scaderea musculaturii fesiere si cifoscolioza

28-04-2010
alinacioboata
Nu este medic/terapeut
alinacioboata
in urma unui rmn la coloana rezultatul primit a fost :"ingustare de canal medularin urma unui proces inflamator de tip artrita".tin sa precizez ca pacientul in cauza are 9 ani.am consultat mai multi medici dar fiecare a avut pareri diferite.se poate rezolva cumva aceasta problema????sincer nu stiu unde sa mai merg...face si recuperare prin kinetoterapie deoarece are musculatura fesei stangi scazuta.va multumesc!!!!!!
3 comentarii
0
28-04-2010, ora 22:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg care este suferinta si mai ales de ce ati apelat la un examen RMN.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-04-2010, ora 15:46
alinacioboata
Nu este medic/terapeut
alinacioboata
problema este ca baietelul are mersul schiopatat, iar la nivelul fesei stangi, coapsei si gambei stangi se observa o hipotrofie musculara, pliu interfesier deviat si modificari la nivelul coloanei vertebrale.mersul este usor asimetric, schiopatat cu membrul inferior stang posibil pe varfuri, forta musculara segmentara(distala si proximala)normala, fara tulburari de coordonare Babinsky, fara tulburari de sensibilitate obiectiva, fara tulburari sfincteriene.In ortostatism-umarul stang usor mai ridicat, deviere dorsolombara stanga, la flexia anterioara prezinta gib costal stang lung.
s-a instituit EMG:VCN motorie si senzitiva normala cu ac la nivelul muschiului tibial anterior stang-PUM in recrutare normala, amplitudine si morfologie normala.
RMN COLOANA VERTEBRALA :ingustare discreta a canalului vertebral prin proces infalmator de tip artrita.
Radiografie coloana:cifoscolioza dorsolombara stanga gradul II-III.
Radiografie bazin:bazin asimetric.
0
30-04-2010, ora 18:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din pacate cazul este mult prea complex pentru limitata mea competenta.
Trebuie sa ne recunoastem fiecare propriile limite in cunoasterea unui domeniu, iar eu am o experienta minima in patologia coloanei vertebrale la copil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.