sperante pt metastazele hepatice ale cancerului de colon

148 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
22-02-2011, ora 14:17
goga123
Nu este medic/terapeut
goga123
Cristian,
Am trimis email! Sper sa l primesti!
0
03-03-2011, ora 10:12
Natalia82
Nu este medic/terapeut
Natalia82
Buna tuturor,

Scuze ca nu am mai scris nimic in ultimul timp dar nu am avut nicio noutate... am citit insa tot ce s-a postat.
Mama a facut un nou RMN care evidentiaza ca leziunile nodulare nu au suferit modificari si au ajuns la concluzia ca sunt hemangioame. Sunt foarte fericita si sper ca asa sa fie.. oricum le vom urmari din 3 in 3 luni prin RMN sau CT.
Chimioterapia o va termina in luna aprilie (va fi ultima luna de chimio) si cu Dumnezeu inainte ! Ariana iti multumesc mult pentru incurajari, iata ca ai avut dreptate, nu trebuie in nici un moment sa ne pierdem speranta caci puterea lui Dumnezeu este mare si pe noi ne-a ajutat foarte mult. Moko sper ca mama ta este ok si sa ne dai numai vesti bune.
Eu o sa va tin la curent cu analizele mamei si Doamne ajuta sa fie bine !
Sanatate multa tuturor si Dumnezeu sa va aiba in paza pe voi si pe cei dragi !
0
22-06-2011, ora 16:27
ancaa88
Nu este medic/terapeut
ancaa88
Buna ziua!

Va rog din suflet sa va opriti putin si la mesajul meu si sa ma ajutati cu un raspuns. Mama a fost operata acum app 4 luni de cancer la colon.Tumoarea nu a putut fi scoasa deoarece sa spus ca este de jur imprejur la aorta (are apx 10 - 15 cm) I sa facut baypass.Metastaza ne-a zis ca nu are.Pe biletul de externare dupa operatie scrie asa:
"Se intervine chirurgical si se gaseste o tumoara volu, inoasa de extremitate dreapta, colon transerv, invaziva in d3, pancreas cefalic si radacina mezenterului comun, respectiv invazia unei anse jejunale.Se practica enterectomie segmantara si ileotransverso stomie derivativa " iar diagnosticul este : "TUMOARA COLON TRANSEVERS EXTREMITATE DREAPTA PARTIAL STENOZANT INVAZIV IN PANCREASUL CEFALIC SI RADACINA MEZENTERULUI COMUN CU INVAZIA UNEI AMSE JEJUNALE".
Va rog din tot sufletul sa imi spuneti si mie ce inseamna diagnosticul si daca mai este ceva de facut, are 53 de ani, face citostatici( oxaliplatin 200mg perfuzabil si 14 zile cu XELODA) si acum urmeaza sa faca a treia sedinta.Marcari la ea sunt: CA 19-9(MARKER TUB DIGESTIV)SER - 8.81 ; CEA (AG CAREIMOEMBRIONAR) - 6 se mai poate retrage tumoarea, se mai poate opera. ce sanse are., va rog sa nu ignorati acet mesaj.
Multumesc !!!!
p.s. mulyumim Moko ptr incurajari ce mai face mama ta, cum se mai simnte??
0
22-06-2011, ora 16:45
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Dragele mele, imi pare rau sa va anunt, da noi nu stam deloc roz...stiu ca nu-mi sta in fire sa abandonez...dar cred ca boala ne-a invins de data asta...mama nu e deloc bine...nu mai reactioneaza la nici un tratament chimio sau radio...mi-au dat-o acasa...a slabit groaznic...sapt trecuta am fost 4 din 7 seri in camera de garda pt ca avea dureri crunte...aparent sunt zile cand nici calmantele nu mai fac fata...nu mananca...nu se hidrateaza...si medici ne spun cu parere de rau...plang si iar prind puteri...si iar cad.dorm 2-3 ore pe noapte si caut variante.doar ca...am cam epuizat tot ce se putea.sper ca voi aveti vesti mai bune.Multa sanatate!
PS: PT ANCA88--nush exact cu ce se mananca diagnosticul mamei tale...doar ca markerii, dk sunt in aceeasi unitate de masura k ai mamei mele( u/ml) mi se pare f mici, mama are CA 19-9 14 MII.SPER CA LUCRURILE SA SE REZOLVE MAI USOR LA VOI!
0
22-06-2011, ora 17:42
apetronela
Nu este medic/terapeut
apetronela
Buna, Natalia

Imi pare rau sa aud ca mama ta nus e simte asa bine.ma gandesc ca la un moment dat poate o sa fiu si eu in situatia ta. Sper si iti doresc din suflet sa i se amelioreze starea!!! Sa iti pastrezi optimismul pe care mi l-ai transmis si mie citind mesajele tale mai vechi.
Tata a fost pana la urma operat in mai (a implinit o luna)..de dl profesor IP de la Fundeni, la recomandarea dnei prof Anghel de la IOB (la CT-ul dupa sedintele de radiot au ramas acele formatiuni nodulare de pe plamani, aprox la aceleasi dim...ma rog cele 2 rezultate sunt ale unor dr diferiti..unul in mm, unu in cm...). Dupa operatia clasica (vreo 3 ore) profu a zis ca a fost OK, a extirpat si tumora de la colon si 12 ganglioni. rezultatul biopsiei: fara metastaze locale, tumora bine diferentiata, ganglioni cu arhitectura conservata...deci i s-a spus mamei ca nu are metastaze!!!.desi nu scria ca NU ARE.. Acum a fost programat pt 6sedinte de catre 3 zile la 2 sapt cu chiomio injectabil (au zis ca si pt nodulii de la plamani)...nu stiu ce sa mai cred, are sau nu metastaze..diferenta de diagnostic este f f imp pt speranta de viata. Nimeni nu ne da un raspuns clar.
Spune-mi cat dureaza recuperarea dupa operatie? tata teoretic e ok, la 3 sapt dupa operatie mergea singur la tara, se plimba prin gradina, smulgea buruieni..etc. Are insa pb cu urinatul (urineaza des) si zilele trecute a sangerat pe anus (pana acum avea doar cateva scurgeri albicioase care i s-a spus ca sunt normale dupa operatie). Dupa prima sedinta de chimio la vreo 2 zile l-au luat ametelile si e anemiat (desi mananca bine), oboseste usor.
Ce sfaturi imi puteti da? ce medicamente se pot lua in timpul chimioterapiei pt reducerea efectelor secundare (cineva ne-a recomandat aloe vera)? Am uitat sa mentionez ca are colostoma.

Sanatate tuturor si putere de a lupta in continuare.
0
24-06-2011, ora 23:37
miralivar
Nu este medic/terapeut
miralivar
Buna. Imi pare rau sa de faptul ca mama ta nu se simte foarte bine.
Si eu am trecut din pacate prin toate etapele astea cu mama mea care avea cancer la colon cu metastaze la ficat (am scris undeva la inceputul topicului povestea ei). Boala ei fusese diagnosticata in noiembrie 2009. Initial a luat Irinotexan + Xeloda, apoi Oxaliplatin + 5 FU, dar tratamentele nu au avut efectul scontat iar boala a evoluat mai repede decat speram. Nu o sa uit niciodata cum medicii ne-au spus, intr-o zi de ianuarie, ca nu mai pot face nimic pentru ea. Su cum a trebuit sa o scot din spital intr-un scaun cu rotile pentru ca nu se putea tine pe picioare. Era somnolenta, nu avea pofta de mancare, era palida, avea dureri foarte mari si cu toate acestea spunea mereu "Eu vreau sa traiesc!" Dar nu a fost sa fie... In mai putin de 2 saptamani a intrat in insuficienta hepatica si a facut icter. Nu cred ca are sens sa va povestesc cum a fost si cat a durat. Oricum, ultimele zile au fost foarte grele. Mama a murit pe la mijlocul lui februarie. Si, desi ar fi trebuit sa ma impact cu asta pana acum, inca nu am reusit pe deplin... Mai ales ca era o femeie tanara si o mama minunata. Dar ce ma doare cel mai mult este ca copiii mei nu o vor cunoaste. Imi pare rau daca te demoralizez, nu asta era intentia mea. Eu iti doresc sa te bucuri de timpul pe care il mai poti petrece impreuna cu ea si sa fii alaturi in momentele care vor urma.
0
25-06-2011, ora 19:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
miralivar, simtim pentru tine si te sustinem, conform cu intregul scop al acestui forum, insa povestea relatata de tine este argumentul suprem pentru care omul (asa cum zic/fac si vesticii) bolanv de cancer trebuie sa fie mereu informat despre ce i se intampla si ce sanse de supravietuire are, care sunt posibilitatile de evolutie, cu franchete, destul de transant si fara ocolisuri, chiar daca atat de bland cat se poate, in mare masura asa cum zice si legea. insa problema eterna intervine mai ales din partea apartinatorilor care au senzatia ca stiu ei ce e mai bine pentru pacient si impiteaza o colaborare adecvata intre medic si bolnav. ca urmare, bolnavul traieste cu speranta de mai bine, cu iluzia chiar ca totul se va intoarce ca in tineretea lui, frustrandu-se constatand ca de faptstarea lui e din ce in ce mai rea si orbecaind prin bezna ca nu stie/intelege de ce se intampla asta si nici cat ar putea sa mai dureze. este deci un stres suplimentar de care orice bolnav aproape poate fi scutit bine mersi. toti cei care citesc asta si care, mai devreme sau mai tarziu, veti avea in familie pe cineva bolnav cronic, va rog sa intelegeti asta ! moartea e ceva normal si chiar iminent.
0
04-07-2011, ora 00:46
miralivar
Nu este medic/terapeut
miralivar
Ai dreptate, RaulDuke. Numai ca situatia mamei mele a fost putin mai complicata. Ea a stiut inca de la diagnosticare ca avea deja metastaze hepatice. Problema este ca, probabil datorita medicamentelor puternice pe care le lua, a facut un accident vascular cerebral (ischemic), a fost operata pe creier si, din cauza interventiei chirurgicale, a ramas cu niste crize epileptice secundare pe care le facea de fiecare data cand era obosita, stresata sau emotionata. Ei bine, dupa operatia de pe creier a uitat foarte multe lucruri (de la nume de oameni apropiati, la cuvinte elementare). Si a trebuit sa le invatam pe toate de la zero (am facut planse cu animale, cu diviziuni ale timpului etc). Numai ca, de fiecare data cand facea o criza epileptica, uita o buna parte din lucrurile invatate si trebuia sa o luam de la capat. Noi nu i-am ascuns niciodata ca era bolnava. Dar ea a continuat sa lupte si sa spere cu indarjire ca, totusi, in ciuda tuturor lucrurilor, se va face bine. Din pacate, nu a fost sa fie...
0
04-07-2011, ora 19:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa te intrebi asupra acestei "indarjiri" pe care o relatezi, daca crezi ca a fost un lucru bun, cui i s-a datorat, la ce a ajutat, daca exista poate si o alternativa, etc...
0
05-07-2011, ora 09:05
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
Mama a fost diagnosticata cu cancer de col uterin in 2006 iar in februarie anul acesta am descoperit recidivele (in tesuturile abdomenului - doua dintre tumori erau metastaze)..Mama mea vrea, dimpotriva, sa moara, a intrat intr-o stare de depresie si desi spune ca vrea sa moara, plange intr-una.a strans multa ura in ea, nu mai crede in Doamne-Doamne...e foarte dureros sa o aud cum vorbeste.si inca nu au inceput durerile.
nu stiu cum sa o ajut
0
05-07-2011, ora 15:43
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Ajutorul din partea familiei este important. Dar nu trebuie uitata posibilitatea unor sedinde cu psihologii. Depresia clinica are o rata de mortalitate destul de mare din cauza actiunilor intreprinse de depresivi, e destul de serioasa treaba. Aceasta depresie poate fi ameliorata cu ajutorul psihologilor si/sau tratata cu medicamente.
0
05-07-2011, ora 23:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi rata sinuciderilor in randul populatiei de bolnavi de cancer este mai mica decat in populatia generala.
nu cred ca e depresiva si ca vrea sa moara, ci cred ca vrea mai mult suport si intelegere din partea celor cunoscuti. de asemenea psihoterapia este foarte utila in aceste cazuri.
in schimb se impune reluarea tratamentului oncologic, asa cum recomanda medicul oncolog, pentru prelungirea supravietuirii si intarzierea aparitiei simptomelor suparatoare.
0
07-07-2011, ora 13:46
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
exista posibilitatea unor sedinte de psihoterapie in cadrul institutului oncologic? ma gandesc ca acolo as putea sa o conving sa mearga.odata cu tratamentul citostatic.in alta parte nu cred ca ar merge

azi e un pic mai bine pentru ca ieri am fost la tratament si cand discuta cu alti pacienti se simte putin mai bine.face eforturi sa para puternica..imi e foarte greu sa discut cu ea..sa o ajut.pentru ea totul s-a terminat deja si cat a mai ramas e numai chin.eu credeam ca vrea sa stea cat mai mult cu mine din cat mai are..m-am gandit de multe ori cum o sa fie dar niciodata nu mi-am imaginat ca va fi asa greu
0
08-07-2011, ora 14:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
despe psihoterapie in cadrul IOB... parerea mea este ca e absolut EXCLUS. nu stiu daca au ei interes pentru asa ceva. din pacate cred ca singura varianta este sa gasesti un cabinet/medic psiholog privat pe care sa-l platesti din buzunar.
0
09-07-2011, ora 18:08
addac
Nu este medic/terapeut
addac
sunt ingrozita am citit si tot recitesc durerile voastre eu nu sunt asa puternica ca voi simt ca am sa clakez ieri am aflat ca tatal meu are cancer la colon cu metastaze la ficat si plamani, suntem internati pto febra si asa am descoperit.el se simte binev acum, se gandeste doar ca tr sa mearga la servici.nu stiu ce o sa fac de acum incolo simt c mor defapt de ieri am murit daca pot spune asa.vrem sa facem dosarul sa l trimitem la o clinica din nissa nu stiu ce vreau am intrat aici doar ca sa ma descarc.Dumnezeu sa i ajute pe toti bolnnavii si pe tatal meu !incotro sa o apucam.
0
09-07-2011, ora 18:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce anume incerci sa obtii in plus in nisa fata de orice clinica de oncologie din romania ?
0
09-07-2011, ora 18:24
addac
Nu este medic/terapeut
addac
nu stiu doar atat stiu caurasc spitalul fundeni caci acolo am pierdut o pe mama, pe socrul meu, iar daca ar fi sa ajung acolo tata sigur nuu ar vrea...poate ca l/amvazut pe mircea sandu si mi a dat asa o speranta nu stiu chiar nu stiu incotro imi cer scuze pt scris dar sunt extrem de epuizata psihic
0
09-07-2011, ora 18:31
addac
Nu este medic/terapeut
addac
markeri sunt 400, 900 doar ce am vazut in fisa, am vazut ca sunteti medic ce ma sfatuiti acum incotro..este o clinica particulara la noi de oncologie ?
0
09-07-2011, ora 18:41
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Mai sunt si alte sectii si institute de oncologie in tara si Bucuresti, nu este nevoie de cheltueli suplimentare pentru ca, daca diagnosticul este corect, exista o anumita schema de tratament pe care un pacient o primeste idiferent daca se trateaza in Africa, Rusia, Romania sau in SUA. Diferenta e ca la noi este tratament gratuit si trebuie mai multa rabdare.
Valorile markerilor tumorali nu spun nimic daca nu specificati care este denumirea markerilor.
Clinici private care ofera servicii oncologice sunt, ziua de spitalizare este cam 300-700 ron (fara tratament oncologic), in functie de clinica. Insa, protocolul de tratament ar trebui stabilit de catre o sectie oncologica de stat pentru a primi tratamentul gratuit daca clinica privata unde doriti sa faceti tratamentul are contract cu casa de asigurari.
0
09-07-2011, ora 19:32
addac
Nu este medic/terapeut
addac
am inteles, va multumesc pt ca mi ati raspuns, sincer mi e greu sa ma uit in fisa pt ca mi au spus clar ca e metastaza astept pana luni, stau in spital de o sapt cu tata cum v/am zis acum se simte bine dar nu ma pot uita in okii lui ca ma bufneste plansul incontinuu.am sa incerc sa merg pt inceput la spitalul coltea sau la clinica aceea noua a lui raluca sandu ca sa ne citeasca analizele si sa vedem ce avem de facut nu stiu..sigur il darmam daca i spunem este o fire extrem de emotiva si sensibila
0
10-07-2011, ora 00:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, ce trebuie facut acuma este sa fie luat in evidenta la un oncolog de teritoriu. adica orice oncolog de policlinica, care are contract cu casa nationala si va poate da diverse trimiteri sau chiar si retete fie gratuite (prin program) fie compensate. resursele financiare trebuie economisite pana cat mai spre tarziu. acolo unde puteti beneficia de gratuitati si astea, sfatul meu e sa nu aruncati cu banii. sansele sunt ca mai tarziu veti avea mai mare nevoie de ei.
odata ce obtii un bilet de externare in care sunt scrise mai multe date cu cap si coada despre diagnosticul lui, stadiul, ce investigatii a facut si ce tratamente a facut sau i s-au propus, scrie-ni-le si putem discuta mai multe!
pana atunci incearca sa te calmezi, caci nu vei face decat sa iti scazi sansele de a aborda totul metodic si cu eficienta! cel mai probabil ii va fi recomandata o schema de tratament citostatic pe care o va putea urma prin ambulator. in sensul ca vine odata la cateva saptamani la spital, isi face niste analize, un consult, si apoi o perfuzie si poate alte medicamente. asta va face oriunde se va duce, fiind standard. intr-adevar, cum e tratat si cat de tare stralucesc peretii, asta variaza de la loc la loc si in functie de cati bani dai. dar dupa parerea mea, in evolutia acestei boli, nevoia maxima de finante este cat mai tarziu, eventual tot sub indrumarea unui medic.
mult succes!
0
10-07-2011, ora 00:35
addac
Nu este medic/terapeut
addac
va multumesc din suflet orice vorba nu ca imi alina suferinta dar e bine venita.operatia sigur nu e buna in acest moment!ma rog pt toti bolnavii si pt tatal meu
0
10-07-2011, ora 10:08
addac
Nu este medic/terapeut
addac
se poate sa /l pierdemm acum?citostaticele o sa l darame mai rau?
0
10-07-2011, ora 15:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, deci ce se intampla este ca "acum" e prost spus. el nu va beneficia niciodata de operatie in scop curativ.asta inseamna ca operatia nu va avea sens niciodata, el cel mai probabil va muri de aceasta boala. o eventuala operatie se va impune doar in cazul in care face o ocluzie intestinala care sa-i puna viata in pericol imediat, dar asta e o situatia de urgenta.
boala metastatica pe care o descrii tu nu are sanse de vindecare, ci doar de paliatie, prelungire, amanare, etc.
cat timp nu face complicatii de acest gen, infectioase, sau de alte tipuri, speranta lui medie de viata CU TRATAMENT este de ordinul lunilor, cel mai probabil. spun asta cu mentiunea ca eu nu cunosc cazul si nu am nici o sansa de a emite un prognostic cat de cat corect.
citostaticele de multe ori fac bolnavul sa aiba un oarecare discomfort in zilele ulterioare folosirii lui, dar variaza mult de la un bolnav la altul. de asemenea ele se indica si medicul le foloseste in functie de analizele si starea generala a bolnavului. daca bolnavul este foarte slabit, cu analize proaste, nu va folosi regimuri foarte dure. daca starea lui generala e foarte buna si boala are putine manifestari, oncologul poate alege sa foloseasca regimuri mai dure, pe care poate sa le tolereze putin mai prost, dar si cu o rata de succes mai mare in a-i prelungi viata sau durata pana la aparitia simptomelor.
sunt multe de discutat. oncologul trebuie sa mentina o balanta intre a-i prelungi omului viata dar a i-o pastra si de o calitate cat mai buna posibil.
in orice caz, oncologul va stii ce e de facut, iti va face recomandarile necesare si te va ghida si mai departe. ai incredere, multa rabdare si, in orice caz, speranta ! mult succes !
vorbim mai multe cand vei avea si tu mai multe informatii medicale oficiale!
0
10-07-2011, ora 18:44
addac
Nu este medic/terapeut
addac
la spitalul coltea e bine daca merg maine cu analizele pt inceput?caci suntem contra conometru
0
10-07-2011, ora 22:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu vad de ce nu... asteptam sa ne spui tu mai multe ulterior.
0
12-07-2011, ora 19:47
addac
Nu este medic/terapeut
addac
am vazut ca dvs sunteti medic oncolog, s putea sa vin la dvs pt a citi analizele?am mai vb cu d l dr mitulescu dar vine tocmai luni din concediu!am trimis copii dupa analize si in israel si la nisa poate cne stie, eu inca nu ma pot reculege stau cu diazepam zi de zi, noroc cu fratele meu ca ma mai face sa ma adun cat de cat,..va multumesc ca imi raspundeti la mesaje si va doresc tot binele
0
14-07-2011, ora 21:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
orice medic poate da o interpretare de baza unor analize biologice. daca vrei, poti sa mi le scrii pe un mesaj privat, cele mai importante dintre ele. sau imi poti zice doar cateva elemente din ele, tot pe privat, iar eu am sa-ti dau un reply cu o adresa de e-mail unde poti sa le scanezi si sa le trimiti. nici o problema !
0
14-07-2011, ora 22:09
addac
Nu este medic/terapeut
addac
va multumesc mult sunteti o pers deosebita numai prin faptul ca raspundeti tuturor e mare lucru pt noi!
0
14-07-2011, ora 22:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
heh, multumesc ! esti prea de treaba ! totusi nu e nimic deosebit dincolo de faptul ca am niste cunostinte specifice si uneori destul timp liber sa raspund pe forumuri. sper numa sa fie de un minim ajutor !
bafta oarba !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
148 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.