi, voi interveni in cazul aparitiei unor schimbari radicale. Orice aflam sau experimentam, ideal ar fi sa facem cunoscut prin intermediul acestui forum, fiindca situatia e destul de delicata!!...
0
02-12-2012, ora 21:58
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
eu am terminat a doua tura de duador de 2 zile si simptomele nu au disparut.cred ca l am luat degeaba, din pacate!vroiam sa te intreb la tine cand au disparut simpromele?sa mai astept sau sa merg iar la medic?
0
04-12-2012, ora 12:28
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Dupa cum ti-am dat de inteles, simptomatologia aferenta acestei afectiuni digestive s-a ameliorat semnificativ, in nici un caz nu a disparut complet...inca mai am "caderi", e adevarat mai reduse ca intensitate si ca perioada de timp...dar imi imaginez ca acestea pot fi foarte bine consecintele acestei mizerii...in sensul de a necesita timp pana la refacerea mucoasei intestinale (eventual si alte leziuni determinate de paraziti), a florei digestive afectate...cu cat e mai veche problema, cu atat, banuiesc ca si tratamentul si rabdarea, deopotriva, ar trebui sa fie mai de durata...eu, actualmente, incerc si varianta cu tinctura de propolis, 2 luni, luata 20 zile pe luna cu 10 zile pauza, iar in paralel mai iau si un probiotic puternic (REFFLOR FORTE-10 mild. bacterii active)+prebiotic (INULINA)...sincer, la doctor m-as duce dupa vreo 3 luni de tratamente, marea majoritate iau in deradere aceasta afectiune cu consecintele ei...personal nici nu am idee la cine sa apelez, cine-ar putea fi mai bun in Ploiesti, eu din aceasta localitate sunt...sau ce alta varianta mai buna ar putea exista...bineinteles, la un pret rezonabil si cu efectul scontat...daca tu ai alta idee, as fi extrem de bucuros sa mi-o impartasesti...parerea mea, daca ai cunostinta sau poti ajunge la un gastroenterolog sau medic de boli infectioase ff bun, nu ezita s-o faci si anunta-ma si pe mine de rezultat...ai idee ce analize trebuie facute in sensul determinarii germenilor de paraziti din organism???...e greu sa-ti mai regasesti sanatatea si echilibrul dupa asa ceva!!...MULTA SANATATE!
0
05-12-2012, ora 15:57
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
eu am fost la gastroenterolog, am dat o multime de bani, mi a zis ca toata lumea are giardia si ca simptomele nu sunt de la giardia!nu stiu ce sa mai cred, dupa cum zici si tu medicii nu dau importanta acestor paraziti!oricum eu am si niste simptome pshice(ameteli, stari de agitatie si panica mai ales dupa scaun), insomnii care am intesles ca sunt din cauza toxinelor eliberate de giardia!am fost si la pshiatrie, unde medicul a spus sa imi rezolv problema giardiei intai !la analizele de sange mi a iesit VSH mare 23 si colesterolul mare 270!e cumplit, pe mine acum ma deranjeaza f multstarea de balonare continua, flatuenta si eructatii continue!o sa vad sa incerc sa caut aici in oras un parazitolog(eu sunt din tg mures).orice noutati mai ai tine ma la curent, nici eu nu stiu ce sa mai cred!sa aiba dreptate gastroenterologul si sa nu fie giardia de vina!?
0
06-12-2012, ora 13:13
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Aceleasi stari le-am avut si eu (analizele extrem de asemanatoare) iar acum, intr-o buna masura, s-au ameliorat. Ar putea fi o simbioza giardia+disbioza intestinala (flora digestiva+mucoasa intestinala, in special cea a colonului afectate)...disbioza poate fi mai veche (tratamente cu antibiotice repetate, alimentatie necorespunzatoare, constipatie (scaun neregulat) sau terte alte motive) sau indusa chiar de giardia (aceasta poate fi mai veche si ai depistat-o in momentul cand a devenit de o consistenta deosebita!!!...). Si mie mi-a spus un gastroenterolog ceva asemanator dar eu personal ignor asemenea aprecieri, macar pentru simplul fapt ca sunt forumuri pline de oameni cu probleme asemanatoare si nu cred nici in ruptul capului ca se plang de "tampiti"...sau i se da dreptate si atunci sa gaseasca domnul doctor solutia miraculoasa sa te scoata din starea asta...din pacate, in proportie de 99, 99% nu se va intampla acest lucru...atunci parerea mea este urmatoarea: ori incerci in regim de urgenta o colonoscopie la cineva despre care ai referinte deosebite in acest sens, ori mai incerci o solutie de compromis, asa cum am facut eu...inceteaza cu duadorul sau alta medicatie alopata si incearca tratamentul cu tinctura de propolis, 30% concentratie (eu iau de la Plant Extract si pare a fi OK), cate 40 picaturi cu un sfert de ora inainte de fiecare masa principala (eu am in jur de 80 kg si de aceea iau 40 picaturi, adica jumatate din greutate); acestea se iau 20 zile pe luna (urmate de 10 zile pauza), minim 2-3 luni. In paralel ia un probiotic bun (eu am luat EUBIOTIC, 3/zi iar acum merg pe REFFLOR FORTE PENTRU ADULTI, 1-2/zi) precum si un prebiotic (eu merg pe Tarate de Psyllium de la Sanovita, asa cum scrie in prospect, luate in iaurt + 2 litri de apa plata pe zi). REGIMUL ALIMENTAR, pentru mine cel putin, este fundamental...din pacate excluzi dulciurile (in special zaharul, dar il poti inlocui cu mierea, fara excese insa), lactatele (mai putin iaurtul), excluzi DROJDIA (deci fara paine de orice fel (o poti inlocui cu paine crocanta integrala de la KAUFLAND sau LIDL), fara bere...intr-un cuvant fara orice produs care contine drojdie), carnea (excluzi carnea de pasare (e plina de "hormoni") si te axezi pe cea de peste si vita), fara cafea (o poti inlocui cu cicoarea) si alte produse care observi tu ca ti-ar crea probleme de digestie sau stare de rau...intr-un cuvant, produsele care fermenteaza in intestin sau care pot periclita integritatea florei si mucoasei intestinale!!!...Usor-usor, de principiu, trebuie sa incepi sa te simti mai bine...parerea mea e ca daca in 2 saptamani nu se intrevede nici o ameliorare vizibila, atunci se impune o colonoscopie...asta-i opinia mea, eu asa am procedat si gandit, dar nu o lua ca o certitudine, eu nu sunt doctor...pe de alta parte si de doctorii cu care am venit in contact in Ploiesti m-am saturat pana peste cap...de bine, de rau, asa cum am gandit-o eu, mi-am ameliorat semnificativ situatia (si eu am fost intr-o situatie deosebit de grava!!) in timp ce cu tratamentele lor era sa dau "coltu' " (absolut nici o ameliorare, ba din contra!!!)...ASTA-I OPINIA MEA, ALEGEREA IN SCHIMB E A TA IN TOTALITATE!. Sanatate si tine-ma si pe mine la curent cu noutatile ivite (inclusiv cu strategia pe care te-ai hotarat s-o urmezi).
0
29-12-2012, ora 15:55
miv
Nu este medic/terapeut
miv
Si eu am facut tratament cu Duador.2 reprize cu pauza de 14 zile...acum sunt pe helmiflores(asa mi-a recomandat medicul) si ceva tinctura de propolis in paralel dar mai mult asa de 'sa vadem efectul'.Cu balonari am ramas si eu.Actualmente mai iau si argila capsule, colebil(am fierea lenesa) si de azi triferment(care parca are efect imediat antibalonare.Mentionez ca inainte sa descopar giardia(se pare ca am si in colecist...de unde si fierea lenesa) am facut colonoscopie si endoscopie si analaiza la sange, ca rezultat colon spastic(probabil de la giardia) si o gastrita antrala.Dupa ele am facut si o ecografie general-abdominala...toate ok doar fierea putin alungita fara alte probleme, doar lenesa, ceea ce m-a condus la copro.oricum de vreo cateva luni viata mea a fost data peste cap...depresie, ganduri naspa, parca nu mai am chef sa fac nimic, balonari, jena in dreapta sus langa stern(fierea)...si cam atat...cu mancarea stau bine, am pofta, fara greturi, greutatea e aceeasi chiar cateav kg in plus.oricum in ultima vreme parca s-au mai ameliorat toate simptomele...doar cu balonarea ma lupt :)
0
04-01-2013, ora 19:36
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
cum va mai simtiti?eu am mai luat si tinizol doza unica si acum nickvorm!viata mea a fost data peste cap, parca traiesc un cosmar!dupa toate tratamentele am ramas cu insomnii, balonari, depresie.voi cum mai sunteti?
0
04-01-2013, ora 20:57
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Incearca sa te axezi pe tratarea consecintelor acestei afectiuni numite "giardia":

- cresterea imunitatii si refacerea florei si mucoasei intestinale afectate (ex: Colostrum Prime Life, Enterolactis Plus)
- remedierea disfunctiilor hepato-biliare induse, gen dischinezie biliara, ficat intoxicat (ex: Liv 52, Redigest, Fiobilin, ceai Favibil, gemoderivate etc.)

Eu asta am facut si mi-am mai revenit...macar ca s-au marit perioadele de bine comparativ cu ce era inainte...Pana la urma n-ai incercat vreo colonoscopie sau endoscopie sau tomografie abdominala?
0
07-01-2013, ora 19:12
miv
Nu este medic/terapeut
miv
Momentan sunt in pauza de 10 zile a tratamentului cu Helmiflores.Nu iau decat argila, probiotice(refflor), si magneziu+B6.Dorm mai bine nopatea de ceva zile(am ajuns la aproape 7 ore fara trezire) si de cateva zile incerc sa mananc mai putin sa mai dau jos din cele 89 de kg(la 1, 73 m).Nu tin regim, doar incerc sa mananc doar un fel la mesele principale, mai putina paine, si gustari intre mese cate un fruct...bineinteles ma lupt sa las si tigarile, de vreo cateva luni le-am redus la jumatate.Tinta mea la greutate este cam pe la 80 kg dar vreau sa se intample cam lent nu vreau sa ma dau peste cap, deabia mi-a revenit putin pofta de viata.In rest, ma simt bine, parca mai putine balonari, refflorul vad ca ma ajuta sa elimin gazele din intestin mai repede(zice ca asa actiuneaza la inceput pana se stabilesc bacteriile bine in colon) :), si mai simt o jena la fiere mai ales daca ii dau grasime si cafea si tigari :), daca mananc foarte putin si las stomacul gol parca nici nu o mai simt :)...stiu ca e lenesa si putin alungita(asa a vazut-o ecograful(fara alte probleme).
Sincer parca pe zi ce trece ma simt mai bine.Am observat ca este si putin pe psihic, daca am ceva de lucru de facut musai, uit si parca nu as avea nimic, cum zabovesc la lenevie ma gandesc si revin la 'bolile mele' :)
P.S. mai iau cate un colebil daca stiu ca mancarea e mai consistenta pentru fiere...asta odata la cateva zile.
0
18-01-2013, ora 14:42
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
dupa toate tratamentele am facut din nou examen coproparazitologic si mi a iesit oxiuri si giardia!inainte nu aveam oxiuri!nu stiu ce sa mai zic!parca problemele digestive sau ameliorat dar am insomnii si stari de anxietate!voi ati scapat?
0
19-01-2013, ora 11:20
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Spune-ni si mie, te rog, mai in detaliu, ce tratamente ai urmat si pentru ce perioade. Cred ca giardioza e o boala extrem de perfida, mai ales la adulti. Apropos, analizele la ficat cum ti-au iesit ?
0
19-01-2013, ora 14:42
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
in noiembrie am luat duador 10 zile, in decembrie tinidazol doza unica si nickvorm.analize la ficat am facut doar inainte de tratamente si erau bune.acum mi sa recomandat vermox 6 zile.nu stiu daca sa iau sau nu?am insomnii, tremuraturi in corp, stari de anxietate!am fost si la pshiatrie si mi sa zis ca poate fi de la toxinele pa care le elimina acesti paraziti?!nu mai stiu ce sa cred?!
0
19-01-2013, ora 19:52
miv
Nu este medic/terapeut
miv
Eu am scapat de insomnie si anxietate.Vad ca mi s-a reglat si tranzitul.mai simt doar o jena la fiere mai ales cand mananc gras si daca fumez mai mult.maine termin a doua decada de helmiflores.Mai iau omega3 si refflor forte una pe zi(care ma ajutat foarte mult la simptomele intestinale si are efect aproape imediat).Deci sunt bine si parca ma intremez pe zi ce trece cate putin.
P.S.ma gandesc sa incerc si eu Nikworm dupa ce termin cu helmiflores, am auzit numai lucruri bune despre el.
0
20-01-2013, ora 12:22
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
miv, vroiam sa te intreb cat de accentuate su fost la tine problemele cu anxietatea si insomnia?!ca mie parca nu mai imi vine sa cred ca aceste simptome sunt date de paraziti?
0
20-01-2013, ora 14:56
miv
Nu este medic/terapeut
miv
Insomnia a constat in faptul ca aveam o stare de somnolenta cam de pe la ora 21.00, adormeam si ma trezeam pe la ora 1 si nu mai puteam dormi, ma gandeam la tot felul de chestii, boli...ma tinut vreo 2 saptamani dupa care am aflat de giardia.Dupa aceea la fel cu somnolenta devreme, ma trezeam pe la vreo 2 noaptea, obligatoriu scaun ca incepea organismu sa lucreze, si sa zic ca mai dormeam vreo 3 ore(asta a durat cam o luna)Am ajuns si la psihiatru, mia dat xanax, dar nu am luat decat cateva zile, nu a avut prea mare efect.Anxietatea cred ca a fost si pe fondul oboselii in tot acest timp, mai mult ca o frica de moarte si parca nu as mai fi facut nimic.Cum am zis momentan am scapat de insomnie si anxietate(ceea ce cred ca e mare lucru), am ramas doar cu ceva balonari si flatulenta cam multa(insa le pun pe seama probioticelor si a omega3).De mancat manac orice chiar daca ma baloneaza, mai cu seama usturoi in ultima vreme, de baut nu beau de fel, nu beau acidulat in schimb beau cafea si fumez.A...si am luat o luna(pana acum cateva zile magneziu+B6(poate au avut si astea efect...eu unul nu l-am prea simtit in timp ce le luam).
Eu ma gandesc ca totul a fost de la paraziti, devreme ce am facut colonoscopie, endoscopie, analize sange, plamani, ecografie organe interne si nu s-a vazut decat o fiere lenesa si colon iritabil care se asociaza foarte usor cu o infectie giardia care a iesit la coproparazitologic.
P.S. greutatatea a ramas constanta in tot acest timp, poate ca am mancat si de frica sa nu slabesc(87-89 kg), desi ar fi indicat sa mai dau jos ceva la 1, 73 m, insa pentru mine deocamdata (in mintea mea) slabirea e asociata cu un efect al unei boli grave.asa ca poate doar cand o sa imi iasa asta din cap :)
0
17-02-2013, ora 19:45
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
cum va mai simtiti?v ati revenit?eu acum fac tratament pentru candida intestinala si in sfrsit dupa luni de zile ma simt mai bine.am descoperit ca am si intoleranta la lactoza deci am un regim f strict.
0
18-02-2013, ora 13:14
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Ma bucur ca te simti mai bine. Eu, pare-se, am scapat de parazitoza, dar ca si tine imi pare ca am capatat o intoleranta la lactate (in consecinta, ma feresc cat pot de ele), iar pe fondul surescitarii nervoase permanente de mai mult timp incoace, s-a instalat si o stare depresiva care sper sa raspunda (si asa pare, cel putin deocamdata!) la un tratament naturist cu 5-htp. M-as bucura mult daca mi-ai scrie cateva randuri in legatura cu regimul strict pe care-l tii in legatura cu intoleranta la lactoza si pentru cat timp ti s-a recomandat. Multa sanatate in continuare!!!...
0
23-02-2013, ora 14:27
miv
Nu este medic/terapeut
miv
...si eu am toleranta la lactoza si la gluten(constatare personala...parca au inceput cam de cand am terminat Duador-ul...acum 2-3 luni)).Insa lactatele fermentate gen iaurt, cascaval mai merg, insa laptele ca atare sau cu cereale ma dau peste cap complet.de asemenea mamaliga e jale cu ea :).Cu cateva zile in urma am terminat si o cura cu Nikvorm(mai mult preventiv).In rest ma simt bine, a cam disparut si balonarea, de depresie chiar ca am uitat si mai nou iarna asta nu am racit deloc(cam anormal pentru mine :) ).In prezent iau doar argila capsule.A...si am mai facut cu ceva timp in urma o cura de vreo 3 saptamani cu ceai de anghinare, inainte de fiecare masa, pentru fiere...cam de atunci s-a dus balonarea.Numai bine.
0
05-03-2013, ora 10:24
alx2102
Nu este medic/terapeut
alx2102
Buna ziua, sunt nou aici si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi. Prin octombrie a inceput sa ma doara spatele in zona lombara iar in decembrie mi-au aparut si niste dureri punctuale localizate in spate, usor dreapta, langa coloana, cam la mijlocul toracelui care ma trezeau noaptea din somn doar dupa orele 02/03 iar dimineata cand ma ridicam din pat dispareau in 10-15 min, am luat 7 zile cate o tableta de ketonal dimineata si diclofenac seara, dupa mese, fara inhibitori ai acidului gastric. Ulterior, pe 23 decembrie m-am balonat si mi-a disparut si pofta de mancare. Am fost la medic, mi-a facut un ecograf si mi-a dat Omeprazol si motilium plus regim alimentar. In noaptea de revelion am avut arsuri puternice la stomac. Am refacut ecograf, tranzit baritat, analize sange, urina, scaun. Rezultat nimic deosebit in afara ca in sange mi-au iesit anticorpi Helicobacter. Cu toate ca la coparazitologic HP a iesit negativ, am luat 8 zile eritromicina cu amoxicilina, controloc40 mg si linex. Pana la jumatatea lui ianuarie am slabit 10-12 kg, de la 96 la 84. Pe 21 ianuarie simtindu-ma tot rau, lesuit, fara putere, fara pofta de mancare, m-am internat o saptamana la Spit. Militar din Bucuresti. Am facut endoscopie, colonoscopie, cu biopsie si analize sange - rezultat gastrita eritematoasa si intestin iritabil. La biopsia de la colon au iesit niste inflamatii pentru care mi s-a prescris salofalk 2 pe zi, la biopsia din stomac helicobacter p. a iesit negativ. La iesirea din spital am luat nexium 40 mg una pe zi si meteospasmyl de doua ori pe zi. In continuare ma durea sub buric putin spre stanga. iar dupa 3-4 zile nu am mai putut sa dorm noaptea avand palpitatii pentru care am mers la cardiolog care mi-a spus ca am tahicardie sinusala pentru care mi-a dat atenolol si ulterior psihiatru unde mi-a dat coaxil 2 pe zi si tritico 1 pe zi pentru sindrom anxios-depresiv.
Pe data de 20 februarie a iesit rezultatul la biopsia din duoden unde au gasit ceva inflamatii si vili deteriorati, recomandand sa fac examen pentru giardia. Am facut examen coparazitar si coparazitologic, ambele negativ. Am facut antigene giardia - negativ. La recomandarea medicului am luat totusi 5 zile cate doua tablete duador pe care l-am terminat ieri insa ultimele doua nopti am avut din nou palpitatii si nu am putut dormi desi iau coaxil si tritico. In continuare sunt slabit, am dureri de burta ca niste cutite localizate cand in stanga, cand in dreapta in apropierea buricului si dureri de spate desi iau salofalk si duspatalin 2 pe zi si mezym 3 pe zi. De astazi incep sa iau ceva probiotic de la Zetta. Pana sa iau Duador, am mai luat 20 de Refflor. Nu stiu ce sa fac, sa repet cura de Duador, daca da dupa cate zile, voi v-ati simtit rau cand l-ati luat?
Ce ma sfatuiti sa mai fac, sunt disperat in doua luni si jumatate viata mi s-a schimbat radical.
0
05-03-2013, ora 11:49
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
E foarte dificil sa-ti dau un sfat, cu atat mai mult cu cat nu s-a depistat giardia. Cel mai indicat ar fi sa intrebi doctorul care ti-a recomandat Duadorul in legatura cu o posibila continuare a administrarii acestuia ( e si toxic pentru ficat!), asta si in contextul tuturor simptomelor pe care le acuzi. MULTA SANATATE!!
0
05-03-2013, ora 12:34
alx2102
Nu este medic/terapeut
alx2102
Multumesc oricum pentru promptitudine si mai ales pentru urari, dinamy. Voi ati depistat giardia usor sau dupa mai multe probe. Eu nu am mai avut rabdare sa fac 3 sau mai multe examene la interval de 7 zile, am zis ca trece prea mult timp iar medicul a spus ca tratamentul nu imi face rau dar se pare ca nu mi-a priit sau din ce am mai citit pe forum, ca atunci cand moare giardia elibereaza toxine care iti pot da o stare de rau, stie cineva ceva..? Astazi mi-am luat ceai de anghinare am sa incerc o cura sa vedem daca are efect.
0
05-03-2013, ora 13:50
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Daca ti-ai facut si testul ELISA-antigen giardia si a iesit negativ, inseamna ca nu exista giardia (cel putin eu asa am inteles)...dar pot fi si alti paraziti sau ceva in sensul acestora, care ataca mucoasa intestinului subtire...de perspectiva, parerea mea ar fi (dupa ce termini cu Duadorul) sa faci o cura de prebiotice+probiotice, eventual si Colostrum de la Secom (uita-te pe prospect, mie consider ca mi-a facut bine pentru mucoasa intestinala si pentru imunitate!) si, in functie de cum te mai simti ulterior, un tratament cu 5-htp (poti sa-l iei, convenabil, de pe EBAY) pentru ca toate aceste probleme ar putea declansa o depresie pe fondul scaderii serotoninei (la mine asa s-a intamplat, si acum asta fac!!). Dar, retine, nici un organism nu seamana cu altul...eu am vorbit din proprie experienta...tu trebuie sa individualizezi cel mai bine simptomatologia si sa actionezi in consecinta. Daca observi ca medicii nu-i dau sub nici o forma de cap, mai posteaza pe forumuri, mai vezi prospecte de medicamente (dintre cele indicate) etc., centralizeaza toate informatiile primite si incearca sa schitezi o schema de tratament pe care sa i-o prezinti unui doctor (sa te duci neaparat la recomandarea cuiva cunoscut fiindca, altfel, ai sanse minime sa fii ascultat...doar traim in Romania!!!...), bineinteles cu argumentele tale...Mai revezi si ce-am mai postat anterior...
0
06-03-2013, ora 10:22
alx2102
Nu este medic/terapeut
alx2102
Azi noapte iar nu am dormit, sunt agitat, anxios, parca imi tremura muschii pe mine, voi cum ati scapat de aceste simptome?
Pentru Dinamy - in prospectul 5 htp am vazut ca nu este recomandat pentru intestin iritabil sau colite deci nu il pot lua insa colostrum am vazut ca este ok. Il voi incerca dar imi este teama sa nu reactioneze cu medicatia ce o iau.
0
06-03-2013, ora 10:55
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Eu nu am ajuns sa iau dar am primit recomandari in vederea refacerii mucoasei intestinale si a florei pentru medicamentul numit ENTEROSGEL...mi s-a spus ca-i deosebit de bun, a fost recomandat unei persoane cu probleme asemanatoare de catre un gastroenterolog...intr-adevar, parazitii intestinali (sau alta afectiune intestinala) netratati dau deranj mare...asemanator m-am simtit si eu cand aveam giardia, de aceea trebuie total rezolvata aceasta problema (cu eventuali paraziti sau alte probleme intestinale) prioritar...vezi ca starile anxioase si depresive pot fi date si de catre medicatia luata in acest sens (gen Coaxil si Tritico) iar daca depresia si anxietatea sunt induse de alta afectiune de baza (gen parazitoza intestinala), adica sunt un fel de afectiuni colaterale, atunci te vei invarti intr-un cerc vicios (asa am facut eu!) din care cu mare greutate vei putea iesi...tu esti cel mai in masura sa realizezi daca ai efectiv depresie (anxietate) ca boala de sine statatoare, sau aceste simptome au fost induse de alta afectiune organica (in acest caz, cu medicatia psihiatrica nu rezolvi nimic, din contra...ti-o spun din proprie experienta!...)
0
17-03-2013, ora 11:58
miv
Nu este medic/terapeut
miv
...adevarat despre medicatia psihiatrica.Si eu ajunsesem pe acolo...si ce mi-a recomandat nu a avut absolut nici un efect, daia nu am luat decat o zi doua...si acum le am in dulapul de medicamente(5 cutii de Xanax de 250 mg).Depresia mi-a disparut treptat...pe langa toate cele iti trebuie si rabdare si multa incredere in tine insati.
0
22-04-2013, ora 19:47
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
dinamy cum te mai simti?ti ai revenit?mai iei ceva?vroiam sa te intreb despre produsul colostrum de la secom daca crezi ca te a ajutat?
0
23-04-2013, ora 08:24
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Da, este un produs bun dar trebuie luat pe o perioada de cel putin 3 luni...si ce-i drept, e cam scump!
0
23-04-2013, ora 18:16
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
ENTEROSGEL ai luat?am auzit si eu de el si nu stiu daca sa incerc cu asta sau cu COLOSTRUM?
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •