ruptura t supraspinos si probabil capului lung al bicepsului

34 comentarii 1 2
0
26-01-2016, ora 20:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca RMN-ul arata o leziune PASTA 2B, 3A, 3B dupa clasificarea Ellman atunci operatia (refixatie artroscopica)este o solutie mai buna chiar daca examenul clinin nu arata o insuficienta a supraspinatusului (Jobe test)
0
04-02-2016, ora 20:59
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Buna seara,
Supraspecializarea mea este in chirurgia umarului. Aveti doua tipuri de leziuni: una se refera la iritarea tendonului lung al bicepsului (o sursa de durere), iar cealalta este legata de inflamatia si ruptura partiala a muschiului supraspinos (alta sursa de durere). Uneori tratamentul conservator este suficient pentru a produce o ameliorare a durerilor, alteori insa nu. Din experienta stiu ca aceasta combinatie de multe ori necesita interventia chirurgicala. Veniti sa va vad si eu clinic. Cu stima,
Dr, Mihai Gavrila chirurg umar si cot
0
05-02-2016, ora 19:31
liliana1972
Nu este medic/terapeut
liliana1972
Buna seara,
va multumesc mult pentru promptitudine si pentru răspunsurile dumneavoastră. Din păcate am văzut ca sunteţi din Bucureşti, putin cam departe. Am fost aici, in Iasi, la control si dupa cum a-ti spus, cele doua probleme ni s-au confirmat si aici. I s-a dat tratament cu Nurofen 400 pentru inflamatie, timp de o săptămână dupa care trebuie sa mergem sa îi facă o injectie cu cortizon in umăr iar daca va fi cazul se va repeta (maxim 3 injectii) dupa care se va hotărî dacă necesită operatie.
Cu stima,
Liliana
0
07-02-2016, ora 00:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati ca intervin in discutie, insa este infinit mai importanta competenta (supra-specializarea) reala a chirurgului decat distanta fata de domiciliul pacientului.
Un chirurg cu mare experienta in artroscopia umarului va putea diagnostica mai fidel o anumita leziune.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  •