Sunt fumatoare si am o durere in gat care ma ingrijoreaza de ceva vreme

02-09-2011
DariaV
Nu este medic/terapeut
DariaV
Buna ziua. Numele meu este Daria si am 19 ani. Sunt fumatoare si am o durere in gat care ma ingrijoreaza de ceva vreme. Nu stiu exact cum sa o explic dar este ca un fel de junghi iar cand respir adanc il simt pana sub coaste. Durerea a inceput in urma cu cativa ani cand am venit grabita si insetata (era foarte frig afara) si am baut repede o bautura acidulata foarte rece si inghitit prost. Durerea a incetat atunci dar a revenit in urma cu cateva luni de data asta in ambele parti.Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, dar sigur ceva nu este in regula. Am tot cautat pe internet solutii dar nu am gasit nimic, asa ca poate cineva de aici stie care ar fi problema. Ma tem sa merg la doctor sa nu primesc un raspuns care m-ar inpsaimanta. Sunt in procesul de a ma lasa de fumat ma gandesc ca daca ma las imi trece. Va multumesc astept un raspuns.
3 comentarii
0
02-09-2011, ora 01:51
guiuiulian
Nu este medic/terapeut
guiuiulian
Buna ziua!
Si eu am o durere in gat provocata de niste punctulete mici albe din spatele gatului vizibile, sunt micute, putin mai micute decat samburele unui bob de strugure si sunt una langa alta. Sunt ca niste basicute mici. Din ce vad eu in oglinda sunt si niste basicute mici rosii dar sunt mai in fata nu sunt chiar pe peretele din spatele gatului si uneori sunt inconjurate de niste pete rosiatice (rosu in gat, omuletul fiind si el rosiatic). Aceasta durere apare si ma tine 3-4 zile o data la 10 zile si o am din februrie. Am observat ca daca mananc condimentat durerea se accentueaza sau daca sunt in perioada in care nu ma doare, durerea reapare. Daca beau rece nu ma doare asa tare. Am facut analize de sange si au iesit bune. Am fost la ORL si mi-a dat niste spreiuri si voseptol dar degeaba. M-am dat 3 luni cu albastru de metil, cu propolis. Ganglionii sunt putin unflati si ei. Ce pot sa fac?
Va multumesc!
0
13-09-2011, ora 14:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
DariaV si guiuiulian, trebuie sa faceti un
- exudat faringian cu antibiograma
Este posibil sa fie o infectie cu streprococ.
guiuiulian, la tine ar putea sa fie totusi o micoza, asa ca, ar fi bine sa ceri si antifungigrama.
Antibiograma si antifungigrama trebuie facute neaparat pentru a afla la ce medicamente este sensibila bacteria.
Daca este streptococ, tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile ca sa nu devina bacteria rezistenta la antibioticul folosit.
Daca iese o candidoza, medicul va stabili tratamentul in functie de antifungigrama.
Inainte de analiza nu va spalati in gura si nu beti apa. Se face dimineata, imediat cum va sculati mergeti la laborator.
Cu trimitere trebuie sa scrie pe ea sa se faca si antibiograma, daca nu, se poate plati
Deasemenea trebuie sa fi trecut cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic folosit.
Trebuie intrebat la laborator daca trebuie sa nu mai luati pastile de supt. Daca nu este asa deranjant si se poate astepta fara, ar fi mai bine - dar trebuie intrebat medicul sau la laboratorul de analize.
Ar mai putea fi si de la o sinuzita mai veche, in caz ca mucozitatile se scurg prin spatele nasului - in gat si irita faringele.
Daca da, ar trebui si un exudat nazal cu antibiograma.
0
10-01-2012, ora 19:35
guiuiulian
Nu este medic/terapeut
guiuiulian
Am revenit, dupa multe analize si consultatii s-a depistat ca am reflux gastroesofagian si acidul gastric din stomac migreaza spre gat in timpul noptii sau dimineata si de aceea aveam gatul iritat si inflamat mereu. Multumesc pentru raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Dureri in gat - primul ajutor
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  •