secretie suparatoare... control cu examen de secretie si examen colposcopic

10-03-2012
LAD
Nu este medic/terapeut
LAD
Sunt putin confuza..Am avut probleme cu o secretie suparatoare, asa ca am hotarat sa merg la ginecolog.Am facut controlul cu examen de secretie si examen colposcopic.Examenul colposcopic spunea ca as avea exocervicita cu elemente displavice.M-am speriat.Am asteptat testul PAP care a iesit in regula:
Evalurea calitatii frotiului: Satisfacatoare, nesatisfacatoare pentru ca: -Foarte frecvente PMN.
Candida, bacili.
Inflamatie.
Status hormonal compatibil cu varsta si anamneza.
Babes-Papanicolau: Clasa II.
Tind sa cred ca doctorita si-a batut joc, mintindu-ma cu acel examen colposcopic.S-a purtat si urat si m-a si durut consultatia.Tratamentul pentru candida care ar fi?Doctorita refuza sa mi-l dea, tot incercand sa mai castige niste bani in urma consultatiilor.Am avut un tratament doar pentru inflamatie(Ketonal, Reflor, Zinnat).Multumesc!
4 comentarii
0
12-03-2012, ora 09:45
marinelutza
Nu este medic/terapeut
marinelutza
Eu zic sa mai consulti si un alt doctor ginecolog. Decat sa stai sa iti manance banii doctorita degeaba. trebuie sa gasesti si un doctor mai bun. Eu, desi am o prietena ginecolog si ea imi face toate consultatiile, la urgenta prefer barbatii ginecologi pt ca sunt mult mai sensibili si rabdatori, culmea, spre deosebire de femei care, unele, sunt foarte insensibile. Succes!
0
12-03-2012, ora 11:07
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua,
cred ca examenul papanicolau nu ti l-a facut doctorita asa ca macar dupa examenul papanicolau te poti lua.
daca este clasa II atunci nu ai de ce anume sa te sperii iar in legatura cu candida aceasta este o bacterie obijnuita la femei care o poti trata chiar cu spalaturi cu apa si bicarbonat de sodiu ca si eu personal la un examen papanicolau tot candida si bacili am avut si medicul nu mi-a spus ca as avea ceva anormal. E bine daca ti-ai tratat inflamatia. Intrebarea era daca dupa acest tratament ai mai avut acea scurgere suparatoare sau nu?
0
12-03-2012, ora 14:09
LAD
Nu este medic/terapeut
LAD
Da, dupa tratarea infectiei am mai avut scurgeri. Si acum am, pentru ca nu iau niciun tratament. Trebuie sa gasesc un ginecolog bun, dar e greu in zilele de azi...
0
12-03-2012, ora 15:42
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna,
eu dupa ce am 40 de zile de cand nascusem medicul ginecolog imi spusese sa fac un papanicolau
il facusem si imi aparusera si mie niste celule modificate, candida si bacili
medicul imi daduse tratament si dupa tratament mi-a spus sa vin din nou la cabinet sa mai facem un papanicolau
apropo acest test papanicolau il facusem cu trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariata deci nu am platit nici consultatie si nici testul ca el este cam multicel la pret si imi iesise bun papanicolau dar medicul mi-a spus pentru ca au aparut acele celule modificate sa revin peste sase luni de la acea data sa refacem testul. Ideea este ca asta iti recomand si tie Sa repeti testul daca se poate si sa gasesti un alt medic ginecolog bun. Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Semne și simptome care necesită un consult ginecologic
  • Top 10 sfaturi oferite de ginecolog
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  • Controlul ginecologic la virgine - ce trebuie să știi
  •