sperante pt metastazele hepatice ale cancerului de colon

06-05-2010
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Vreau sa mentionez ca m-am hotarat sa postez cazul mamei mele deoarece eu personal n-am vazut prea multe cazuri de genul ei, pe forum, care sa ne ajute. Asadar, mama mea(51 de ani) a fost diagnosticata cu neoplasm de colon in iulie 2007, fara metastaze, operata, chimio 6 luni. In mai 2009 am descoperit o metastaza hepatica de 14 mm in seg 7. In aug 2009 desi noi am solicitat extirparea chirurgicala, doctorii de la Floreasca(nu le dau nume) au hotarat ca e mai indicata chemoembolizarea. A efectuat o sesiune dupa care s-a tot plimbat prin doctori pt ca la CT aparusera cativa mici noduli pe plamani. Din 5 medici fiecare credea altceva, fie pneumonie netratata, fie o simpla pata... cert e ca la un moment dat a inceput sa se simta rau. In urma consultatiei la unul din conferentiarii de la spit Fundeni, in februarie 2010, a facut din nou CT. Rezultatul a fost socant, tumora de la ficat crescuse in doar cateva luni, de la 5 cm la 10, plus ca au aparut si cativa noduli pe langa, iar un nodul de la plamani a ajuns la 2 cm. Verdictul medicului a fost crunt: nu se mai poate interveni chirurgical deoarece este prea mare, prost pozitionata, plus aparitia altor metastaze pe plaman si suprarenala...mai mult de atat i s-a dat maxim un an de viata, cu ajutorul chimio. Am plans, am disperat, n-am lasat-o sa afle exact ce si cum, , , ne-am calmat si am inceput sa cautam solutii. Vestile proaste insa s-au tinut lant, alt consult, alt medic, alt verdict, 6 luni maxim de viata. Dar nu ne-am lasat batute, ne-am intors la medicul care i-a facut chimio in 2007, dl dr Aldea, de la Spit Coltea, care ne-a redat speranta, va fi greu dar avem sanse. In martie a avut prima sedinda de chimio:PCT cu Campto 450 mg si Xeloda 3500 mg/zi. Am administrat in paralel Liv 52 si Silimarina pentru protectie, am eliminat carnea, chimicalele, branzeturile, ne-am axat pe legume, fructe, totul cat mai natural. Dupa primele 3 sapt de tratament caderea masiva a parului a demoralizat-o un pic, am ras-o in cap si acum s-a obisnuit cu ideea...am incercat sa o scoatem cat mai des din casa, sa nu cada prada depresiei si neputintei. Nu e din cale afara de bine, dar nici cazuta nu e, iar dupa atatea vesti proaste a inceput sa rasara si soarele pe strada noastra, markerii tumorali au scazut la 3 sferturi din valorile anterioare, dupa doar o sedinta. Si am mai aflat ceva, noul medicament Avastin face minuni pt pacientii cu cancer colo-rectal metastazat, astfel ca am depus dosar la casa de asigurari (deoarece este f scump-undeva peste 10.000 de RON lunar) si in 20 de zile s-a aprobat, acum in mai va face prima sedinta. Nu credem ca a scapat sau ca am castigat razboiul cu boala necrutatoare, dar fiecare batalie castigata ne da sperante ca putem trai cu asta mai mult decat am crezut la inceput. Sper totusi ca prin povestea noastra sa ii ajutam si pe altii sa nu dispere asa cum am patit noi la aflarea vestilor...sa le dam un punct de plecare in lupta...O sa revin cu noutati pe masura ce continuam tratamentul. Multa sanatate tuturor...si pastrati-va speranta, conteaza enorm, atat pt cei bolnavi cat si pentru apropiati!
148 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
06-05-2010, ora 14:52
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumim din suflet pentru cele impartasite! E minunat ca in necaz va ganditi si la altii, si din pacate, sunt mereu destui...Eu nu am probleme de genul acesta, dar m-a miscat gestul.
Va urez credinta nestramutata in vindecare, multa putere mamei si tot Binele din lume!
DA, NU EXISTA BOLI NEVINDECABILE!
0
06-05-2010, ora 17:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca aveti posibilitatea, incercati in paralel ozonoterapia si acupunctura. Desi la noi inca nu este inca populara ozonoterapia si pare doar un tratament simplist, ozonoterapia (dr. Stefan Tiron) are rezultate absolut remarcabile in oncologie!
0
06-05-2010, ora 17:31
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Multumesc de sfat! Incercam toate variantele, unde l-as putea gasi pe domnul dr?
0
06-05-2010, ora 21:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Eu am dat cautare pe net dupa numele lui si asa m-am programat.Daca iti scriu aici site-ul oricum il vor sterge, dar sper ca nr. de tel nu. La tel asta m-am programat:021/313.50.93 ; 0722.509.810 -Centrul Medical Tiron. Intrebati acolo, cine stie. Eu una am vazut cazuri care m-au convins, ramane sa vad ca propii-mi ochi. De obicei, nu recomand ceva ce eu n-am incercat, dar m-am gandit ca poate chiar ar prinde bine.
0
19-05-2010, ora 19:23
ggsuvi
Nu este medic/terapeut
ggsuvi
Si tatal meu a fost internat la fundeni pt operatie de cancer de colon.
In timpul operatiei doctorul a observat metastaze in ficat iar operatia nu a fost finalizata.
I-a inchis colonul iar acum ne-a recomandat tratamente cu citostatice.
Orice informatie a dumneavoastra imi poate fi de mare ajutor... am ne voie de sfaturi
Va multumesc mult ! Sanatate
0
20-05-2010, ora 10:05
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Nu stiu ce anume v-ar interesa exact, insa va stau la dispozitie pt orice intrebare.Mama face citostaticele la spit.Coltea, pt ca acoloa facut si prima data dupa operatia de colon.Medicii sunt excelenti si conditiile la fel, e putin mai greu doar cu asteptarea, dar merita.Mama tocmai a terminat a treia sedinta si rezultatele markerilor sunt spectaculoase.Eu personal va recomand sa faceti dosarul pt Avastin, in privinta metastazelor la ficat.Nu va fie teama de citostatice(asa cum ne-a fost noua), depinde de organism cum le suporta.In cazul mamei nu sunt din cale afara de "rele".Daca mai aveti intrebari, va raspund cu cea mai mare placere.Va doresc multa sanatate si putere sa luptati!
0
20-05-2010, ora 15:43
ggsuvi
Nu este medic/terapeut
ggsuvi
da-mi te rog id tau de mess sa putem vb mai multe. -* vreau sa vb cu u in legatura cu asta. multumesc din suflet




(*modificat de administrator)
0
20-05-2010, ora 18:29
alllya
Nu este medic/terapeut
alllya
Am citit randurile dumneavoastra si m-au bucurat foarte mult.Si eu am trecut prin aceste necazuri alaturi de o persoana draga si am gasit mult ajutor la d-nul dr.Aldea.Dupa chimioterapie am aflat de clinica Hifu unde dupa depunerea unui dosar, o interventie cu Acu, tatal meu a scapat de metastaza hepatica.Merita sa incercati si aceasta varianta, daca, cazul dumneavoastra se preteaza unei astfel de interventii.Putere sa luptati cu aceasta boala si multa sanatate va doresc!
0
20-05-2010, ora 22:45
ggsuvi
Nu este medic/terapeut
ggsuvi
Va multumesc mult
Vreau mai multe detalii despre aceasta clinica daca ma puteti ajuta, va rog !
As dori daca se poate sa imi prezentati mai detaliat situatia tatalui dumneavoastra sa vedem daca coincide cu cea a tatalui meu.
-* Va rog mult sa ma cotactati cat mai curand posibil
Va multumesc mult ! Sanatate



(*modificat de administrator)
0
22-05-2010, ora 16:57
Gabita D
Nu este medic/terapeut
Gabita D
Astaxantinul şi cancerul
Tanaka a constatat că astaxantinul protejează şoarecii de cancerul la vezică indus pe cale chimică şi scade riscul unor apariţiei unor tumori induse chimic în cavitatea bucală la şobolani, fiind în această privinţă mai eficient decât beta-carotenul. În plus, astaxantinul a blocat în mod semnificativ evoluţia cancerului la colon indus de carcinogen la şobolani, încetinind totodată evoluţia cancerului mamar la şoareci, având un efect mai puternic decât beta-carotenul şi cantaxantinul.

Tanaka, T, et al:
(1)Chemoprevention of mouse urinary bladder carcinogenesis by the naturally occurring carotenoid astaxanthin. Carcinogenesis 1994;15:15-19.
(2)Chemoprevention of rat oral carcinogenesis by naturally occurring xanthophylls, astaxanthin and canthaxanthin. Cancer Res. 1995;55:4059-4064.
(3)Suppression of azomethane-induced rat colon carcinogenesis by dietary administration of naturally occurring xanthophylls astaxanthin and canthaxanthin during the postinitiation phase. Carcinogenesis 1995;16:2957-2963.

Potrivit lui Kurihara, experimentele pe animale au dovedit că astaxantinul minimizează reprimarea celulelor NK (celule killer naturale), ceea ce duce la înlăturarea mai eficace a celulelor tumorale.

Kurihara H, et al: Contribution of the antioxidative property of astaxanthin to its protective effect on the promotion of cancer metastasis in mice treated with restraint stress. Life Sci. 2002;70:2509-2520.

Rezultatele pozitive privind efectul astaxantinului sunt confirmate şi de alţi oameni de ştiinţă. Bertram, Jewell şi Jyonouchi au efectuat o serie de studii independent unul de celălalt. Ei au ajuns la concluzia că succesul astaxantinului în lupta împotriva cancerului se explică prin (1) efectul său antioxidant şi antiinflamator, (2) optimizarea comunicării între celule prin aşa-numitele "gap-junctions" (legături între membranele celulare ale celulelor la animale, care fac posibil transportul anumitor molecule între celule învecinate), (3) activarea enzimelor de faza I din ficat, plămâni şi rinichi care contribuie la combaterea nocivităţii substanţelor carcinogene, (4) activarea unei gene tumor surpresoare şi (5) modularea reacţiei imunitare împotriva celulelor tumorale.

Bertram JS: Carotenoids and gene regulation. Nutr Rev. 1999;57:182-191.

Jewell C, et al: Effect of dietary supplementation with carotenoids on xenobiotic metabolizing enzymes in the liver, lung, kidney and small intestine of the rat. Br J Nutr. 1999;81:235-242.

Jyonouchi H, et al: Antitumor activity of astaxanthin and its mode of action. Nutr Cancer 2000;36:59-65.
0
25-05-2010, ora 14:49
donnabella
Nu este medic/terapeut
donnabella
buna!!am 35 de ani si de 3 saptamani am fost operata la san de un nodul.rezultatul a fost groaznic!!carcinom trabecular-T1N0MO-nu e rezultatul de la parafina e extemporaneul!!socul e ff puternic si pe zi ce trece e tot mai greu...mamei nu i-am spus mi-e frica de reactia ei!!de fiecare data cand merg la medicul care m-a operat mi-e frica..vine cu cate o noutate...sa-mi scoata sanul.sa-mi scoata ganglionii...sa-mi scoata ovarele...nu stiu ce sa fac!!!mi-as dori sa vb cu un medic oncolog sau cu cineva care a trecut prin asa ceva!!va multumsc..
0
25-05-2010, ora 15:40
Gabita D
Nu este medic/terapeut
Gabita D
Donnabella,

In primul rand trebuie sa-ti spun ca s-a lansat de curand, de nici doua luni, un produs natural pe baza de microalge care activeaza capacitatea de autovindecare si autoregenarare a organismului, produs care a si fost prezentat la B1 TV de catre un medic oncolog, care a explicat mecanismul de functionare al substantei active, Astaxanthina.
De asemenea trebuie sa stii ca in SUA se trateaza cancerul cu aceasta substanta si se injecteaza o alta microalga in tumori si anume Chlorella. In SUA NU SE FACE CHIMIO SI RADIOTERAPIE si, de asemenea, NU SE MOARE DE CANCER LA SAN SI NICI NU SE MAI FAC MASTECTOMII.

Este o sansa extraordinara pentru romani sa aiba in tara lor un asemenea remediu natural, studiat ani de zile si folosit deja de doua luni si cu rezultate vizibile.
Daca vrei mai multe informatii, astept e-mail si-ti voi trimite materiale. -*



(*modificat de administrator)
0
03-06-2010, ora 15:10
miralivar
Nu este medic/terapeut
miralivar
Buna. Ma regasesc foarte mult in povestea ta... Si mama a fost diagnosticata cu cancer colo-rectal cu determinari secundare la ficat. Medicii au decis ca o opereze doar la colon, urmand ca, dupa cateva sedinte de chimioterapie, sa efectueze si la a doua operatie (rezectie de lob hepatic). Nu am ajuns insa pana acolo, deoarece, intre timp, mama a facut un infarct cerebral, din care si-a revenit destul de bine. Interpretarea CT-ului si RMN-ului facut dupa accident, ridica problema unei metastraze cerebrale. Si, desi ne pregatisem "moral" pentru o operatie la ficat, mama a fost operata pe creier. Rezultatul biopsiei ne-a linistit: fusese vorba de un simplu chist. Dar o operatie, ramane o operatie... Ei bine, dupa acesta situatie, ne-am dat seama ca situatia noastra nu sunt este chiar asa de grava, in comparatie cu ce ar fi putut sa fie. Asta ne-a facut sa realizam ca suntem chiar norocosi. Acum, dupa sapte luni de la prima operatie, mama se simte bine (multumim lui Dumnezeu!). Pe langa chimioterapie, ia si diferite ceaiuri, dieta Budwig, etc. Am invatat ca trebuie sa luam lucrurile pe rand, sa traim fiecare zi in parte si sa avem credinta ca totul va fi bine. Sper ca ti-au fost de folos aceste randuri. Multa sanatate mamei tale!
0
03-06-2010, ora 18:01
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Buna.Mersi de sfaturi si incurajari, , , si la noi mama e spre bine, speram noi(markerii tumorali au scazut de 10 ori dupa doar 3 sesiuni de citostatice), dar asteptam peste o luna sa faca iar CT sa vedem dk s-au retras formatiunile...dk poti trimite-mi te rog dieta si tipurile de ceai pe care le ia.Ms frumos si multa sanatate :*
0
04-06-2010, ora 22:01
miralivar
Nu este medic/terapeut
miralivar
Buna. Imi pare bine ca lucrurile merg inspre bine. Dieta despre care iti vorbeam este destul de cunoscuta; pentru ea, dr. Budwig a fost nominalizata pt. premiul Nobel. Cu siguranta, vei gasi foarte multe informatii despre ea pe internet, asa ca nu voi mai intra in detalii. Grosso modo, ingredientul de baza este uleiul de in (+ semintele de in) si branza de vaca din care se face un amestec care se ia de trei ori pe zi. Totusi, avand in vedere ca dieta contine destul de mult ulei si ca mama are determinari secundare la ficat, noi am ales ca consumam uleiul de in +branza doar la micul dejun. In ceea ce priveste ceaiurile, mama bea in fiecare zi un amestec de: coada calului, coada soricelului, urzica vie, galbenele, catina, napraznic si lista poate continua. Pe langa acestea, mama ia mai multe stimulente naturale pentru imunitate, precum: orz verde (f. bun), spirulina, silimarina, comprimate din samburi de strugure, pastura, propolis, miere, omega3 si napraznic. In plus, in fiecare zi, bea 1-2 litrii de suc de morcov + mar. Oricum, voi incerca sa revin zilele acestea cu o schema completa.
Pana atunci, multa sanatate mamei tale si sa iasa totul bine la CT! O seara frumoasa!
0
29-06-2010, ora 17:46
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Revin cu noutati... Mama a facut CT din nou, ale carui rezultate au fost imbucuratoare: metastaza de la ficat s-a micsorat, ajungand de la 10 la 7, 6 cm;cea de la plamani s-a micsorat si ea de la 2cm la 1, 4 iar formatiunea de pe suprarenala s-a dovedit a nu fi metastaza. Ne-am bucurat ca tratamentul chimio a dat rezultate, chiar daca una dintre doctorite ne-a tras un pic in jos, pt ca dupa parerea ei nu se poate amana decesul cu mai mult de un an.Totusi tot dansa ne-a marturisit ca au in evidenta si persoane la tratament de 3 ani in urma...In afara de acest aspect am mai aflat si ca nu se poate interveni chirurgical nici acum nici mai tarziu, in opinia dansei fiind prea multi noduli...Totusi nu ne pierdem speranta, , , si ne da curaj starea mamei, nu e nemaipomenita, dar nici rea, e f activa si cred ca rezultatele au incurajat-o si pe ea o idee, iese mai mult, , , face piata se plimba, , , iese, , , cel putin moral e bine.Sper ca am mai dat un pic de curaj celor aflati in aceeasi situatie ca si noi...Multa sanatate la toata lumea!
0
29-06-2010, ora 18:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Minunat! Dea Domnu sa fie cum este mai bine si cu siguranta orice are o rezolvare! Chiar ma bucur! Multa multa sanatate si optimism!
0
23-08-2010, ora 14:46
elennna
Nu este medic/terapeut
elennna
Buna, mokocici!

Vreau sa iti spun ca, din toate forumurile pe care le citesc zi de zi de aproape un an, la tine am gasit singura postare care indeamna la optimism si speranta, vis a vis de aceasta lupta grea cu cancerul.Ma bucur din suflet ca exista chiar si un singur astfel de caz fericit si, deci, ma bucur ca mamei tale i-au iesit analizele bine.

Cum se mai simte acum mama ta? Ce mai faceti?

Noi luptam cu boala tatalui meu din 2009.In sept 2009 a fost operat de cancer colorectal, stadiul III. Singura veste buna de care ne-am agatat atunci a fost ca toate celelate organe, inclusiv ficatul, nu erau afectate. Din pacate, in pofida tratamentului urmat la IOB (radioterapie si citostatice), in febr 2010 i s-a gasit un nodul de 4 cm la ficat. Nu a fost operat atunci pt ca tumora era "imprecis delimitata", i s-a schimbat tratamentul la IOB, insa in luna iulie am fost socati sa aflam ca nu a raspuns la tratament, ca boala a avansat foarte repede, astfel ca acum are 4 noduli la ficat, cel mai mare fiind de pana la 10 cm.

I s-a schimbat iar tratamentul la IOB, in prezent face FOLFIRI, pe 30 august suntem programati pt a treia serie. Suporta foarte greu acest tratament, este foarte slabit (abia se ridica din pat), dar luptam si suntem alaturi de el si ne rugam la Dumnezeu sa avem si noi o veste buna! Dupa cateva zile de perfuzii pe care i le-am facut acasa, a inceput sa manance si sper sa prinda putina putere, pt a putea suporta cea de-a treia serie.

O sa revin cu informatii si sper sa pot sa-i incurajez si eu (asa cum ai facut tu, mokocici) pe toti cei care lupta cu cancerul!
Multa sanatate tuturor!

Elena
0
23-08-2010, ora 15:39
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Draga Elena, in primul rand multumesc de aprecieri.In al doilea rand, noi facem bine, multumim de intrebare.Mama continua trat chimio ca si inainte cu xeloda(xeliri), campto si avastinsi se simte bine.M-ar fi ajutat sa stiu mai multe despre cazul vostru pt a te anunta atunci cand mai gasesc noutati.E posibil ca Folfiri sa-i dea starile de rau despre care vorbesti.Daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa-mi spui, am acelasi id de yahoo mess ca aici.Multa sanatate si putere de lupta!

Ana-Maria
0
24-08-2010, ora 21:06
elennna
Nu este medic/terapeut
elennna
Draga Ana,

va doresc multa sanatate si vesti bune in continuare! Iti pot da mai multe detalii, poate ca mi-ar prinde bine sa mai vorbesc cu cineva care trece prin aceeasi situatie. Spune-mi te rog daca ai mail-ul pe yahoo.com si mai tinem legatura pe mail, eu nu prea intru pe messenger. Iti mai pot da si alte informatii, dar sa-mi spui ce ai vrea sa mai stii.

La cea de-a doua internare (deci dupa prima sedinta de Folfiri), am fost foarte dezanajduiti pt ca ne asteptam la o prima veste buna in tot acest timp, insa markerii au iesit in crestere (nu doar ca nu au scazut, dar s-au dublat, CA 19-9 a crescut de la 500 la 1000). Nu i-am spus tatei ca sa nu-l demoralizam, mai ales ca o dr de la IOB ne-a zis ca rezultatele se vad cam dupa 3 sedinte. Tu ce stii despre asta? Am citi ca la voi au scazut chiar dupa prima sedinta. Cand se face o evaluare a cazului, cam dupa cate sedinte? De cand face mama ta acest tratament?

Din pacate, ni s-a zis ca nu putem sa-i dam AVASTIN, pt ca tata a facut o tromboflebita (se pare ca de la citostatice) si Avastinul e contraindicat pt problemele cu circulatia sangelui (e foarte riscant, noi ii facem INR saptamanal). In schimb, am dus la Institutul Victor Babes lamele din timpul operatiei pt a se face o analiza speciala (K-ras) care arata daca tata e compatibil cu un anticorp monoclonal numit Cetuximab (ceva similar Avastin, la fel de scump). Desi am dus lamele in 13 iulie, abia maine 25 august este gata rezultatul (ne-au plimbat in bataie de joc de atata timp, daca stiam ca dureaza atat, l-am fi facut in alta parte, dar asa functioneaza lucrurile in Romania). Oricum, am inteles ca abia in septembrie se intruneste Comisia, deci.

Pentru cei pe care i-ar putea ajuta informatia: noi am fost avertizati ca tratamentul cu Folfiri (Campto 350 mg + Folinat de calciu 800 mg + 5FU 750 mg + 4000 mg pev 46 ore) - exact asa scrie pe fisa de externare - este foarte dur, agresiv, dar nu mi-am imaginat ca tata il va suporta atat de greu. Primele 2 combinatii de tratamente au fost suportate bine (din pacate fara a raspunde la ele) si am sperat ca nici Folfiri nu va fi o problema, tata avand pana acum un organism puternic.

Dupa prima sedinta de Folfiri, noua nu ni s-au spus prea multe de la IOB, respectiv cum sa-l ajutam si s-a chinuit saracul. Dupa a doua sedinta, am vazut ca starea lui se inrautatea de la zi la zi: nu mai putea manca, voma si apa pe care o bea, slabea si, ca atare, si-a pierdut atat de mult puterea incat a ajuns sa nu se mai poata ridica din pat. Asa ca, la insistentele noastre, ni s-a recomandat sa-i punem perfuzii. Am gasit pe cineva care vine acasa si i-am pus timp de 3 zile perfuzii cu Glucoza 5%, Ser fiziologic, Arginina, 1 fiola Dexametazona, 1 fiola Arnetin, 1 fiola Metoclopramid, 1 fiola Osetron (sau Emeset). Dupa a inceput sa se simta un pic mai bine si sa inceapa sa manance, nu ca inainte, dar e clar o imbunatatire.

In plus, am rugat sa ni se spuna ce sa-i dam ca supliment, intaritor si ni s-a recomandat PROSURE, un supliment nutritiv complet cu vitamine, minerale, etc, sub forma de sirop 200 ml/flaconul. In Romania nu se mai importa de 2 ani (similar se foloseste Fresubin, dar acesta nu contine si Omega 3), dar l-am gasit in Italia, de la aceeasi firma, doar ca se numste ENSURE. Ni l-a trimis cineva prin cei care fac curse cu autocarul. Un flacon costa 4 euro, are gust bun (capsuni sau vanilie sau ciocolata). Am inceput sa luam de 2 zile, sper ca il va ajuta pe tata sa mai prinda putere.

De asemenea, pt ca hemoglobina i-a scazut la 8, 4, de la IOB ni s-a spus telefonic sa-i dam si o pastila de Tardyferon/ zi (fier). Luni pe 30 august ne internam pt a treia sedinta si sper sa o poata incepe.

Noi ii dam ca protector de ficat Essentiale, iar pentru constipatie (avem mereu problema aceasta) ii dam Dulcolax 1 pastila/zi si 3 linguri/zi de Lactuloza. In plus, am luat de la plafar seminte de in si punem o lingurita in apa peste noapte, apoi bea aceasta apa si cat de cat il mai ajuta (merge si rajnit si pus in iaurt sau lapte batut). Cand problema s-a agravat, am luat de la spital Manitol si a baut o cana (jumatate de manitol combinat cu jumatate de apa plata).
0
26-08-2010, ora 17:00
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Draga Elena,
Multumim de urari si sa dea Domnul sa ne fie bine la toti.Legat de tatal tau, imi pare sincer rau ca se simte rau din cauza tratamentului, mama mea, totusi, n-a avut problema asta cu Xeloda, nici la tratamentul zilnic cu pastile, nici la sesiunea chimio(Campto si Avastin).Ea face din martie, din 3 in 3 sapt aprox, doar ca la inceput a avut valori ff mari ale markerilor, adik CA 19-9=12.700 u/ml si CEA=1980 ng/ml.Si dupa doar o sesiune au scazut de aprox 3 ori, astfel CA 19-9=3210 u/ml si CEA=742 ng/ml, iar in mai a fost prima luna de Avastin.Desi pe peste tot apare ca e mai dura combinatia Xeliri decat Folfiri, ea se simte ok.Stiu ca e f bun anti greata, medicamentul Kytril, ea il lua si cand a facut prima serie in 2007.In afara tratamentului ii mai dam Liv 52, dieta saraca in grasimi si de o luna incoace, reteta dnei Tatoiu, cu miere de albine.Dar sa stii ca cel mai mult conteaza un psihic bun, mama din martie cu mama de acum, nu mai au nimic in comun.A trebuit sa duc multa munca de lamurire cu ea pt a nu cadea in depresie si in tendinta de a se izola.Si dupa 2 sapt a inceput usor usor sa-si revina.Acum e aproape ca inainte, iese la piata, la doctor, prin parc, singura, si nu mai oboseste ca inainte, cand din 50 in 50 metri simtea nevoia sa stea jos.In martie un medic de la Fundeni i-a dat 6 luni maxim de viata, intram in a 7-a luna si ea se simte bine.Tot ce ma rog la Dumnezeu, e sa o ajute in continuare sa lupte, sa reziste fizic si psihic cat mai mult, si am din ce in ce mai des, zile cand chiar cred ca va scapa.-*. Sanatate multa si va stau oricand la dispozitie :)


(*modificat de administrator)
0
28-08-2010, ora 20:18
elennna
Nu este medic/terapeut
elennna
Ana Maria,

cu multumiri pt raspuns si informatii, as vrea sa te mai intreb cate ceva:

1. Mama ta, urmare a metastazelor (am inteles ca sunt/au fost destul de mari si la voi, ca si la noi) nu a fost diagnosticata cu hepatomegalie (ficat foarte marit)? Daca da, cum a resimtit simptomele? La noi e foarte greu, orice are ni se arunca in fata hepatomegalia, cu explicatia "asta este boala de ficat".

2. Ati avut neplacerea unor alte complicatii: icter, ascita, picioare umflate, analize foarte proaste (spre exemplu, cum are tata aceasta anemie care il epuizeaza, nu se mai poate ridica din pat, nu mai zic de plimbari si reluat stilul de viata)? La noi au mai fost si febra 39 si transpiratie excesiva, mai ales noaptea, dar de cateva saptamani au trecut, insa au aparut alte probleme.

Noi l-am internat azi pe tata de urgenta pt ca se simtea foarte rau si ni s-a zis ca a facut o infectie a cailor biliare, de aceea avea greata si vomita chiar si la 3 saptamani de la tratament (trombocitele au iesit foarte mari si au indicat o infectie, astfel ca i s-au dat antibiotice perfuzabil). Anti-greata, ni s-a recomandat Osetron sau Emeset. O fi mai bun Kytril (chiar si in cazul lor, operati la colon)?

3. Din ce stii tu, cat timp se continua cu chimio? In acest moment, mi-e teama ca nu putem continua seria, cred ca tata trebuie intai stabilizat pt ca nu ar mai suporta nici un tratament (azi nici apa nu mai putea sa inghita).

Sanatate si putere multa!
0
31-08-2010, ora 17:45
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Draga Elena,

Incep prin a-mi exprima parerea de rau pt situatia actuala a tatalui tau, dar sper ca se va ameliora.
Si iti raspund pe rand la intrebari:

1.Hepatomegalia apare si la mama, doar ca la ea nu se manifesta decat f rar, cand are niste intzepaturi surde, sacaitoare.Mai exact avea asa pana sa inceapa tratam., apoi au trecut si au mai aparut abia acum o luna, cand am avut un deces in familie si s-a suparat un pic, , , a fost la drum lung, , , odihna putina, , , si tratament un pic decalat, in rest n-are probleme.

2.Din complicatiile pe care tu le enumeri, mama n-are niciuna, doar in ziua cu perfuzii e un pic mai rau, cu greata, dar fara varsaturi, si un pic de ameteala, in rest deja de-a doua zi nu mai are probleme.Cu circulatia sta bine, merge la piata, la biserica, pe unde are treaba, singura si fara sa oboseasca, ca inainte sa inceapa tratamentul.Iar de Kytril stiu ca ea doar asta a luat si nu prea a avut probleme, adik n-a vomat dupa nici un tratament, doar un pic de greata.

3.Legat de durata tratam. nush ce sa-ti zic, depinde de fiecare in parte, rezidenta ne-a spus ca nu se mai pune problema vindecarii totale, ci doar ameliorare si prelungire, motiv pt care nu se intrerupe tratamentul decat atunci cand organismul devine toxic si nu mai suporta, moment din care, in principiu, nu se mai poate relua, cel putin nu acelasi tratament...

Sper ca te-am lamurit cat de cat, oricum, ma poti intreba orice, oricand.Si multa sanatate tatalui tau si putere de lupta :)
0
01-09-2010, ora 21:38
klau33
Nu este medic/terapeut
klau33
salut tuturor, si multa sanatate va doresc vrau sa va zic ca tatal meu a fost operat la colon sinu stiu prea multe detali despre aceasta operatie, im poate spune cineva cit de grav si dupa 3 saptamini sa prescris sa faca citostatice 5zile la rind pe luna.problema e ca sar putea sa am si eu acelas caz, deoarece am facut o clonoscopie si a iesit coloi iritat doar, chestia e ca ma simt rau am durei abdomonale cind in partes dreapta, si dureri in dreptul penisului si simt ceva ca se implimba prin abdomen. trebui sa fac si o radio grafie pentru a afla daca am ceva nu stiu nimic si nie tare frica de acas bola rea.
0
18-10-2010, ora 16:15
adriana claudia
Nu este medic/terapeut
adriana claudia
BUNA ZIUA MOKOCICI ma numesc adriana si sint din cj matusa mea a fost diagnosticata cu cancer de colon si metastaze la ficat, am citit ce ai postat tu si i-ti multumim ca ne mai dai o raza de sperante te rog frumos sa-mi spui ce ceaiuri ar putea lua matusa mea pt ai mai lungi un pic viata.CU MII DE MULTUMIRI ASTEPT RASPUNSUL TAU
0
18-10-2010, ora 20:06
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Draga Adriana,
Mama mea nu a luat ceaiuri pan-acum, ii dam insa reteta cu miere a Monicai Tatoiu, Liv 52 pt ficat si un regim mai slab in grasimi...in rest cam atat, , , , ca si noutati inca nu stiu cu certitudine, pt ca asteptam rezultatul biopsiei unui chist aparut pe mandibula, care dupa spusele medicilor e posibil sa fie o metastaza osoasa :( insa momentan speram ca nu se va confirma...din pacate pt a putea recolta biopsia a trebuit sa intrerupa tratamentul chimio, dar il va relua saptamana urmatoare cand va iesi si rezultatul scintigrafiei osoase...in rest ea se simte ok momentan, , , , desi in urma cu cateva seri a trebuit sa o ducem la urgente cu o durere groaznica la mandibula, , , insa in urma tratamentului cu tramadol reuseste sa tina durerea sub control...
Sper sa fie bine cat mai mult timp si sa dea Dumnezeu sa suporte tratamentul multi ani.Multa sanatate tuturor si nu va pierdeti speranta!
0
20-11-2010, ora 14:33
arriana s
Nu este medic/terapeut
arriana s
Buna tuturor!!sunt nou venita printre voi.
Va doresc tot binele din lume voua, putere sa le depasiti pe toate si multa sanatate celor bolnavi dragi voua.
Mama mea are 57 ani si s-a operat de o tumoare la colon care nu se stie ink de ce natura este, insa in urma CT-ului s-a descoperit un ficat cu procese inlocuitoare de spatiu hipodens pe lobul drept de 2 mmm si pe cel stang de 9 mm.Rezultatul este neconcludent si medicii nu se pot pronunta ink cu exactitate.are cineva idee ce as putea face (din timp daca se poate) si cand se poate face urm CT dupa operatie?
imi puteti spune va rog daca este grea recuperarea dupa operatie si in ce consta?Va rog sa ma ajutati...sunt disperata si plang intr-una.Doamne ajuta tuturor!!!
0
21-11-2010, ora 17:41
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Draga Ariana,
Nu vreau sa te descurajez, doar ca in tot timpul scurs de anul trecut si pana acum noi am avut "norocul" sa intalnim multi medici incompetenti, motiv pt care am invatzat sa cantaresc de doua ori spusele lor. In primul rand, cred ca procesele inlocuitoare de spatiu au legatura cu nodulul de la colon.In ceea ce priveste CT-ul firesc e sa fie facut o data la 6 luni, dar noi l-am facut si mai des uneori.Nu ai precizat daca mama ta face si chimio dupa interventia chirurgicala, pentru ca este foarte important.Daca colonul a fost foarte afectat e indicat sa vizati la CT si toracele pentru a afla din timp daca sunt cumva determinari secundare si la plamani.Daca aveti norocul sa nu fie, solicitati eliminarea chirurgicala, e cea mai sigura, mai ales ca nodulii sunt mici.Daca te mai pot ajuta cu ceva astept sa ma contactezi!Multa sanatate si putere de lupta!
0
22-11-2010, ora 14:47
Natalia82
Nu este medic/terapeut
Natalia82
Buna tuturor,

Mama mea in varsta de 52 de ani a fost diagnosticata in luna mai cu cancer colo-rectal. Rezultatul biopsiei a aratat un stadiu incipient, G2, N0, M0 ceea ce noua ne-a dat mari sperante ca totul va fi bine. Medicul chirurg a spus ca operatia a decurs bine, ca nu au fost alte organe afectate si ca avem toate motivele sa speram ca va fi bine. La o saptamana de la operatie mama a facut o fistula si a trebuit sa stea cu drena aproape 3 luni de zile pana ce respectiva fistula s-a inchis. La o luna de la operatie a facut un CT de unde a reiesit ca are cateva leziuni pe ficat dar concluziile medicului au fost : neconcludent hepatic.
In luna septembrie a inceput chimioterapia la Fundeni, iar acum in noiembrie am repetat analiza de CT pentru ca s-au implinit 6 luni de la operatie.
Concluziile medicului radiolog au fost urmatoarele: probabile leziuni secundare hepatice in progresie dimensionala fata de tomografia din 29.06.2010.
Au spus ca trebuie sa mai faca un RMN pentru a se putea stabili cu precizie natura leziunilor respective.
E inutil sa va mai spun ce durere este in sufletul meu, nu pot sa mananc nimic si plang toata ziua.
Oare cum este posibil cu o biopsie care arata ca toti ganglionii sunt ok, neinvadati de celule canceroase sa apara asa de repede metastaze la ficat?
Mama are o stare generala foarte buna, s-a ingrasat de la operatie si pana acum 7 kg, toate analizele de sange sunt ok, pur si simplu nu stiu ce sa mai zic..
Multa sanatate tuturor !
0
26-11-2010, ora 20:29
arriana s
Nu este medic/terapeut
arriana s
draga natalia
metastazele la ficat evolueaza f repede.ct este cel care evidentiaza cel mai bine ceea ce este inauntru...vsh-ul stiu k este f important in analiza sangelui.daca valoarea lui este marita este o pb acolo...undeva...n-ai intrebat poate pot fi doar niste chisturi hepatice totusi...e bine daca dupa operatie s-a refacut...incearca sa mergi totusi si la lat medic sa-i ceri parerea...ai incercat cumva vreun tratament naturist?
cura lui RUDOLF BREUSS care este putin cam severa ptr o perioada de 40 zile dar distruge celulele canceroase...ptr asta tb stopata alimentarea cu proteine si tot ceea ce inseamna particula solida, ptr k ele sa se autodistruga.multa multa sanatate si credinta multa.vei invinge!!!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
148 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.