Sunt confuza... in ultimii 5 ani am tot avut depresii | Forumul Medical ROmedic

Sunt confuza... in ultimii 5 ani am tot avut depresii

231 comentarii 1 2 ..... 678 ÃŽnainte ›
0
15-01-2015, ora 15:46
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Corect!
0
15-01-2015, ora 18:50
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai daca sunt lucruri care nu ni le putem explica de ce se vorbeste ? Pe ce baza ? Cine ne-a dat viata daca ne-a dat trebuia sa aiba grija sa ne simtim si bine, eu nu-s obligat sa inghit toate prostiile vietii doar ca asa vrea un idiot sau care o fi ala (daca o fi cum ziceti voi), nu am ales sa ma nasc dar pot alege daca indur sau nu, nu mi se pare normal sa sufar eu ca sa ii fac jocul unuia care o fi sau nu o fi, dar real nu stie nimeni ce e dupa, asta e adevarul.
Religiile condamna sinuciderea probabil ca bogatii probabil aveau interes ca saracii sa le fie sclavi mereu, daca fiecare ar pleca cand ar vrea de pe lumea asta cand viata era grea, ce faceau nababii ?
Si pana la urma poate o fi si conceptia genetica ca nu ai voie sa mori cand vrei tu, si de asta isi sustin chestia asta si mai departe spunand la altii ca nu e bine.
Real suntem doar niste animale inteligentede natura si adaptate in milioane de ani prin mii de incercari, si merge mai departe cine poate, cine nu moare, si atata tot.
Repet, nu ma refer la nimicuri, ci doar la situatii extreme, parallizii, depresii urate permanente, cancere, accidente grave.
0
25-01-2015, ora 02:01
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
https://www.youtube.com/watch?v=ShTQ4eiAkdQ&feature=youtu.be
...si pentru ca nu m-am simtit bine in ultimele 2 zile, am vizionat un documentar extrem de realist, ma bucur ca am avut ocazia sa-l vad si am vrut sa-l impart cu voi, are cam o ora si ceva dar merita !Este si tradus in limba romana (daca n-ar fi fost probabil ne-ar fi ajutat Marius de pe topicul cu tehnici de relaxare:))asa ca daca aveti timp vizionati-l, chiar merita.
0
25-01-2015, ora 02:24
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Despre anxietate si depresie vorbesc dupa minutul 24/25...
0
25-01-2015, ora 08:22
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Multumim! Foarte bun documentarul.:) E adevarat ca putem apela oricand la colegul Marius cand nu ne descurcam cu traducerea...:)) Facea o treaba excelenta, pana sa-l tragem noi de urechi... :))

-*

Asta e un documentar pe care ar trebui sa-l vada toti cei care sufera de tulburari psihice.Din pacate nu e tradus, dar apelati cu incredere la Marius, traducatorul forum-ului. :))

(*modificat de admin)
0
26-01-2015, ora 00:24
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
:)Multumesc David pt filmulet, o sa -l vad zilele astea, n-am nevoie nici de traducere ca ma descurc ceva mai bine ca Marius : )
Si dupa cum spuneam... m-am simtit cam rau in ultimele 2, 3 zile, am inceput sa lucrez si cred ca oboseala m-a adus aici. Am inceput sa ma enervez din orice, sunt irascibila si culmea m-a enervat intr-o zi atat de tare seful meu incat ne-am certat si mi-am permis sa spun o ditamai minciuna care bineinteles implica si alte persoane doar ca sa aduc argumente impotriva lui si sa-l fac sa taca :)) n-am fost prinsa dar cred ca o sa fiu si data afara, ma simt penibil. Nu ma pot adapta deloc, n-am fost obisnuita sa lucrez asa si sunt si o fire mai impulsiva si incapatanata pana la cer...La pastile am renuntat de o saptamana si ceva si n-am simtit nicio diferenta.
0
26-01-2015, ora 00:39
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Gabriela, e perfect de inteles comportamentul tau.Eu cred ca pana la urma, te vei adapta, dar iti trebuie putin timp...seful tau ar trebui sa te inteleaga si el, ca si el e om, mai ales daca iti cunoaste povestea, ar trebui sa fie din start mai maleabil.
0
26-01-2015, ora 01:01
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Oamenii mai rebeli nu prea sunt facuti sa fie condusi, ci sa conduca, dar daca nu au incotro, daca sunt fortati de imprejurari, pana la urma si ei se adapteaza, mai greu, dar cu siguranta se pot adapta.Trebuie sa privesti aceasta situatie in care te afli, ca pe un examen la care te supune viata, si din care ai numai de invatat... :)
0
26-01-2015, ora 01:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ david90

Eu cred ca bolile psihice nici nu exista.
Creierul si neuronii sunt singurele organe care nu se pot imbolnavi.
Toti de pe Forum de fapt se prefac ca sunt bolnavi dar ei nu au nimic.
Toate spitalele psihiatrice sunt pline ochi de oameni care se prefac si le place sa le frecventeze.
Marile companii farmaceutice au creat medicamente pentru oamenii carora le place sa se prefaca si tot asa...

@ Gabriela2211

Te-ai simtit rau in ultimele zile deoarece ai renuntat la pastile.
Invatati sa nu va mai pierdeti locurile de munca doar din mandria de a nu face tratament. Irascibilitatea este simptom de depresie. Parerea mea e sa reiei tratamentul si sa incerci sa iti pastrezi locul de munca. Toata lumea stie azi cat de greu sa gaseste un loc de munca. Iar daca faci parte dintre norocosii care pot lucra, binecuvanteaza-l pe Dumnezeu si incearca sa te mentii pe pozitii ca nu stii ce pierzi.

Eu am avut de suferit foarte mult la viata mea ca am renuntat la tratament.
Trebuie sa fii fata inteligenta si sa inveti din experienta altora.
0
26-01-2015, ora 01:39
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Da, imi cunoaste povestea pentru ca avem o cunostinta comuna care m-a si ajutat cu jobul dar ce sa zic... nici eu nu as accepta asemenea minciuna, mi se pare tragico-comic : ) nu stiu cine e dispus si are rabdare sa suporte asa ceva, comportamentul meu chiar nu e normal...Exact asa am privit aceasta situatie, ca pe un examen la care ma supune viata, incerc sa ma adaptez, imi vad de treaba mea cateva zile, apoi simt nevoia sa ma descarc si exagerez, mai nou si cu minciuni ca sa iasa ca mine :)
Am cateodata o asa putere sa trec peste tot, sunt optimista in tot si cateodata cad in cealalta extrema, zilele proaste nu sunt la aceeasi intensitate ca inainte dar oricum.
Ce carti mai recomandati?:)
0
26-01-2015, ora 01:50
david90
Nu este medic/terapeut
david90
'Inteligenta materiei' de Dulcan am auzit ca e foarte buna si intentionez sa o citesc.O am in format pdf, dar inca nu m-am apucat de ea. :)
0
26-01-2015, ora 02:06
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Clara, eu luam pastile naturiste...nu stiu cat de puternice erau, nu mi-am propus sa renunt la ele dar pur si simplu am uitat intr-o zi, fiind foarte ocupata la serviciu si apoi am zis sa fac un experiment sa vad cum e fara ele.Am avut zile mult mai grele si cand le luam...Pe vremea cand le combinam cu somnifer pot sa spun ca stateam sedata toata ziua si am simtit o mare diferenta cand am renuntat la somnifer dar acum tinand cont ca sunt naturiste tind sa cred ca nu asta e cauza, oricum nu am nicio problema cu reinceperea tratamentului, daca e nevoie le iau din nou. Cat despre job...e obositor, am un salariu mic dar incerc sa-l pastrez pentru ca banutii aia sunt bine veniti, decat deloc:).Eu sper sa gasesc ceva mai bun pe viitor dar deocamdata nici nu caut pentru ca abia ma descurc si cu asta :).
0
26-01-2015, ora 02:13
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Apropo, Dulcan e medic neurolog si psihiatru... :)
0
26-01-2015, ora 02:57
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Clara, tu daca faci parte din categoria oamenilor care nu pot lucra, desi iau tratament, ar trebui sa-ti vezi de ale tale, nu sa vii sa recomanzi si altora 'miracolul' pseudostiintei numita psihiatrie...
Iar fiecare trebuie sa invete din propriile greseli, fiindca oamenii sunt diferiti, problemele pe care ni le ofera viata sunt diferite...
0
26-01-2015, ora 13:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ david90

Ai zis ca pleci de pe sectiunea asta unde spui bazaconii si faci rau.

Informatie pentru cultura ta generala:

Exista 650.000 persoane incadrate cu handicap in Romania.
Statisticile arata ca doar 3 % dintre acestea au declarat ca detin un loc de munca.

Stiu ca vrei pastile care sa vindece dar asta e inca o utopie. Mai sunt si alte boli cronice pe planeta.
0
26-01-2015, ora 14:42
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Da, diferenta dintre unele si altele, e ca cele cu adevarat cronice pot fi diagnosticate in mod obiectiv...
De data asta chiar ma retrag, ca sa nu mai fac rau...
Gabriela, imi poti scrie in privat, daca ai nevoie de vreo informatie, un sfat...
0
26-01-2015, ora 15:24
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Multumesc David pentru cartea recomandata, o sa o caut si eu in format pdf.
Clara, eu nu consider ca David face rau, daca te vei uita din curiozitate la filmuletul pe care l-am pus de pe youtube vei vedea ca si psihiatrii spun acelasi lucru ca si David. Din cate am inteles dupa forum, tu chiar te simti f rau, spui ca nu poti lucra, nu poti face nimic...stiu ca e scump dar este vorba de sanatatea ta, poate ai vreodata sansa sa consulti un medic din afara sa vezi ce spune, ce tratament iti da...daca cu medicii din Romania n-ai reusit nimic.
0
26-01-2015, ora 17:51
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mai bine era un regim din ala ca pe vremea lui Hitler, cum ne vedea bolnavi grav cum pa pa si gata, eu as fi fost primu care ceream asta, doar nu cum o facea el ci o injectie, adormi si te trezesti mort.
Ca asa viata de om bolnav e un chin iar in natura noi nu mai supravietuiam de mult asa cum era si normal, nu ai bani, nu ai familie, nu ai nimic, e iadul in unele cazuri mai grave zic, cand merge asa si asa tratamentul si ai si ceva bani e altceva dar si familie care sa te sustina, doar la cazurile critice ma refer, singuratate, saracie si fara tratament sa mearga cum trebuie.
Evident nu sunt deacord cu, cum se facea ca nu te intreba nimeni, cine vrea sa traiasaca asa e dreptul lui, doar la cerere cine nu vroia, atat.
0
26-01-2015, ora 18:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Gabriela2211

Eu iau Litiu care e cel mai bun tratament care se da pentru depresia bipolara in lume.
M-am documentat pe site-urile din mai multe tari: America, Franta, Anglia etc.
Am vazut filmul dar daca ai depresie usoara nimeni nu te obliga sa iei medicamente. Printre subiectele pe care le-am postat pe Forum este si un subiect cu Diagnosticarea Depresiei dupa normele Ministerului Sanatatii.
Psihiatrii care spun oamenilor sa nu ia medicamente din filmul lui David sunt nebuni.
Nu cred ca persoanele pe care le-am gasit internate de fiecare data in spital au venit acolo de flori de mar. Ci au venit dupa multe luni si multi ani in care s-au simtit foarte rau.
Sunt cativa pe Forum in topicurile mai vechi care nu si-au tratat depresia si au facut schizofrenie.

Oricum mentionez ca nu imi plac polemicile fara nici un rost. Ba chiar imi fac foarte rau.

Cine are chef sa stea fara tratament si sa se chinuiasca, sa fie sanatos din partea mea !
0
26-01-2015, ora 18:35
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Gabriela, tu trebuie sa stii ca fanatismul psihiatric e la fel de periculos ca fanatismul religios, iar clara le are pe ambele.Asa ca, grija mare de la cine acceptam sfaturi! Unii oameni parca refuza sa gandeasca, nu stiu ce se-ntampla cu ei...
0
26-01-2015, ora 18:38
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Clara eu nu te contrazic dar nu mai este cazul la mine, nu mai am gandurile alea de care vorbeam la inceputul topicului...Intr-adevar sunt trista si incerc si eu diferite metode de a-mi ridica moralul pana imi rezolv problemele care le am.
Costy, exista ce spui tu intr-un stat din America :)... atat timp cat esti cat de cat linistit, ai o casa, ai o familie, nu ai niciun handicap sau mai stiu eu ce boli incurabile cu care sa te chinui, de ce spui ca ai fi fost primul care cerea asta?
In cazurile CRITICE gen ultima faza a cancerului cand nu se mai poate face nimic sau alta boala asemanatoare cand te chinui grav si astepti doar sa mori da, si eu sunt de acord, in rest mi se pare o prostie, cati nu s-ar duce intr-un moment de slabiciune sa-si programeze moartea ?
0
26-01-2015, ora 18:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Gabriela2211

Unii oameni nu concep ca depresia si anxietatea pot fi atat de crunte incat sa iti doresti moartea. Uite ca se poate. Nu sunteti de acord ca nici Costy sa ia tratament ?

In fine. Discutii prostesti.

Omul tot ce il taie capu face.
0
26-01-2015, ora 18:48
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai Gabriela eu am ajuns la capat in sens ca nu mai am ce tratament sa iau, nu merge NIMIC cum trebuie si eu ma chinui zi de zi in tristete, rau depresiv, chef de putine doar, o stare proasta permanent, regret trecutul bun, mi-e teama de viitorul naspa batranete, boli, saracie, familie nu prea am, prietena n-am si nu pot avea ca-s mai diferit si sunt mai copil asa, nimic nu prea am, cariera la fel n-am ca am fost de mic ciudatel si nu am avut nici o motivatie sa ma slugareasca un patron 8 ore pe zi cel putin, deci ? Ce faci, stai asa la infinit ? Am si zis mai sus ca la un caz mai okey nu e nimic de zis cu ceva familie care sa-i fie alaturi, un partener, un tratament cat de cat okey si starea sa fie acceptabila.
Ma ajuta mama financiar ca e in afara, dar emotional e cam zero si tot asa, pana la urma si a muri e ceva normal, mori si gata si in caz grav scapi de chin, si binele dar si raul face parte din viata.
0
26-01-2015, ora 18:57
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Clara, si eu mi-am dorit moartea in momentele alea, n-am spus asta...doar ca imi vine greu sa cred ca nu exista vindecare.Eu te-am inteles si pe tine si mi se pare normal sa incerci sa te simti bine, sa schimbi tratamentul, sa te duci si la alti medici din moment ce ai spus ca nu te poti ridica din pat cand nu iei tratament.
Ma gandeam doar ca e posibil sa nu fie doar depresie...de asta ti-am zis si de un eventual medic din afara, eu nu prea am incredere in medicii nostri.
0
26-01-2015, ora 19:05
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Unii oameni tot se sinucid cu sau fara tratament, si nu se sinucid ca nu le merge tratamentul...
Gabriela, eu zic sa nu-ti mai pierzi timpul pretios cu persoane 'bolnave cronic'. Tu nu esti si nu vei ajunge vreodata asa, pt. ca tu gandesti de una singura, nu gandesc altii pt. tine.Esti o fata inteligenta, iar inteligenta il tine pe om departe de ignoranta si automat de pericole.

Poate nu stii, dar clara considera ca ea se simte rau, e bolnava cronic, din cauza pacatelor parintilor, stramosilor, in principal avorturi savarsite de acestia, iar ea plateste toate aceste pacate...asta ca sa stii cu cine stai de vorba. Ce Dzeu primitiv trebuie sa fie ala care se razbuna pe copii, pt. pacatele stramosilor...:))) Sa vezi ce de acatiste pt. copii avortati recomanda pe forum, te crucesti...:))
0
26-01-2015, ora 19:11
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Te simti naspa ca nu ai trat bun ptr depresie, cel putin asa cred eu, dar poate nu fi asa, se zice ca in orice conditii trebuie sa fim acceptabil cu starea, deci cine nu e, are depresie mai mult sau mai putin.
0
26-01-2015, ora 19:33
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Clara, ca sa iti demonstrez totusi ca sunt un om rezonabil si sa ma retrag din sectiunea "tulburari psihice", propun sa facem un targ...trebuie sa imi promiti ca nu mai recomanzi nicaieri pe forum, acatiste pentru copiii avortati, atat.Deal? :))
0
26-01-2015, ora 19:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ david90

Din nefericire in familia mea mai exista 2 exemplare care stiu sa chinuiasca oamenii ca tine.
Sunt obisnuita cu asa ceva dar le ignor.
Cel mai mare sfant al acestui neam se numeste Arsenie Boca. Poate pui si tu mana pe cartile lui la varsta ta.
0
26-01-2015, ora 19:50
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Clara, eu sunt interesat de alt gen de carti, care ne pun neuronii la treaba...ca cea amintita ceva mai sus.Merci pt recomandare, totusi! :)
0
26-01-2015, ora 22:12
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Costy, inteleg cum te simti...
Spuneai ca ai 37/38 de ani, am o gramada de cunostinte de varsta ta care nu sunt casatoriti, nu e anormal, spui ca esti mai diferit si mai copil si nu poti avea o partenera, serios? unele femei sunt atrase de barbati mai seriosi, altele de cei copilarosi etc. Se spune ca iubirea vindeca orice :), poate asta ar da si un alt sens vietii tale, mi-ai lasat impresia ca te simti si cam singur...poti incerca sa schimbi asta..In loc sa te gandesti la sinucidere mai bine te-ai gandi sa mai schimbi cate ceva, chiar si programul zilnic, fa-ti timp, incearca sa iesi in oras, banuiesc ca nu-ti arde dar stii cum e...pofta vine mancand:)
Adaugă un comentariu / răspuns
231 comentarii 1 2 ..... 678 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia la vârstnici
  • CombinaÈ›ia între depresie È™i tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățeÈ™te starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puÈ›in de 24 de ore
  • Depresia
  • 5 mituri despre psihoterapie
  •