si daca s poate sa imi explicati si rezultatul acesta care-l fac la 3luni.

24-01-2008
comy
Nu este medic/terapeut
comy
Va rog frumos daca se poate sa imi interpretati si mie urmatoarele rezultate la analize. dar daca se poate sa mi le eplicatii pe fiecare ca nu inteleg ce inseamna si sa imi explicati pentru ca mi s_a spus ca LYM, MCHC si RDW.mentionez ca am avut cancer de col uterin. WBC- 5.09, NEU - 3.99, LYM- 0.576, MONO- 0.261, EOS- 0.229, BASO -0.039, N% - 78.3, L%- 11.3, M%- 5.13, E%- 4.5, B%- 0.761, RBC - 4.93, HGB - 13.3, HCT- 85.7, MCH- 27.1, MCHC - 31.6, RDW- 14.9, PLT- 1.82, MPV- 10, VSH- 8.
3 comentarii
0
28-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu sunt modificari majore. Oricum, in cazul in care ati facut sau faceti si tratament cu citostatice, se pot observa diverse modificari ale hemoleucogramei care in timp se vor normaliza. HCT probabil e 35, 7 si nu 85, 7.
Mai verificati PLT (plachetele), nu cred ca aceea este valoarea din buletinul de analiza, poate ati gresit pozitia virgulei.
Numai bine!
0
28-01-2008, ora 00:00
comy
Nu este medic/terapeut
comy
aveti dreptate HCT - 42, 3(as vrea sa imi explicati ce inseamna hct)s MCV - 85, 7, si l PLT - 182 s mie imi scrie asa(150-400/
k/uL)s vreau s spun k nu am facut citostatice. as vrea s stiu ce trebuie sa fie LYM, MCHC, RDW normal.va rog sa imi explicati putin. Va multumesc
0
28-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
HCT este hematocritul, adica masa de hematii (globule rosii) dintr-un volum de sange, exprimata procentual - la dumneavoastra fiind in valori normale, ca si hemoglobina de altfel, deci nu aveti anemie.
MCV (volum eritrocitar mediu), MCH (hemoglobina eritrocitara medie), MCHC (concentratia medie in hemoglobina) sunt indici eritrocitari - pe acestia ii aveti spre limita inferioara, insa nu sunt problematici atat timp cat hemoglobina si hematocritul sunt normale. RDW (distributia eritrocitelor dupa volum) la fel. Sunt unele valori care chiar daca tind sa iasa dintr-un interval prestabilit nu semnifica neaparat existenta unei patologii.
Leucocitele (WBC) sunt in numar normal, variatii prezentand formula leucocitara unde intr-adevar aveti un numar scazut de limfocite (LYM) pe care eu l-am pus pe seama citostaticelor sau radioterapiei sau altor tratamente, infectii virale etc., dar spuneti ca nu ati facut asa ceva (citostatice). Trebuie sa fiti atenta la eventuale infectii pentru ca avand un numar scazut de limfocite puteti avea un sistem imun deprimat ce creste susceptibilitatea la infectii.
PLT - trombocitele sunt in numar normal.
Trebuie sa tineti sub observatie hemoleucograma, asa cum ati fost sfatuita, pentru a vedea evolutia limfocitelor.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •