Respiratie dificila dupa operatia de polipi si amigdale

04-07-2018
Nicoleta2011
Nu este medic/terapeut
Nicoleta2011
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o clarificare privind refacerea dupa operatia de indepartare a polipilor si amigdalelor.
am o fetita de 6 ani si 6 luni.
In urma cu 9 zile a suferit o interventie de adeno-amigdalectomie prin coblatie.
Fetita a suportat foarte greu operatia: a varsat dupa revenirea din anestezie timp de doua zile, nu a acceptat nici lichide nici alimente pe gura prin urmare timp de doua zile i s-au administrat perfuzii cu glucoza si calmante la clinica cat si acasa. Ulterior a inceput sa bea lichide, de alimentat alimentandu se cu iaurt, supa strecurata dupa 4 zile.

In a noua zi manaca alimente moi si nu mai este chiar dependenta de calmante.
PROBLEMA ESTE ca respira in continuare pe gura...inspira pe nas dar expira pe gura inclusiv noaptea..nu reuseste sa respire pe nas.
ESTE NORMAL?IN CAT TIMP AR TREBUI SA SE NORMALIZEZE RESPIRATIA NAZALA?

Tratamentul prescris si administrat timp de 9 zile: antibiotic ZINAT 10 ml la 12 ore (7zile), SINUPRET 3/ZI, Apa de Mare 3/zi, COLARGOL 2/zi, tantum verde puf/3zi, nurofen 3/zi.(plus alte calmante paracetamol, algocalmin).

Va multumesc.
6 comentarii
0
04-07-2018, ora 13:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu exista cazuri asemanatoare la aceste interventii
fiecare copil este individual..si fiecare interventie in sine.. implica alta abordare
depinde foarte mult cat de bine a reusit medicul sa ajunga in rinofaringe, cat de mari erau vegetatiile adenoide
una este inlaturarea lor clasica..si alta este Coblatia (Prin aceasta tehnica se “topeste” si se “vaporizeaza” tesutul-tinta asupra caruia se actioneaza, ) daca operatia sa facut prea tarziu si poplipii erau foarte mari.. posibl nu sa reusit topirea lor integrala. ) asta o sa se observe cam dupa 3 spatamani de la operatie
1. acum se poate folosi si un Biorinil , olynth spray pentru desfuindat nasul..si dupa curatat si pus colargol, se poate administra Aerius sirop 5 ml seara
2 un copil cu amigdalele si polipii mariti.. in 99 % din cazuri este un copil cu reflux gastro-esofagian..., acidul gastric a fost cauza infalamtiei din gat care a dus la acesta hipertrofie asa ca dupa vindecare obligatoriu consult la gastrologie si schimbarea regimului alimentar.. altfel o sa se repete durerile din gat cu faringite si Laringite
0
04-07-2018, ora 14:03
Nicoleta2011
Nu este medic/terapeut
Nicoleta2011
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt.
O zi frumoasa si succes in activitate!
0
27-07-2021, ora 02:24
@Ludmila
Nu este medic/terapeut
@Ludmila
Buna ziua,

Sunt din pacate si eu in situatia Nicoletei acum, numai ca fetita mea are doar 4 ani.
Operatia de extragere a adenoizilor a fost facuta doua saptamini in urma si inca greu respira in timpul noptii. Ea inspira pe nas dar nu poate expira tot pe nas.

Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa ma ingrijorez deja ca operatia nu a decurs bine sau ar putea avea o alta problema de respiratie sau trebuie sa mai astept ceva timp ca sa vad daca situatia incepe sa se inbunatateasca ?

Nicoleta daca ai putea sa povestesti prin ce ati trecut voi si cit timp a durat recuperarea, imi va fi de mare folos.

Va multumesc din suflet.
0
27-07-2021, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Îngrijorarea. Acum. Nu ajuta la nimic. Nu rezolva problema.
2. Da exista o Alta problema. Defapt Cauza de ce sa ajuns la operatie
3.am mai scris pe forum. Amigdalele și polipii se măresc doar de la Alimentație incorecta
Sau reacție Alergica la Alimentele alergene
Sau reflux în somn de la alimente acre acide. Și fructe. Dulce consumate înainte de culcare
0
27-07-2021, ora 17:51
@Ludmila
Nu este medic/terapeut
@Ludmila
Multumesc pentru raspuns. Cauza operatie a fost respiratie ingreunata, polipii 99% mariti.
Fetita nu maninca inainte de culcare, ultima masa e in jur de orele 6-7 seara. Dulciurile sunt permise doar dupa masa de la ameaza. Alimente acre nu mincam, doar mere verzi cind are pofta.
Sa fie oare alergica la alimente alergene, ca celalte optiuni nu se aplica in cazul nostru.
0
27-07-2021, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. poate fi Laptele de Vaca. pot fi duciurile care contin lapte praf...
cititi lista de alimente alergene si vedeti ce a consumat din ele si Excludeti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: