Streptococ pneumococcic la copil de 4 ani desi a fost vaccinat cu Luivac

06-05-2012
vanda01
Nu este medic/terapeut
vanda01
Anul acesta copilul in varsta de 4 ani a fost mai mult racit. Primele 2 exudate nazale si faringiene au iesit negative insa la a 3- a recoltare facuta dupa 2 saptamani de la ultimul exudat (faringian si nazal) a iesit streptococ pneumococic nazal iar medicul orl-ist mi-a prescris ca tratament cate 2 picaturi in fiecare nara de 3 ori pe zi - 10 zile - cu doxametazona. Este oare suficient acest tratament? Cum se poate ca fiind vaccinat cu Luivac sa aibe un asemenea streptococ? Mentionez ca a luat Luivac in septembrie (28 zile) pauza 28 zile si apoi iar 28 zile tratamnet in noiembrie. Cat timp este eficient acest vaccin? sau nu este? Ultima recoltare a facut-o medicul orl-ist deoarece timp de 3 zile copilul a avut febra 38-39 si nasul infundat dupa care in afara de transpiratii abundente- pe care le are si in prezent la cap si torace - nu are alte simptome.
2 comentarii
0
06-05-2012, ora 07:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
A fost examinat copilul si de medicul de familie ? Pe caile respiratorii, la plamani, nu are nimic ? Daca face temperatura 39 grade trei zile nu cred ca doar acest streptococ nazal este de vina, iar doar Dexametazona mi se pare insuficienta. Se deduce ca Luivac nu a vut nici un efect protector la copilul tau. Ieseai mai bine si mai ieftin daca dadeai comanda la farmacie de Pneumo 23 ; e un vaccin sub forma de solutie injectabila si e foarte eficient ; nici un copil de-al meu vaccinat cu acest produs nu a mai racit atat de des ca in perioada anterioara administrarii.Ar fi bine sa fie vazut si de MF.
0
07-05-2012, ora 12:59
vanda01
Nu este medic/terapeut
vanda01
Multumesc pt raspuns. Da a fost vazut si de medicul de familie dar care mi-a spus ca ar fi trebuit sa ia un alt antibiotic dar ca nu se baga peste medicul orl-ist.Nici nu l-a consultat la plamani insa in perioada cat a avut febra si nasul infundat nu a tusit, nu s-a auzit nimic de la torace. O sa merg atunci la un alt medic pediatru pentru ca sincera sa fiu nu sunt chiar linistita cu un asemenea tratament si mai ales dupa ce am avut de infruntata cu copilul. Imi recomandati si alte investigatii? i-am administrat Luivac la recomandarea unui medic de familie pe care l-am avut pana anul trecut si care a plecat din tara. Pneumo 23 si Prevnar sunt acelasi lucru si daca nu care este mai eficient?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •