Simt un nod in gat si o senzatie de gat uscat, durere

43 comentarii 1 2
0
05-01-2016, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
totul se trage de la alimentatia incorecta si problemel gastro-intestinale
obligatoriu investigatii
daca nu endoscopie..se poate face tranzit baritat esofagian
dar colonoscopia obligatoriu
constipatia este o problema serioasa.. organismul ramane intoxicat, fara a elimina toxinele, produce o staza pe intestine care afecteaza taoata digestia pana la cavitatea bucala
cititi ce am scris pe forum despre Refluxul gastro-esofagian si cum afecteaza faringele
acolo o sa gasiti de ce trebuei sa excludeti Complet Toate lactatele.. s.a produse
daca o sa doriti sa.mi triiteti rezultatul investgatiilor
cautati adresa mea personala fvaleriu pe hotmail
0
06-01-2016, ora 21:18
veveritajukausa
Nu este medic/terapeut
veveritajukausa
Scuzati-ma ca va deranjez iar dar nu stiu ce sa fac si simt ca ma usuc, la propriu.Nu pot sa beau apa, adica beau, dar la maxim 1 minut mi se usuca gatul rau, rau de tot de zici ca mi se duce limba pe gat sau ca am baut clor.M-am chinuit asa ingrozitor cam 2 saptamani pana mi-a venit ideea sa beau lapte, sa am saliva si sa pot sa traiesc cat de cat.Nu mai am saliva din fundul gatului pana in jos, nu pot sa mananc nimic tare, nu mai aluneca.Nu stiu daca nu se mai produce saliva sau pur si simplu este diluata de acidul din stomac.Doream sa va intreb ce sa fac, cum sa ma hidratez fara apa?Azi de exemplu, am mancat 2 linguri de supa si simteam deja cum se usuca gatul, nu mai aluneca mancarea.Am mancat ceva mai gras ca sa compensez si am baut o gura de lapte, sa alunece.Dupa o ora am prins curaj si am baut o gura de apa.Ce credeti?Simteam cum mi se usuca treptat gatul in jos si nu mai puteam sa inghit bine.Am baut iar o gura de lapte si am stat intinsa 2 ore sa imi revina cat de cat saliva in gat.Cand mi se usca gatul rau de tot, ma intindeam si stateam asa un timp, sa imi revin.Si seara cand ma culc, uneori este uscat gatul si totusi nu stiu de unde are saliva ptr toata noaptea.Si acum cand va scriu mi se usuca si trebuie sa beau lapte, altfel intru in panica si simt ca vreau sa sun la salvare.V-am spus, am fost la urgente si nu mi-au facut nimic, mi-au dat doar bromezapam.Ce sa fac?Nu mai pot sa traiesc asa
0
07-01-2016, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana faceti un tranzit baritat sa se vada concret cum aluneca bolul alimentar
foositi cate 1 lingurita de ulei vegetal( care gasiti si va place la gust)
de mai multe ori pe zi
folositi vit E vit A in orice forma
ceaiuri de menta, busuioc, rosmarin..
0
07-01-2016, ora 15:17
veveritajukausa
Nu este medic/terapeut
veveritajukausa
Azi am sunat sa fac o programare si mi s-a spus ca ma costa 350 de euro +50.Anestezie nu fac si oricum ma costa 1000 de euro.Eu speram sa coste mai putin, o sa ma mai interesez si la alte spitale, dar fara anestezie nu fac endoscopie.De tranzit baritat esofagian nu au auzit sau poate nu au inteles bine.As face doar analize de sange si o ecografie, daca vad ca ma costa mult.In sange nu se poate vedea daca am vreo problema?Sau in urina?Aseara m-am simtit rau, am avut atac de panica, azi era gata sa cad jos.Am luat 1 lingurita de ulei cand am simtit ca ma usuc si am baut lapte crud, nefiert.De obicei il fierbeam si il amestecam cu un ou si 2 linguri de zahar.Ieri am pus si 4 picaturi de bromazepam, ma simteam rau si am vrut sa ma linistesc.Este adevarat ca provoaca uscarea gurii/gatului?Doream sa va intreb, daca am baut apa cu bicarbonat(2 luni), mi-am schimbat Ph-ul stomacului?Dar mierea, argintul coloidal(am luat 1 luna si ceva) imi pot face rau?Eu din mai 2015 si pana in septembrie 2015 am mancat numai sandwish-uri cu salam uscat, cascaval, masline si salata.Pana in mai aveam alt serviciu si puteam sa mananc mancare gatita.Din septembrie, am putut sa mananc iar mancare gatita acasa, dar dupa 2 saptamani am inceput sa am probleme.Ma uscam pe dinauntru.Am renuntat la paine din septembrie(mai mananc un sfert de felie, uneori), la salam, cascaval, branza si am facut supe de pui, piure, pilaf(pe astea le pot inghiti).Daca mananc salata(rosii, castraveti, varza, salata verde, seminte de susan, de floarea soarelui, de in)imi face rau?Sau ar trebui?Am incercat sa mananc cat mai sanatos in anumite perioade, mai mult fructe si legume, mai ales vara, dar nu m-a ajutat cu nimic.Eu intotdeauna mi-am dorit sa fiu mai slaba, credeti ca organismul, inconstient, nu ma mai lasa sa mananc?
0
07-01-2016, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi o solutie buna sa veniti in tara si sa faceti investigatiile aici
pe forum se dau doar sfaturi
nu si consultatii si tratamente
0
12-02-2016, ora 19:24
LGabi
Nu este medic/terapeut
LGabi
Buna ziua D-le Doctor,
Problema mea tine de cca. 6 luni, si ceea ce parea sa fie o raceala la inceput s-a dovedit sa fie ceva cronic. De fapt, aceasta afectiune a aparut simultan cu o raceala, de unde si confuzia.
Va descrcriu simptomele in cateva randuri:
-gat si gura uscata dupa ce dorm
-senzatia de 'gat rosu'cu oarecare dificultati la inghitire. Simt ca afectiunea este localizata jos, unde incepe cutia toracica.
-dimineata, dupa trezire, simt nevoia sa elimin flegme brun-inchise si/sau verzi
-am avut recent crize cu dureri in piept, situate central, la 2 cm de zona unde putem atinge pieptul cu barbia. Durerea era intepatoare, radianta, ca si cum as fi avut o minge de tenis acolo care radia durerea. Durerea se intensifica la atingerea respectivului punct sau cand incercam sa apropii mainile pentru impreunare. Durata crizei: 5 min.
- de cca 2 luni, am simtit reflux gastric zilnic, dupa mese. Am tinut regim alimentar 2 saptamani si am calmat refluxul.

Am nevoie de sfaturile dvs.
Va multumesc.
0
12-02-2016, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 o problema gastro-esofagiana.. NU se vindeca niciodatat complet
faptu ca nu se simte acidul.. inca nu inseaman vindecare
el poate sa ajunga in gat si noapte in somn
2 asa ca regimul.. numai este regim..este un alt stil de alimentatie tot restul vietii
3 gatul sufera 3 saptamani de la ultima atingere cu acid.. gastric sau din fructe citrice..s.a
am scris mult pe forum despre asta
0
12-02-2016, ora 22:54
LGabi
Nu este medic/terapeut
LGabi
Partea cu "NU se vindeca niciodata complet" ma cam sperie. Sper ca nu se refera si la iritatia esofagului.
Am citit si incerc sa extrag cele mai importante informatii din forum. Ati scris si vreun articol intreg despre aceasta afectiune?
Voi incerca Redigestul, pe care l-ati recomandat in aceasta afectiune.
V-as ruga sa imi recomandati un tratament mai potrivit daca considerati acest lucru.
Va multumesc!
0
11-05-2016, ora 14:05
Elena1986
Nu este medic/terapeut
Elena1986
Buna ziua! Am citit toate mesajele din categoria aceasta incercand sa gasesc un raspuns la problemele mele, dar nu ma identific 100% perfect cu nici o alta persoana care a scris inaintea mea, asa ca vin si eu cu povestea mea...

Acum cateva luni bune, mai precis aproximativ septembrie anul trecut, am inceput sa am o sensibilitate in gat. Are perioade cand e fff enervant si perioada cand ma lasa in pace (cam 2-3 zile, apoi se intoarce senzatia). E o durere de gat, asociata cu senzatia de gat uscat, senzatia de nod in gat care trebuie uneori sa inghit mai des si consecutiv ca sa dispara (dispare temporar, in cursul zilei apare din nou).
Uneori ma trezesc cu gatul f uscat, uneori ma trezesc fara nici o senzatie in gat, dar culmineaza in cursul zilei.
Foarte usor ajung de la senzatie de uscat si nod in gat la durere de gat. Precizez ca amigdalitele au fost scoase cand aveam varsta de 8-9 ani.

Eu locuiesc in Danemarca, si bineinteles ca am fost la doctor, dar fara nici o un rezultat.
Dupa cum spuneam, perioada asta de cosmar a inceput in septembrie anul trecut, si am luat niste Strepsils...cu strepsils se simte mai ok pentru cateva ore, sau 1 zi doua, dar apoi se intoarce. Am luat si alta pastile pe baza de galbenus, ceva danez (Væk i morgen) acelasi rezultat. Am insistat fff mult la doctor sa imi faca ceva, sa scap odata, si am fost la control undeva in ianuarie. Mi-a luat o proba din gat si mi-a zis sa nu imi fac griji ca nu e bacterie ci o infectie... nu am primit antibiotice, nimic.. mi-au recomandat bomboande de supt HALS. M-am dus la farmacie fff suparata si am zis ca eu vreau ceva mai bun care sa ma ajute si farmacista mi-a dat niste pastile de supt Zyx care se presupune ca sunt mai bune ca strepsils si curata in gat. Cu astea m-am simtit cel mai rapid ok, dar tot dupa 3-4 zile maxim o saptamana am din nou senzatia aia in gat.

Doresc de asemenea sa precizez ca nu fumam cand toata povestea a inceput in septembrie anul trecut, dar undeva prin martie am inceput sa fumez cate Putin uneori o tigara pana la 3-4 pe zi, alteori deloc. Dar chiar si in perioadele cand nu fumez deloc, e acelasi sablon, aceleasi simtome.

Ce ar putea fi? Am perioade cand ma gandesc la cele mai groaznice variante, si perioade cand pur si simplu nu mai bag in seama...
Ce as putea sa iau sau sa testez ca sa descopar ce am? Strepsils si pastile de gat am luat cam tot ce e pe piata daneza, si fara nici un rezultat de durata.

Va multumesc anticipat domnule doctor!
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!

Elena, 26 de ani.
0
27-10-2016, ora 12:07
b3b380
Nu este medic/terapeut
b3b380
Buna Ziua, In aceasta situatie sunt si eu burta umflata si o senzatie pe gat de gatuire. Cert vreau sa spun ca am mai patit asta cu vreo 6 luni in urma. As vrea sa intreb nu cumva este din cauza cafelei (cafea). Dupa un decars de o saptamana fara cafea dispare tot. Nu am ajuns la medic sa ma consulte. Senzatia pe gat este de strangulare si iritare iar burta este umflata, cand dorm totul este ok, ziua in schimb nu mai este la fel.Momentan precizez ca nu am dureri la burta sau gat, nu sunt racit.
0
11-08-2018, ora 02:41
LarisaTimos
Nu este medic/terapeut
LarisaTimos
Bună acum vre-o 3 zile, noapte cand am fost la lucru la pauza de masa m-am grabit sa manc iar dupaia am simtit un not ceva mai jos de gat ce ma deranjeaza si nu dispare ce ma sfătuiți sa fac??
0
04-12-2018, ora 12:00
Nelu 2
Nu este medic/terapeut
Nelu 2
Buna ziua Domnu Doctor, am și eu o problema am
Limba umflata pe lateral dreapta și am si puncte mici si roșii pe limba, am si gâtul uscat, va rog ajutați-mă cu in sfat, Va multumesc
0
08-10-2021, ora 22:29
Oanaluana
Nu este medic/terapeut
Oanaluana
Buna ce ai rezolvat cu problema care o aveai ?
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •