rezultatele examenului secretiei vaginale inainte si dupa tratament

65 comentarii 1 23 Înainte ›
0
17-11-2010, ora 19:26
anca.r
Nu este medic/terapeut
anca.r
Va rog sa-mi interpretati si mie urmatoarele rezultate :
Examen microscopic- secretie vaginala : FCB gradul III
Nu s-au gsit:- Trichomonas
-Neisseria
-Candida
0
25-11-2010, ora 18:27
corina84
Nu este medic/terapeut
corina84
Buna seara, doamna doctor. Am o problema de ceva timp. Totul a inceput acum cateva luni cand mi-a disparut secretia dupa care mi-a reaparut, f abundenta, branzoasa si urat mirositoare. Mi-am facut analizele pt ca stiu ca nu este normal (am fost operata de chist ovarian+cauterizata pe col). Analizele mi-au iesit bine (paps-ul+examen de secretie). Doctorul mi-a zis ca totul e in regula, dar daca vreau pot sa iau Cervugid. Am luat, dar senzatiile de usturime si mancarime persista. Vazand ca persista, mi-am refacut analizele :
celule scuamoase superficiale : rare
celule intermediare : relativ frecvente
leucocite : rare
flora bacteriana : lactobacili relativ frecventi/ coci gram pozitivi rari
fungi : absenti
trichomonas vaginalis : absenti
Din nou doctorul mi-a confirmat ca e totul in regula
Nu mi-am schimbat niciunul dintre produsele de igiena pentru a da vina pe acestea, le-am folosit pe acestea si inainte de a mi se declansa aceasta stare de disconfort.
Ce ma sfatuiti ?
Va multumesc !
0
01-12-2010, ora 18:04
georgeana
Nu este medic/terapeut
georgeana
Buna seara.Doamna doctor am o intrebare am fost la un control ginecologic de rutina si mi-a recoltat secretie vaginala si rezultatul este FCB gradul 3 -flora mixta abundenta;
Nu s-au gasit : Trichomonas-Neisseria
-Candida.
Dupa rezultatul acesta am primit tratament cu polygynax (o saptamana) si sa fac spalaturi cu ceai de musetel si tantum rosa (sau ceva de genul asta).
Este ceva de speriat???Cum trebuie sa procedez???
Astept raspuns...Va multumesc!!!
0
02-12-2010, ora 07:29
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
BUNA SEARA... AM EFECTUAT ANALIZA LA SECRETIA VAGINALA SI EA ESTE: - EPITELII -FRECVENTE,... BACILI GRAM POZITIVI, FRECVENTI, FORME MEDII SI SCURTE... SI, LA ALTE OBSERVATII - FRECVENTE CELULE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE ETALATE, RELATIV FRECVENTE POLIMORFONUCLEARE DEGRADATE, FRECVENTE LEVURI - SPORI SI FILAMENTE... VA ROG SA-MI SPUNETI CE INSEAMNA ACESTE DATE?...PS- AM MERS LA DOCTOR PENTRU CA AM AVUT O MICA MANCARIME PE LABIILE MICI SI O SECRETIE CA BRANZA, SI UN PIC DE USTURIME LA MICTIUNE... ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA BINEVOITOR... VA MULTUMESC SI VA DORESC TOATE CELE BUNE...
0
02-12-2010, ora 07:41
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
- AS DORI SA IMI SPUNETI DIN CE CLASA FACE PARTE TESTUL BABES PAPANICOLAU?..PENTRU CA VAD CA PE FORUM SE TOT VORBESTE DE CLASE ALE TESTULUI BABESPAPANICOLAU. EL ESTE- SATISFACATOR PENTRU EVALUARE...CELULE ENDOCERVICALE PREZENTE.BIFAT DEASEMENEA. -NEGATIV PENTRU O LEZIUNE INTRAEPITELIALA SAU MALIGNA.APOI LA DESCRIEREA CITOLOGICA - CELULE SCUAMOASE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE, ENDOCERVICALE, GRANULOCITE, HEMATII... VA MULTUMESC DIN SUFLET SI VA DORESC O ZI BUNA!
0
03-12-2010, ora 21:20
maryloo
Nu este medic/terapeut
maryloo
Buna seara! In urma unui examen al secretiei vaginale + papanicolau, singurele probleme au fost prezenta unor coco-bacili. Medicul ne-a recomandat, mie si partenerului meu, azitrox de 500mg, timp de 3 zile. As dori sa-mi spuneti daca ar trebui sa luam si ceva pentru prevenirea candidozei. Daca DA, ce ne recomandati? Multumim anticipat!
0
04-12-2010, ora 06:44
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
BUNA SEARA... AM EFECTUAT ANALIZA LA SECRETIA VAGINALA SI EA ESTE: - EPITELII -FRECVENTE,... BACILI GRAM POZITIVI, FRECVENTI, FORME MEDII SI SCURTE... SI, LA ALTE OBSERVATII - FRECVENTE CELULE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE ETALATE, RELATIV FRECVENTE POLIMORFONUCLEARE DEGRADATE, FRECVENTE LEVURI - SPORI SI FILAMENTE... VA ROG SA-MI SPUNETI CE INSEAMNA ACESTE DATE?...PS- AM MERS LA DOCTOR PENTRU CA AM AVUT O MICA MANCARIME PE LABIILE MICI SI O SECRETIE CA BRANZA, SI UN PIC DE USTURIME LA MICTIUNE.iASTA PENTRU CATEVA ZILE...AM FACUT IRIGATII CU CEAIURI:GALBENELE, PELIN, ETC., PLUS BICARBONAT DE SODIU, MASAJ VAGINAL CU UNGUENT GALBENELE, BAI SEZUT CU SARE DE MARE... SIMPTOMELE AU DISPARUT REPEDE, ORICUM, NU AU FOST PREA SUPARATOARE...DORESC SA VA INTREB, DACA INAINTE DE ACEASTA SITUATIE, AM FACUT SEX MAI MULT, CATEVA ZILE LA RAND, POATE INFLUENTA?...PENTRU CA STIU CA SI ANTIBIOTICUL DA ACESTE REACTII, ORICUM LUASEM INAINTE SI 5 ZILE OXACILINA PENTRU O MASEA. ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA BINEVOITOR... VA MULTUMESC SI VA DORESC TOATE CELE BUNE...
0
09-12-2010, ora 17:55
sorina andreea
Nu este medic/terapeut
sorina andreea
buna ziua as dorii si eu daca se poate o interpretare a analizelor la examenul microbiologic: celule epiteliale poligonale-frecvente, celule epiteliale rotunde- rare, celule cu astept de "clue cell"- absente, leucocite-numeroase, hematii -absent, trichomonas vaginalis-absent, levuri-absente. Flora bacteriana- predomina flora lactobacilara, rari coci gram pozitivi. Cultura din secretii vaginale- pe mediile de cultura nu s-a dezvoltata flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade C(Streptococcus agalactiae Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae). Cultura fungi-Pe mediul Sabouraud - nu s-au dezvoltat colonii de Candida spp.
0
18-12-2010, ora 12:59
CUCI
Nu este medic/terapeut
CUCI
buna ziua.in urma unui examen citologic al secretiei vaginale rezultatul este:CITODIAGNOSTIC BETHESDA:NILM(frotiu negativ pt.leziuni intraepiteliale sau malignitatre)
0
18-12-2010, ora 13:06
CUCI
Nu este medic/terapeut
CUCI
si EXAMEN BACTERIOLOGIC AL SECRETIEI VAGINALE celule epiteliale pavimentoase superficiale si intermediare in placard, gonococ absent, prezente polimorfonucleare integre, prezenti bacili GRAM pozitivi nesporulati, necapsulati, trichomonas, candida albicans absent precizez ca am o rana pe col iar in ianuare sunt programata la electrocauterizare va rog mult sa-mi dati un raspuns.multumesc!
0
20-12-2010, ora 22:36
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru ciubotica - este o inflamatie usoara la nivelul colului uterin, fara risc.
0
20-12-2010, ora 22:37
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru rodica dumitru - se poate face tratament cu Femicur, Donavital sau Mastodynon, toate fiind adjuvante naturiste.
0
20-12-2010, ora 22:40
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru anca r- un papanicolau clasa III impune colposcopie si testare pentru HPV. Dupa colposcopie si eventual cauterizare colposcopica e bine de repetat papanicolaul la 3 luni si de facut vaccinul pentru cancerul de col uterin, Cervarix sau Silgard.
0
20-12-2010, ora 22:43
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru corina 84 - simptomele sunt tipice pentru candidoza, desi la lama nu a iesit. Ar fi util de facut totusi tratament cu Canesten Gyn ovule 3 zile, dupa o spalatura cu Sofar lavanda, o solutie calmanta, si apoi, dupa cele 3 zile de aplicat gel Biolcin Multigyn care are un rol de prevenire a vaginitelor.
0
20-12-2010, ora 22:45
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru georgeana - e util de repetat o lama de control si de facut si testul Papanicolau care difera de FCB si e mai complex.
0
20-12-2010, ora 22:48
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru hermione 71 - e vorba de o vaginita cu candida si cu bacterii care trebuie tratata cu ovule in combinatie gen MacMirror sau Polyginax, iar testul Papanicolau nu are modificari de gravitate decat cele determinate de infectia locala. Daca apare secretia albicioasa, care poate fi datorata antibioticului, folositi Caneste si luati 1 cp de fluconazol de 150 mg in doza unica.
0
20-12-2010, ora 22:51
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru sorina andreea - rezultatul e bun, insa a fost probabil o vaginita in urma careia au aparut leucocitele in secretie, insa ne-iesind candida sau bacterii in lama ar fi util de facut doar spalaturi cu Sofar lavanda sau de administrat Cerviron ovule pentru vindecare completa.
0
20-12-2010, ora 22:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru maryloo - luati Biotics sau Dicoflor cate 2 cp pe zi in perioada tratamentului antibiotic si iaurt Actimel.
0
20-12-2010, ora 22:55
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru CUCI - este prezenta o infectie bacteriana la nivelul colului uterin, dar, dupa cum reiese din papanicolau, fara risc de cancer - nu ati precizat daca este negativ si HPV-ul adica virusul Papiloma - cel mai probabil negativ.
0
21-12-2010, ora 08:20
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Va multumesc din suflet, doamna doctor!...dar as mai avea o nelamurire,...este grav?.. pentru ca doctora mi-a dat tratamentul fara sa fi vazut rezultatul analizei secretiei vaginale.cat si diagnosticul, care a fost colpita micotica.puteti sa ma ajutati sa inteleg ?...pentru ca eu nu am urmat tratamentul dat de doctora, care era: diflucan, 3 capsule, eu, 3 capsule sotul, una la 7 zile, macmiror comples 500 mg, 12 bucati, dupa care, lomexim, 600 mg, in continuare, cate un ovul, unul la 3 zile, xpalaturi tantum rosa, 2 pe zi, una dimineata, alta seara, pimafucin, un tub, eu, si un tub sotul, ce ziceti, de acest tratament?.mai trebuie sa-l efectuez, dat fiind ca..eu, la ora actuala nu am nici un simptom, oricum, simptomele nu au fost decat pentru putin timp si nu prea suparatoare.si ce vreau sa imi mai spuneti, va rog din suflet, ce clasa are papanicolau?
0
21-12-2010, ora 08:22
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Si pentru ca se apropie Craciunul, va doresc, sincer, Sarbatori fericite si un An nou cu bine!
0
22-12-2010, ora 09:17
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Infectia cu Candida nu este grava, insa este suparatoare.
0
31-01-2011, ora 17:45
tinablonda59
Nu este medic/terapeut
tinablonda59
In atentia d-mnei dc.Ana-Maria -Slanina -va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema: am fost diagnosticata de o d-mna ginecolog cu un mic nodul fibromatos depistat la un ecograf intravaginal ptr.care mi-a spus sa nu imi fac nici un fel de problema {am omis sa va spun ca fibromul este de 15mm }fapt ptr.care mi s-a dat ca tratament pe perioada ciclului menstrual domoxicilina ptr.10 zile, asta ptr. faptul ca ma doare rau burta in timpul unui act sexual, dar la un alt control ginecologic la un alt medic tot femeie si de data aceasta {ptr.ca e mai usor sa vb cu o femeie despre problemele tate decat cu un barbat }in urma unui ecograf abdominal am fost gasita cu un fibrom uterin de 33/28 mm format in cavitatea uterului cu mai multe radacini, acum spuneti-mi d-voasta doamna dc. dupa cine sa ma iau ?tinand cont de faptul ca distanta dintre acele doua controale a fost de o zi.ce ma invatati sa fac pe mai departe ? unde sa ma duc si ce sa fac ?
0
26-03-2011, ora 20:28
ria2011
Nu este medic/terapeut
ria2011
Buna seara! In luna decembrie 2010, am facut testul Papanicolau, unde am primit urmatorul raspuns:
Celule scuamoase cu nuclei mult mariti de volum, inegali, cromatina granulara. Celule endocervivalecu nuclei mari, veziculosi, cu cromatina granulara, citoplasma microvacuolara (IUD?). Rare celule multinucleate. Numeroase hematii. Polimorfonucleare integre si alterate. Flora microbiana, ASC-US/ASC-H.
Rezultatul de la FCB:
Secretie vaginala: Examen bacteriologic:
- Culturi- prezent Streptococcus agalactiae(grup B)
Secretie vaginala - Frotiu:
Examen microscopic:
Leucocite: numeroase
Celule epiteliale: numeroase
Numeroasa flora microbiana dominata de coci gram-pozitiva.
Azi am fost la doctor cu analizale, si nu mi-a zis decat ca nu au iesit prea bine; am facut din nou FCB-ul. Va rog, daca puteti sa imi spuneti despre ce e vorba. Sunt putin speriata.
Multumesc si o seara frumoasa!
0
08-05-2011, ora 20:48
tinablonda59
Nu este medic/terapeut
tinablonda59
eu nu am primit nici un raspuns in legatura ca problema mea sau poate am suparat pe cineva ? poate nu am fost clara in ceea ce am scris.va rog mult doamna doctor ANA Maria Slanina spuneti-mi va rog ca medic daca imi este necesara operatia de fibrom ? daca trebuie neaparat sa fac aceasta operatie?histerectomie. daca nu ma operez ce as putea pati? cum sa traiesc eu fara uterul meu ?ce femeie as mai putea fii?eu cred ca innebunesc numai la gandul asta, numai stiu ce sa fac si cum sa fac? am fost la 3 medici si am fost diagnosticata cu fibrom uterin si toti imi zic ca trebuie sa ma operez dar eu nu vreau.ce as putea face ptr. a scapa de acel fibrom si fara operatie.oare se poate ?
0
29-10-2011, ora 22:48
magdalena b.
Nu este medic/terapeut
magdalena b.
Buna!Am un chist ovarin de 7 cm si am urmat un tratament pentru a stopa cresterea acestuia folosind Cervugid ovule si Duphaston.As dori sa stiu daca acest chist se poate trata in continuare cu aceste medicamente fara a fi nevoie de interventie chirurgicala.
0
30-11-2011, ora 08:34
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Bine v-am gasit, doamna doctor!...Va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine de ce apar diferente de la o ecografie la alta?..Sa va spun: - Am efectuat o ecografie generala, pe data de 6 iulie 2011, unde totul a iesit bine mai putin la organele genitale..rezultat - uter-dimensiuni-61/40 mm...forma piriforma...ecostructura-neomogena DIFUZ?.-(ce inseamna?)..grosime endometru-4 mm...ovare :-ovar drept -29/18 mm si ovar stang-30/20 mm.ecostructura normala...In josul paginii la concluzii domnul doctor a notat- Fibromatoza uterina.M-am speriat si am mers sa fac inca o ecografie la alt medic, pe data de 23 noiembrie 2011, am mentionat doamnei doctor ca am mai efectuat o ecografie si i-am spus de fibromatoza uterina si dansa a spus ca nu este nici o problema...si ca atare pe aceasta ecografie dansa a notat_ uter -75/57 mm, am inteles ca este marit pentru ca ma aflam la momentul ecografiei in a 9-a zi de la data inceperii menstruatiei-.(este corecta aceasta explicatie?)...MIOMETRU- STRUCTURA NORMALA (ce inseamna?)...endometru-7 mm...ovare -normale si a mai scris : fara lichid in cavitatea peritoneala.Ce spuneti de aceste doua ecografii?...dansa nici nu a mai mentionat de Fibromatoza uterina????.Sunt in ceata!...Mentionez ca am 44 ani...ciclul menstrual dureaza 3-4 zile...o nastere normala in urma cu 19 ani, un avort la cerere cam la 3 ani dupa ce am nascut...analize generale sange si urina - ok...facute acum, tiroida-ok, analize hormonale-ok, si nu iau nici un tratament halopat, nu am nici o boala cronica...Va rog mult sa ma ajutati sa inteleg cum stau lucrurile cu mine, ..este FIBROMATOZA UTERINA sau nu este!...Va multumesc si astept un raspuns avizat si plin de bunavointa ca intotdeauna!... Pana atunci va doresc toate cele bune!
0
06-12-2011, ora 09:37
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
BUN GASIT!...STIE CINEVA, DOAMNA DOCTOR MAI RASPUNDE.. ERA TARE FAINA!
0
28-01-2012, ora 10:45
gabi2
Nu este medic/terapeut
gabi2
in urma unui examen babes papanicolau :a rezultat candida si inflamatie, (coci frecventi}.cla2.in urma cu 2 ani a fost la fel examenul doar diferi{bacili frecventi}in acesti ani am fost la sovata am facut tratament oral si im. cu cloramfenicol, ampicilina si gentamicina, unsyn, , sumetrolim, zinnat si ovule cervugid, macmiror.nu mai stiu ce tratament sa urmez, mai am o problema am si un fibrom uteriun de 1, 6 cm poate fibromul creaza un teren inflamator, astept raspun.multumesc!
0
23-03-2012, ora 11:23
blonduta78
Nu este medic/terapeut
blonduta78
Buna ziua! Tocmai am avut o operatie de endometrioza chist 7-8 cm iar la examene paraclinice mi-au scris FCB-steril si FCD- rec in lucru...imi puteti spune ce inseamna aceste examene si ce reprezinta acel steril?multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
65 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •