Remedii naturiste pentru ovare polichistice

13-08-2013
c_gabriela
Nu este medic/terapeut
c_gabriela
buna! as avea si eu nevoie de o lamurire. am fost diagnosticata cu ovare polichistice. am luat timp de 8 luni progesteron iar acum de 3 luni iau anticon Yasmin. doctorul endocrinolog mi-a sugerat sa iau anticonceptionale pana in momentul in care doresc sa raman insarcinata. adica, in momentul in care opresc medicamentatia sa tot incerc sa raman insarcinata. prea curand nu vreau sa avem bebe, dar nici nu vreau sa continui cu anticonceptionalele, ci vreau sa trec pe remedii naturiste. puteti sa-i sugerati ceva? multumesc foarte mult!
2 comentarii
0
23-08-2013, ora 09:31
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Ovarele polichistice nu se trateaza cu remedii naturiste. In situatia dvs este vorba de o dereglare hormonala care se trateaza hormonal (respectiv anticonceptionalepe care le luati ca tratament).

O zi frumoasa!
0
23-08-2013, ora 12:22
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un rasp, daca se poate...
azi este a patra zi de knd iau anticonceptionale Yasmin, fiind recomandate de medicul endocrinolog ca metoda de contraceptie si din cauza unor dereglari hormonale si mai exact progesteronul in ziua 21 a CM era de 3.83 ng/ml si mi s-a spus ca este mic si ca ovulatia nu a avut loc, restul analizelor ( FSH, LH, testosteron total, estrogen) sunt in limite normale mi s-a zis ca ovare polichistice nu am, pana in prezent nu am avut reactii adverse de la yasmin.
exista posibilitatea sa apar mai trz reactii adverse???
am cateva intrebari la care nu sunt lamurita.
1. eu am o rinita alergica cronica si iau pastile aerius cate un comprimat pe zi si un spray nazal avamys
as dori sa stiu daca scade efectul yasmin????
2. eu beau zilnic 2.5 l pe zi de apa, si am citit undeva pe net k ar scadea efectul yasmin? este adevarat?
va multumesc ! o zi frumoasa va doresc!
cu respesct,
alina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.