Pot sa iau iau vitamine B mai mult timp?

02-02-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Întreb asta fiindcă am văzut pe internet in site-uri medicale și de sănătate că complexul de vitamine B ajuta la sistemul nervos, la energie, la creier, anxietate, depresie etc iar pe site-ul străin schizophrenia.com spune că este dovedit că vitaminele B ajuta complementar persoanele cu schizofrenie care iau și tratament medicamentos.Doze mari de B cică ar reduce simptomele aceste tulburări.Ei bine, doctorii români și în România nu se vorbește de vitaminele B așa de mult că ar ajuta ba mai rău se vine cu sfaturi de genul nu lua daca nu ți le-a recomandat medicul căci vitaminele luate după ureche B fac mai mult rău decât bine, e adevărat?Eu le iau în doză zilnică recomandata și vreau să le iau mai multe luni, medicină oficială și documentată ce zice despre acest lucru?Pot sa le iau sau nu?Adică exista vreun risc?Vreau sa le iau pentru că am schizo, toc, anxietate și poate m-ar ajuta complementar pe langa tratament, voi ce părere aveți?Ar fi ok?
8 comentarii
0
02-02-2020, ora 21:42
ManuelaD.
Nu este medic/terapeut
ManuelaD.
poti sa iei b complex 100 mg chiar si 6 luni fara pauza
0
03-02-2020, ora 15:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ia cum iti zice doctorul.
0
03-02-2020, ora 18:05
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Doctorul actual nici nu crede in suplimente, ce să-l mai întreb, nu are rost.Iau eu de capul meu
1
03-02-2020, ora 19:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu o persoana care s-a imbolnavit din cauza suplimentelor. Ia legatura cu medicul tau de familie care te va indruma, nu cu medicul psihiatru. Nu tot ce scrie in carti este adevarat.
0
06-02-2020, ora 08:41
360
Nu este medic/terapeut
360
@clara_p din cauza caror suplimente s-a imbolnavit ?
0
06-02-2020, ora 17:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stiu. Suplimentele nu sunt testate suficient. Te pot imbolnavi oricand. Eu de la naturiste am facut convulsii si am chemat salvarea.
1
23-02-2020, ora 23:15
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Nu e vorba de vitamine și minerale că ar face rău ci de plantele acelea de care nu a auzit nimeni..Un supliment multivitaminic e oricând binevenit Ptr imunitate și energie.
1
11-03-2020, ora 23:56
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Cele mai bune vitamine din complex b sunt neuromultivit si le poti lua compensat de la psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul