Rinita, Sinuzita sau Rinosinuzita

17-03-2019
danny29
Nu este medic/terapeut
danny29
Buna ziua.Dupa o raceala/gripa f puternica-de 3-4 saptamani(sunt vaccinat), tratata cu augumentin 6 zile, am capatat o sinuzita, cred eu.Spalaturi nazale apa cu sare si sinusurile erau curatate, zburau mucozitati galbene.Totusi am fost la consult ORL, diagnostic rinosinuzita acuta, rinita cronica hipertrofica-inca 10 zile augumentin, ketonal, aerius, cetebe.Dupa 2 saptamani acelasi doctor imi spune ca nu mai este sinuzita ci numai rinita cronica hipertrofica si trebuie operatie cornete nazale, care sunt inflamate.Imi mai da Muconazal Dymista Tamalis Nurofen, pe care bine-nteles ca nu le-am mai luat, nu voiam sa devin dependent.Operatie nu o sa fac niciodata.Eu respir destul de bine, iar cand simt nasul infundat, spalaturi apa calduta cu sare de bucatarie si cateodata fitonasal spray cu aloe, eucalypt pt a preveni uscarea mucoasei, care dau rezultate bune.Iau si Sinosun si seara paracetamol.Nu sunt dependent de picaturi nazale(cat am fost racit am pus vibrocil, dar atat)sau antihistaminice.Dar astazi, dupa circa 8-9 zile am avut o nara infundata si dupa spalaturi cu apa-sare am scos din nou o multime de secretii galbene din nas-nara dreapta.Dupa aceste episoade respir f bine, probabil pana la urmatorul.Nu ma doare capul, n-am temperatura, dantura fara probleme, operat deviatie sept.Deci Doamnelor/Domnilor Doctori ce credeti ca este?Imi este frica de punctii care o data facute numai scapi.Sper sa nu fie nevoie. Multumesc anticipat, Sanatate va doresc.
5 comentarii
1
17-03-2019, ora 17:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva greseseli teoretice care iti incurca sa gandesti corect si sa te vindeci
1 afirmatia.. (Muconazal Dymista Tamalis Nurofen, pe care bine-nteles ca nu le-am mai luat, nu voiam sa devin dependent...
este o eroare..nici unul din aceste medicamente NU dau dependenta
doar Olynth, bixtonim s.a vasodilatatoare dau dependenta de picaturi)
2 Afirmatia (Imi este frica de punctii care o data facute numai scapi.. ) e si asat o Eroare...
Sinusitele sunt VIndecabele 100 la 100 daca se trateaza si cauza care a dus la sinusita
3. ca sa stii daa este sinusita sau nu se face Radiografie SAF sa CT sinus
4 se fec un consult la gastrologie.. pentru a exclude un reflux gastro eosfagian in somn.. care prin acidul gastric ajuns sus in spetele nasului... intretine rinitele si inflamatia in rinofaringe
0
17-03-2019, ora 18:41
danny29
Nu este medic/terapeut
danny29
Multmesc Dl.Doctor.In ceea ce priveste dependenta, normal ca Nurofen nu da, dar am rezerve cu privire la Muconasal si Dymista.Iar cu antihistaminicele stiu ca ingroasa si usuca secretiile nazale.De aceea evit sa iau.Am luat Vibrocil pt ca am inteles de la doctori si farmacisti ca sunt mai "usoare", dar tot maxim 7 zile se iau.Acum mi s-a spus ca Fitonasal e "curat".O sa va ascult sfatul si voi face o Radiografie.Mersi inca o data.
0
18-03-2019, ora 06:23
danny29
Nu este medic/terapeut
danny29
Fiti amabil, as mai avea o intrebare.Rinita poate da secretii nazale galbene ?Multumesc.
1
18-03-2019, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 DA.. si mucoasa nasala poate sa secrete secretii.. nu doar sinusul
2. alimentele Producatoare de MUCUS.. pot da secretii din nas( le gasiti pe Google lista acestor alimente)
0
18-03-2019, ora 15:54
danny29
Nu este medic/terapeut
danny29
Multumesc mult Dl. Doctor.Si o sa fac CT-care-i mai sigura decat radiografia.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •