Sanatatea oro-dentara in Romania, un subiect lipsit de interes dar si inaccesibil gratuit

11-07-2012
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
De ce credeti ca oamenii sunt asa dezinteresati de sanatatea lor oro-dentara? Este un domeniu care se leaga cel putin de 3 aspecte -psihic, avand niste dinti neingrijiti iti pierzi increderea in sine, eviti sa zambesti, ajungi o persoana introvertita etc.; fizic deoarece afectiunile oro-dentare de multe ori duc la afectiuni generale grave (boli cardiace, digestive etc.) si financiar deoarece sa previi este mult mai ieftin decat sa tratezi.
Credeti ca ar avea succes niste cursuri gratuite de informare a populatiei in acest domeniu?
10 comentarii
0
11-07-2012, ora 23:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
da- cu siguranta sunt binevenite.mai ales pentru preventie!
Totusi,
am ramas cu "un gust amar" cand de la 5 ani, copiii mi-au fost verificati la o d-na dr. stomatolog cu RENUME,
S-AU TRATAT toate cariile SI la dintii de lapte si ulterior la cei definitivi,
avand eu o obsesie ca macar copiii sa Nu aiba "norocul" meu...cu o dantura "praf"..cauza fiind EU- de frica (n-am mers).
Cu toate acestea,
la varsta majoratului pozitionarea dintilor a lasat de dorit,
au avut aparate dentare la inceput mobile si apoi fixe (cu 2.000 euro/ persoana..cu trat. cu tot.)...
si sa speram CA la finele anului dantura va fi super ok- asa cum mi-am visat-o SI eu.
Va felicit pt. propunere
si
va urez-succes.
cele bune,
0
11-07-2012, ora 23:16
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Din pacate nu doar cariile sunt cauzele pozitionarii atipice a dintilor. Deobicei pachetul genetic este de vina cand oasele maxilarului si mandibulei sunt mai mici iar dintisorii prea mari si nu au loc.
Nu cunosc situatia copiilor ca sa imi pot da cu parerea.
Oricum tratamentele ortodontice in ziua de azi au rata de succes 100% asa ca stati linistita:)

Va felicit ca v-ati obisnuit copiii cu vizitele la medicul dentist.
Si va multumesc pentru parerea pozitiva. Este o incurajare care conteaza mult pentru mine sa ma ajute sa merg mai departe cu acest proiect pentru ca din pacate sunt foarte descurajata cand vad atata lipsa de interes.

Va stau la dispozitie pentru orice intrebare:)
0
12-07-2012, ora 00:43
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Buna seara,
Sunt mama unei fetite de 13 ani, care a purtat aparat dentar fix timp de 4 ani jumatate. Aparatul a fost scos acum un an. A ramas doar cu o sarmulita lipita in spatele dintilor de jos si cu un aparat mobil pentru partea de sus pe care-l poarta doar noaptea. Dintii arata foarte bine, sunt perfect aliniati si muscatura este in ordine. In schimb, am observat ca ultimii molari de sus, nu stau aliniati cu ceilalti. Aparatul dentar pe care-l poarta noaptea nu-i include si pe ei si din aceasta cauza parca au luat-o spre laterale. Trebuie sa ma ingrijorez? M-ai este necesar sa poarte acest aparat?
Mentionez ca noi locuim in strainatate iar medicul fetei mele este in Romania. Initial ne-a spus sa venim la control la un an de zile dar noi spunand ca nu putem, a zis ca nu-i bai, sa venim la el cand ne intoarcem...ca are pacienti care au venit si dupa 4 sau 5 ani.
Ce este de facut? Riscam mult daca nu mai poarta acel aparat noaptea? Molarii resectivi se vor pozitiona intr-un final bine?
Va multumesc!
0
12-07-2012, ora 10:39
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Este necesar sa il intrebati pe ortodontul care i-a pus acel aparat mobil daca mai este sau nu cazul sa il poarte, macar printr-un telefon daca nu ajungeti la control. Nu va pot spune de ce au luat-o molarii din spate spre lateral, daca aparatul ii impinge sau sunt probleme de ocluzie care ii vestibularizeaza sau...pot fi mai multe motive. In nici un caz nu vor veni singuri inapoi. Trebuie neaaparat discutat cu medicul copilului deoarece dansul stie ce rol are acel aparat si ce vrea sa obtina prin aceste miscari.
0
12-07-2012, ora 20:08
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Multumesc, m-ati pus pe ganduri...
Voi vedea ce pot sa fac. Poate merg aici la un medic cu toate ca nu prea am incredere in sist. medical german.
0
12-07-2012, ora 21:39
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Nu trebuie sa va lasati pe mana lor daca nu aveti incredere (cu toate ca fata de romania...eu as avea:) Puteti doar sa cereti o parere. Dar cel mai bine da-ti un telefon medicului din tara si lamuriti problema atat cat se poate la telefon
0
13-07-2012, ora 16:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
BUNA ZIUA,
AM AJUNS SA AUD si ASTA:
"nu prea am incredere in sist. medical german."

scriu asta.deoarece TOTI care au bani (multi) merg sa se trateze in strainatate

si
f multi care scrieti pe forum
doriti sa va INTOARCETI din strainatate
pt a va trata dif, boli la medicii romani.

DEMULT am avut si AM incredere in MULTI medici romani, mai ales in cei tineri..

MA BUCUR ca
iata si d-na imi sustine-afirmatiile.
Sa va traiasca fetita-sanatoasa!
0
13-07-2012, ora 17:27
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Haideti sa nu le luam meritele strainilor care intr-adevar merita laudele deoarece in primul rand educatia isi spune cuvantul. Desigur sunt si multe exceptii.

Dar si in Romania sunt foarte mult imedici extraordinari iar cei tineri sunt buni deoarece inca sunt pasionati, dedicati si nu s-au plictisit de meseria lor. Insa, nu au experienta celor batrani.
Pacat ca sistemul le taie elanul si tot mai multi isi practica profesia mai mult ca o afacere. Medicina nu este o afacere dar si medicii sunt oameni...
0
16-07-2012, ora 13:49
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Credeti ca ar avea succes niste cursuri gratuite de informare a populatiei in acest domeniu?"

Nevoia de informatie este mare si oferirea ei nu poate fi decit binevenita. Este foarte important insa ca informatia sa fie pe intelesul pacientilor.

Cred ca cel mai bun raspuns il veti afla daca veti incerca.
Bafta in realizarea acestui proiect!
0
16-07-2012, ora 13:58
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Sigut ca voi incerca. Proiectul este deja pus la punct. Avem cursurile, avem sponsori, avem locatia. Vor incepe din septembrie.
Pana atunci avem nevoie de cat mai multa sustinere pentru ca din pacate, asa cum am spus, interesul populatiei pentru informarea in domeniul sanatatii oro-dentare este destul de scazut.
Va multumesc mult pentru gandurile bune si poate ca, dupa sustinerea primului curs la Constanta putem organiza un astfel de eveniment si in Cluj:)

Cursurile vor fi gratuite
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Sanatatea dentara

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum păstrăm dinții sănătoși - îngrijirea corectă a dinților
  • Carbohidrații din sucuri și produse de patiserie pot influența sănătatea orală a femeilor aflate în postmenopauză
  • Sănătatea orală afectează bunăstarea psihologică la adulții în vârstă
  •