Sunt urmarit

11-10-2019
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Totul a inceput intro zii cand ma plimbam cu un prieten si ma cuprins un sentiment de neliniste!
In spatele unui magazin dezafectat am vazut o umbra ciudata care semana cu un fost coleg de liceu care ma batjocirea in liceu.
Am tras o spaima si vroiam sa o rup la fuga si sa nu ma mai opresc.
Am grabit pasul si imi era teama sa scot un cuvant si ma uutam in spate de frica sa nu vina dupa mine!
Este posibil sa ma urmareasca acest coleg cu scop sa imi faca rau sau sa ma denigreze in fata unor prieteni?
Eu am o obsesie de ani de zile in care imi tot imaginez ca prietena mea imaginara are o relatie cu acest coleg in fiecare zii!
Este posibil sa fiu urmarit?
7 comentarii
0
11-10-2019, ora 21:37
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dacă ți-ai tot imaginat ani de zile, s-ar putea ca acest lucru să nu fie real și să fie numai o obsesie a ta. Ca să scapi de această obsesie, dacă îl întâlnești încearcă să stai de vorbă cu el. Orice frică dispare dacă o înfrunți, nu dacă o eviți.
Dacă ți-e foarte teamă, încearcă mai întâi să-ți imaginezi că te întâlnești cu el și nu se întâmplă nimic, făcând acest exercițiu de mai multe ori, până teama dispare. Atunci când ai realizat că nu mai ți-e teamă, încearcă să stai de vorbă cu el și o să vezi că obsesia va dispărea.
0
11-10-2019, ora 21:51
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mergeți și faceți o evaluare psihologică și un consult psihiatric
0
11-10-2019, ora 22:29
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Draga psiholoaga eu imi imaginez ca exista si uneori simt ca ea exista dar nu sub o forma umana...
In ce consta evaluarea psihologica si la ce ma ajuta?
0
12-10-2019, ora 11:57
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Evaluarea psihologică poate depista adevăratele cauze care se află în spatele comportamentului și interveni asupra lor. Pentru că felul cum reacționezi tu și cum te afectează trebuie rezolvat. Probabil dl. doctor nu știe că tu urmezi deja un tratament.
Discută cu psihiatrul la care mergi ce ți se-ntâmplă și dacă ai deja un diagnostic nu cred că mai e cazul să faci o nouă evaluare. Psihiatrul îți va recomanda ce faci mai departe pentru a scăpa de aceste obsesii.
Sunt convinsă că poți depăși această situație. Succes!
0
12-10-2019, ora 14:23
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ideile de persecuție urmărire pot apărea în diverse boli
0
13-10-2019, ora 09:05
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Bună ziua,

Efectuați o consultație psihiatrica la doctorul dvs. sau la un alt doctor psihiatru, discutați aceste probleme pe care le întâmpinați, cereți revizuirea tratamentului.
0
13-10-2019, ora 14:47
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
https://www.romedic.ro/forum/oamenii-se-uita-ciudat-la-mine-116131/1
Marius, ti-am mai raspuns si cu alta ocazie, dar se pare ca tu nu iti iei tratamentul psihiatric, pt ca nu iti accepti boala (si aceasta neacceptare e ceva specific bolii respective). Ideile de urmarire sau de persecutie, sunt parte din acea boala psihica si cata vreme tu nu iti iei tratamentul psihiatric, degeaba te astepti la alte recomandari pe aici. Sa nu irosim totusi, timpul colaboratorilor, care, la fel ca mine, raspund aici benevol si din dorinta de a ajuta, pe cei care doresc cu adevarat sa fie ajutati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul