Tendinita care persista dupa 4 luni de zile de repaus

31-01-2019
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Buna ziua

Am o tendinita la capul lateral al tricepsului si un edem chiar deasupra la olecranon, in ciuda repausului total de la exercitii fizice si edemul si tendinita persista chiar si acum dupa 4 luni de zile.

Medicul ortoped mi-a dat diagnosticul de tendinita triceps brahi si epicondilita laterala. Dureri mari nu am, simt uneori durere cand intind bratul si rotesc palma spre exterior.

Doctorul mi-a prescris masaj cu gheata care parca nu calma inflamatia ci chiar din contra, anti inflamatorii non steroidiene care nu au avut efect benefic ba chiar am avut o hematurie de la ele. Mi-a mai fost prescris 10 sedinte de fizioterapie, sunt la a 5-ea sedinta azi, fac ultrasunet, laser si terapie tecar. Inca nu am rezultate nici de la fizio.

Sunt foarte frustrat si nu mai stiu ce sa ma fac, dupa ce termin cu cele 10 sedinte de fizio in caz ca nu se va imbunatati situatia ce ar trebui sa fac?

Cat este de agresiv/nociv cortizonul injectabil pentru tesuturile tendonului? Mi-ar fi de folos injectile cu cortizon sa scap de aceasta tendinita, edem si epicondilita?

Multumesc anticipat de ajutor!
19 comentarii
0
31-01-2019, ora 17:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Epicondilita este o problema delicata, ce necesita multa rabdare.
Infiltratiile cortizonice fac mult rau tendonului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-01-2019, ora 17:17
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Multumesc de raspuns! Deci sa inteleg ca am sanse sa scap cu timpul de aceste tendinite? Epicondilita este cauzata de tendonul capului lateral al tricepsului sau de tendoanele muschilor extensori de la antebrat? Am si sub olecranon putin umflata zona, banui ca acolo se prind tendoanele felxorilor!?

Inteleg atunci ca e mai bine de evitat injectarea cu coritizon dar ce parere aveti de acidul hialuronic? Ce proprietati benefice ar avea acidul hialuronic in tendinitele mentionate?

Multumesc!
0
31-01-2019, ora 20:46
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
pentru epicondilita externa incercati exercitii de contractii eccentrice. cum a zis colegul trebuie rabdare, injectiile cu cortizon sunt discutabile, merita incercate injectiile cu prp
0
02-02-2019, ora 00:18
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Da, am auzit de PRP de ceva timp dar o infiltratie cu PRP ajunge la 1000-1200 ron in orasul meu si ma gandesc ca am nevoie de cateva si nimeni nu garanteaza ca vor fi de folos.

Am sa si deschid un nou thread cu intrebari despre PRP si la ce sa fim atenti daca decidem sa alegem aceasta cale, poate thread-ul va fi folositor la mai multa lume interesata de asa ceva.

Pana atunci legat de acidul hialuronic daca mi-ati putea spune in ortopedie ce beneficii au infiltratile cu acest acid pentru tendoane.

Multumesc!
0
02-02-2019, ora 21:25
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
stai cuminte cu infiltratiile. infiltratiile sunt destinate mai mult persoanelor in varsta in anumite conditii..care ar suporta cu greu o operatie etc.

decat sa "investesti" in infiltratii, mai bine cauta un ortoped mai avizat si/sau un centru de kinetoterapie mai bun.
0
03-02-2019, ora 01:30
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Infiltratile cu PRP nu sunt doar pentru batrani. Chiar din contra auzisem ca la oamenii mai varstnici nu mai sunt factori de crestere prea multi prin corp si degeaba izolezi din sange plasma caci nu mai contine acei factori care vindeca si regenereaza, acuma vorbesc strict legat de PRP caci de acid hialuronic si cortizon nu stiu prea multe.

Legat de ortoped, am consultat doi deja si de fizioterapie sau kineto ce mai bun sa caut? La fizio aceleasi aparate sunt folosite mai peste tot, in unele parti ba chiar nu au nici tecar, nu vad de ce intr-o parte ar fi mai folositoare ca in alta. Kineto? Nu mai merg sa imprastiu cu banii pentru gimnastica medicala, gasesti pe youtube tot ce se face in cabinete de kineto.

Am incercat si am facut to ce au zis doctorii consultati cu rezultate foarte mici, sunt frustrat ca ceva ce pare nu foarte grav te poate deranja atat de mutl si te opreste din unele activitati. Din pacate medicina in secolul 21 este egal cu zero, sa nu poate nimeni sa vindece o inflamatie a unor tendoane??
0
03-02-2019, ora 09:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul este simplu si logic: tendoanele se inflameaza ca urmare a supra-solicitarii de tip mecanic.
Prin urmare, daca tratam efectul (inflamatia) si ignoram cauza (supra-solicitare), rezultatul invariabil este esecul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-02-2019, ora 11:26
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Sunt in repaus total de exercitii fizice de mai bine de 4 luni, nu fac nici o miscare ce ar supra solicita zona, deci cauza nu a fost ignorata dar nici inflamatia nu mi-a putut-o vindeca nimeni. Am scris lucrurile astea clar in prima postare da nu cred ca citeste nimeni cu atentie si vad ca nici nu se rapsunde aici intrebarilor cu mare detaliu. am itnrebat de acel acid hialuronic deja de cateva ori. Stiu ca nimeni de aici nu e obligat sa raspunda la intrebarile mele dar daca o faceti de ce sa nu elaborati putin lucrurile in acel raspuns.

Repet, mi-a fost prescrise anti imflamatorii non steroidiene. Am luat arcoxia de la care dupa doua zile am facut hematurie, pentru cine mai citeste acest thread hematuria inseamna sange in urina. M-a trecut doctorul pe diclofenac, am facut si de la acesta hematurie cand am depasit 10 zile. M-am speriat enorm crezand ca am aceasta hematurie din alte cauze, am intrerupt si refuzat sa mai iau aceste medicamente care nu mi-au ajutat inflamatie cu nimica in schimb mi-au creat efecte secundare urate.

Gheata si fizioterapie, mai bine spus pseudo-terapie care poate ajuta pe cei la care merge efectul placebo.
0
03-02-2019, ora 13:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Atat acidul hialuronic, cat si PRP, dar si celulele-stem au ajuns un panaceu, "minunea" la care spera toti pacientii.
Din pacate, nu exista studii stiintifice pe loturi mari de pacienti care sa confirme aceste asteptari.
Este o problema delicata, ce necesita rabdare si mai ales necesita tratarea cauzei si nu a efectului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-02-2019, ora 13:19
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Multumesc mult de raspuns!
0
03-02-2019, ora 21:11
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
Fara sa facem reclama, sunt centre de kinetoterapie in care pe langa clasicii "electrozi" si gimnastica, se mai aplica si alte tehnici, de ex. terapie manuala.

Cred ca afirmatia ca gasesti totul pe youtube e hazardata.
0
04-02-2019, ora 16:49
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
In centrele unde fac eu fizioterapie nu sunt clasicii electrozi ci aparate si metode relativ noi gen Shockwave si Tecar.
Ma refeream la gimnastica medicala ca gasesti pe youtube totul, gasesti pentru orice parte a corpului video-uri facute de fizioterapeuti. De ce ar fi o afirmatie hazardata?

Sunt canale destule monetizate care au interes sa aibe continut de actualitate si vast!

Ah da, sa nu mai spun ca majoritatea fizio/kineto terapeutilor din cabinetele vazute de mine sunt tinere sau tineri, de unde atata experienta in cativa ani de la iesirea din scoala?

Bine, probabil locuiesti in capitala unde sunt cabinete fancy si scumpe. Vreau eu sa vad omu ala care ma scapa de o tendinita prin terapie manuala. Eu unul termin cu sedintele mele si nu voi mai calca in cabinete de pseudo practica! Imi golesc buzunarele pe degeaba.

Bine ca in loc de terapie manuala nu mi-ai zis de biserica si de voia domnului ca si crapam.
0
05-02-2019, ora 00:19
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
fancy, nefancy, scumpe, eu ma bucur ca au aparut.
nu sunt din domeniu sa exemplific exact ce terapie ar putea sa fie solutia..

dar cred cu tarie ca decat sa "experimentezi" niste infiltratii mai bine mergi la fizioterapeuti care au vazut tenismeni/alti sportivi cu epicondilite..
0
05-02-2019, ora 01:59
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Multumesc sincer de sfaturi dar trebuie sa repet, nu sunt din capitala si aici mai rar cineva care sa fi tratat sportivi de performanta sau care sa ma asigure cu o afirmatie pozitiva de genul: da, hai la mine ca iti garantez tratarea tendinitei sau macar ameliorarea acesteia.

Eu mai am si ceva la umar despre care nu am amintit, tot legat de tendoane si nici aici nu mi-a fost de folos fizioterapia pana acum. De PRP as fi fost interesat si pentru articulatia umarului.
Cred ca de problemele astea mai bine uiti, incerci să le ignori si sa lasi timpul sa le vindece. Probabil si varsta de 42 de ani nu e un atu privind vindecarea, e frustrant ca am fost o persoana destul de activa si imi lipsesc mult antrenamentele de forta, pe muschi vad atrofie deja iar tesutul adipos creste.

Nu credeam si nu imi inchipuiam ca o sa ajung o epava chiar la varsta asta, meeeh surprizele placute ale vietii.

O zi faina
0
05-02-2019, ora 09:51
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
Poate nu e dracul chiar atat de negru! Deasta spuneam ca n-ar strica inca niste pareri.
Mie infiltratiile mi se par o interventie destul de invaziva. Cu efect pe o durata limitata de timp. Si deloc ieftina. Un fel de abonament pe viata.
0
05-02-2019, ora 12:10
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Sa speram ca dracul e mai bun decat ne imaginăm, haha. Citeste putin pe site-uri din străinătate de infiltratile cu PRP, ele nu se folosesc doar in ortopedie, se folosesc mult si in cometica si se spune ca au proprietăți de vindecare si rejuvenante. Deci nu ar fi chiar o abonare, pe RMN-uri la unii pacienti cu probleme ortopedice ce au luat PRP se observa vindecare, altii raporteaza lipsa de fect benefic.

Nu le-aș privii foarte invazive, adica daca injectile sunt ghidate cu ajutorul aparatelor de ultrasunet/eco (ma refer de ultrasunet pt imagistica nu pt fizioterapie) ar trebui sa nu fie foarte nasoale si sa ajunga exact la tesuturile unde este nevoie.

Aici vreau sa intreb domnii doctori daca imi dau dreptate si cand/daca ne decidem pt infiltratii de genul ar trebui sa ne asiguram daca doctorii fac infiltratile ghidat sau orbeste. Asta pt articulatii gen umăr ca sunt sigur camla sulrafata, de exemplu la tendonul demla triepcs ar putea sa fie date si fara ghidaj ultrasunet.
0
05-02-2019, ora 15:56
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
Vad ca de infiltratii ghidate se vb la reumatologie, nush dak se practica pe scara larga.
Raman la parerea ca infiltratiile sunt un fel de injectii "mai speciale", o solutie temporara.

Problemele ori se rezolva cu recuperare, ori cu operatii.
0
06-02-2019, ora 09:04
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Pretul care l-ati pomenit pt infiltratie este foarte mare, sigur se poate mult mai ieftin.

In alta ordine de idei, dupa 3 luni de suferinta, tendonul incepe sa se degenereze in structura sa, prin urmare diagnosticul corect este de tendinoza, nu tendinita. In aceasta situatie antiinflamatoarele este foarte putin probabil sa mai ajute ( fiind vorba de degenerare si nu de inflamatie ).
Infiltratiile cu acid hialuronic dar si cele cu Prp pot sa ajute, insa nimic nu este sigur- sunt studii care au ajuns la concluzia ca da, altele ca nu. De altfel, in general in medicina vor exista tot timpul studii care ajung la concluzii contradictorii. Fiind vorba insa de un tratament cu putine efecte adverse, merita incercat in cazuri recalcitrante.
Alta terapie care se poate incerca, mai ieftina si dupa experienta mea cu sanse bune de reusita, este proloterapia- injectarea unor substante care sa declanseze o inflamatie locala acuta. De ce? Pentru ca in corpul nostru inflamatia= reparatie, problema este cand devine cronica, ceea ce inseamna ca procesul reparator a dat gres. Declansand o inflamatie acuta, reinitiem in zona un proces reparator ( aflux sangvin crescut, factori de crestere etc ), sperand ca aceasta cascada reparatorie sa cuprinda si zona afectata deja cronic.
Foarta importanta este alimentatia- tendoanele sunt vascularizate de vase de diametru foarte mic, deci o crestere a grasimilor din sange poate duce la obstruarea unor vase de calibru mic, facand astfel vindecarea anevoioasa. Per ansamblu, un stil de viata sanatos va duce la o vindecare mai rapida!
0
06-02-2019, ora 19:16
Gnusmas
Nu este medic/terapeut
Gnusmas
Buna ziua

In oras la mine sunt doua locuri unde se fac injectii cu PRP in scop ortopedic, intr-un loc e 1000 si in altul 1200. Am tot cautat pe net si da am vazut ca se poate si mult mai ieftin, am chiar gasit si prin Capitala locuri unde se face la jumate de pret fata de orasul meu.

Multumesc pentru rapsunsul cu detaliu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: