Stare ciudata

07-01-2019
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
In adolescență am inceput să fiu terorizat de o senzație stranie ciudata care apare în mod brusc fara simptome fizice.
Panica accentuată, gânduri că am să mă înjunghii sau o să îmi agresez părinții sora fara sa fiu conștient si și în mod violent.
La psihiatrie când sa declanșat îmi era foarte teamă că îl voi locui cu pumni picioarele pe un copil mai mic care vorbea cu mine iar eu mă simțeam din ce am n ce mai rău, fugeam in camera de ziua și aveam senzația că voi agresa pe toată lumea, nu mai sunt conștient ce vorbesc și pot spune obsesiv obscenități înjurături.
Ultima oară am simțit apariția stării prin panica și gândul că mă voi arunca in fața mașinilor dar vorbind cu mult n amic am reusit sa înlătur starea.
Ce poate fii asta?
Este posibil sa se repete in viitor?
Menționez că nu am luat în viața mea droguri!
Și nici nu consumam excitante!
5 comentarii
0
07-01-2019, ora 14:26
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Nu consumai, dar acum consumi energizante. Cati ani ai acum? Cand a fost acea ultima data cand ti-a venit sa te arunci in fata masinilor? Ti-am mai scris si pe celelalte subiecte pe care le-ai deschis: du-te la doctor sa-ti dea medicatie, altfel ti se va agrava starea.
0
07-01-2019, ora 14:49
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cam acestea sunt limitele recomandarilor de pe internet. Doua postari care duc in doua directii diferite.
In felul acesta Marius1577 nu va ajutati nici pe dumneavoastra si, ca sa zic asa, nu ne ajutati nici pe noi ca sa va ajutam...

In conditiile date va recomand sa mergeti la psihiatru pentru reevaluare si tratament.
0
07-01-2019, ora 15:15
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Sincer medicul psihiatru mi-a propus internarea dar am refuzat.
Dacă mă interneze pot să mă opun analizelor de ficat rinichi inima??să mi se analizeze doar starea de sănătate psihica.
Am 24 ani și nu mai vad rostul/sensul vieții mele.
Ultima stare de genul am avut-o la 19 ani cred...
Medicul mi-a spus că e intoxicație și am o stare de epuizare cardiaca, palpitații, cam in cat timp dispar aceste simptome?
0
07-01-2019, ora 17:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mariuse, asa iti imaginezi tu ca in spital ti se fac analize de ficat, rinichi, inima si doctorii trag de tine sa te tratezi. In spital nu stiu cum sa scape mai repede de tine si nici vorba sa aiba in farmacia spitalului alte medicamente decat cele psihiatrice.
Mergi si reiati tratamentul si intra pe Grupul de Facebook Depresia e buna. Acolo vor sari mai multi cu sfaturi sa te ajute. Tu ai nevoie de atentie.
0
07-01-2019, ora 18:19
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Draga clara, ai dreptate!
Și medicul mi-a zis același lucru, doar că eu sunt mai suspicios.
Pescarul Valentin
Am deja diagnostic la psihiatru pus de ani buni!
Am deja o modificare în tratament:mai mult antidepresiv.
Cu toate astea îmi este teamă să îl iau de 3 ori pe zi deoarece are efecte secundare și mi se pare prea mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul