test hiv

24-05-2010
srcondid
Nu este medic/terapeut
srcondid
In decembrie 2009 am facut sex oral neprotejat (felatie) cu o prostituata pentru foarte putin timp dupa care am folosit un prezervativ. La 3 luni dupa contact am facut un test hiv care a iesit negativ. Intrebarea mea este: Pot sta linistit acum? Mentioinez ca sunt sanatos, nu sufar de nicio boala si nu iau medicamente care ar putea afecta sistemul imunitar, adica raspunsul corpului la o eventuala infectare.
72 comentarii 12 3 Înainte ›
0
26-05-2010, ora 19:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Repeta testul peste 3 luni, apoi peste alte 3 luni...daca si celelalte doua sunt negative, ai scapat. In urmatoarele 6 luni, pana ce vei avea o confirmare definitiva sa faci sex doar cu prezervativ.
1
26-05-2010, ora 19:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deci in iunie, la 6 luni de la contact, trebuie sa faci o noua testare.
0
26-05-2010, ora 21:03
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Buna ziua, am facut sex cu un cuplu in urma cu 5 saptamani, la 5 zile mi-a aparut usturimi pe uretra, am fost la urolog, mi-a dat tratament dar pe parcurs mi-a aparut o obsesie in legatura cu hivul, mi-am facut testul la 5 saptamani dupa ce am avut contact cu acel cuplu a iesit negativ, ma gandesc sa-l mai repet peste 3 saptamani, am facut la un centru particular, cred ca este testul Elisa, am inteles ca testele Elisa sunt foarte bune si depisteaza anticorpii si dupa o luna, acum bine depinde de la individ la individ, vroiam sa va mai intreb alte teste mai bune care ar fi?va multumesc.
0
27-05-2010, ora 18:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
ELISA pune in evidenta anticorpii fata de HIV.Este un test sensibil, rar da rezultate fals pozitive [ de ex. la alcoolici ] ; pentru confirmare se face un alt test, Western Blot. ELISA poate fi negativ pana la 6-12 saptamani, cand apar anticorpii ; chiar daca pana la 12 saptamani testul este negativ, persoana respectiva este contagioasa si poate imbolnavi si pe altii.Deci pana se elimina banuiala faci sex numai cu prezervativ.iar ELISA il faci la trei luni de la contactul presupus infectant..
1
29-05-2010, ora 18:23
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Doamna doctor, am o intrebare, eu am facut doua teste hiv1/hiv2 la un centru particular renumit in oras, eu am intrebat ce fel de test este si mi-a spus ca este screen test hiv1/hiv2 dar nu este Elisa, si am intrebat acolo cat de bune sunt testele screen si mi-au zis ca sunt cam aceleasi, mi sa recoltat sange si mi-a dat raspunsul a doua zi, au iesit negativ, asta vroiam sa va intreb, sunt bune acele teste?banuiesc ca au aparatura moderna si nu ar avea aparatura rudimentara, va multumesc si astept un raspuns.
1
30-05-2010, ora 09:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
ELISA face parte dintre testele screening de depistare a anticorpilor anti-HIV...deci nu-ti fa probleme caci testele facute sunt bune.Repeta testele dupa cum ti-am spus in intervalul de pana la un an de la contactul infectant, din trei in trei luni.daca vor iesi negative, ai scapat.
0
30-05-2010, ora 14:20
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Multumesc de raspuns, deci sunt bune acele teste, ma bucur sa aud asta, o sa repet testul cam la3-4 saptamani asa, nu prea am rabdare., acum au trecut 7 saptamani, o sal mai repet peste cateva saptamani, e cam usturator la buzunar sa dai mereu cate 48 de ron la intervale din asta mai scurte dar e bine pt pshihicul meu.
0
31-05-2010, ora 01:35
srcondid
Nu este medic/terapeut
srcondid
d-na doctor.la 5 luni si 3 saptamani cat de exact este un test hiv.am facut si la 3 luni si a iesit negativ.nu mai am rabdare.
0
31-05-2010, ora 17:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ srcondid : mai fa un test la 6 luni de la contact.si ultimul la aproape un an.si atat.
0
01-06-2010, ora 12:38
ionut.ionut3
Nu este medic/terapeut
ionut.ionut3
Buna ziua, am avut pe data de 30 mai 2010, un contact sexual cu o fata, as dori sa fac testul hiv, este prea devreme sa il fac acum? Sa astept pana se implinesc 4 saptamani de la contactul sexual? Simptome nu am, decat gandul ca nu m-am protejat si asta apasa mult. Ce centru de testare imi recomandati?
0
01-06-2010, ora 13:59
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Daca ai avut contact sexual cu o tipa, contact neprotejat si ai dubii in privinta asta, atunci e bine sa-ti faci primul test la 4 saptamani, dupa al repeti, eu mi l-am facut de la contactul cu pricina la o luna, apoi peste 2 saptamani si ceva ca nu mai aveam rabdare si o sa-mi ami fac unul peste vreo 2 saptamani, din cauza nerabdarii, este cam costisitor dar macar scap de o obsesie.
0
01-06-2010, ora 14:32
ionut.ionut3
Nu este medic/terapeut
ionut.ionut3
Eu sunt din bucuresti, tu unde ai facut testul? Ce centru imi recomanzi? Cat costa testul? In cat timp de la recoltare primesc raspuns?
0
01-06-2010, ora 15:14
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Eu nu sunt din Bucuresti dar la Bucuresti sunt multe centre particulare care poate sa-ti faca testul hiv, rezultatul ti-l da a doua zi sau daca te duci de dimineata poate sa ti-l de-a dupamiaza, eu am dat 48 ron pe test.
1
01-06-2010, ora 15:24
ionut.ionut3
Nu este medic/terapeut
ionut.ionut3
Multumesc mult de info, tu ai facut testul la un centru particular?
0
01-06-2010, ora 20:09
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Da la centru particular, iti ia un pic de sange in eprubeta si-ti da rapunsul cel tarziua a doua zi, as fi putut si la stat sa ma duc poate cu trimitere dar mai stai la cozi, pensionari, etc, asa ca sa scapi mai repede de obsesie mai bine la centru particular, te costa mai mult dar macar nu te mai stresezi, daca aveam altfel de analize da ma duceam cu trimitere, dar asta e ceva care te macina, te obsedeaza, chestia cu hivul.
0
01-06-2010, ora 20:38
ionut.ionut3
Nu este medic/terapeut
ionut.ionut3
Asa este, pentru mine a devenit obsesie, mi-am facut joi programare la un centru privat de dermato, sa fac un test de urina si ce analize se mai pot face, te rog sa imi mai spui o data care este mersul adica:
la 4 saptamani de la contact fac primul test? ( mai devreme nu se poate? ma obsedeaza chestia asta) al doilea la cat timp de al doilea si daca se mai face si al treilea? Multumesc mult pentru raspunsuri.
Acum am senzatia ca ma mananca parul pubian, cand decalotez este un pic rosu pe pielea care inconjoara capul, capul simt ca ma arde un pic, apar reactii asa de repede? Adica dupa 48 ore de la contact?
0
01-06-2010, ora 22:56
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Salut, ai vrut tu cu programare sau asa au zis ei?daca ai vrut tu e ok, daca nu mi se pare ciudat ca la centrele particulare sa-ti faca programare, nu este aglomerat si nu are de ce sa-ti faca programare, eu m-am dus la centru particular renumit aici la mine in oras, la receptie am spus ce analiza vreau, mi sa dat un bon, am platit si m-am dus la cabinet sa-mi ia sange, iar a doua zi am venit dupa rezultat, simplu, referitor la ce mai spui tu, deci pt. ca stiu ca te macina aceasta problema si esti nerabdator poti sa-ti faci testul la 4 saptamani dupa contactul cu pricina, apoi iara la o luna si daca iese negativ sa incepi sa stai linistit, in procent de 80%, normal si foarte sigur ar mai trebuii sa-ti faci inca un test peste alte 3 luni, sti cateodata dupa ce treci prin aceste momente te gandesti asa.de ce nu poti da timpul inapoi, dar daca totul iese bine, treaba asta sa fie o invatare de minte, pt tine si pt. mine.
0
02-06-2010, ora 17:44
ionut.ionut3
Nu este medic/terapeut
ionut.ionut3
M-am programat eu la o consulatie la dermatolog dearece nu mai am rabdare si simt ca ca ma mananca parul in zona genitala si simt ca ma mananca pe tot corpul. Daca fac testul hiv acum la 3-4 zile de la contact nu cred ca are vreo relevanta. Tu pe primul l-ai facut la 4 saptamani de la presupusul contct?
0
02-06-2010, ora 19:57
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
De la contactul cu pricina l-am facut la 4 saptamani, dupa aceia tot din cauza nerabdarii l-am mai facut la 2saptamani si o sa-l mai fac luna asta pe la sfarsit inca odata
0
14-07-2010, ora 20:59
DDR
Nu este medic/terapeut
DDR
Buna ziua

As dori sa aflu cateva raspunsuri in legatura cu testul hiv. Acum 1 an si 7 luni am intretinut relatii sexuale neprotejate si am stat apoi cu teama ca as fi putut contacta virusul acesta. Dupa aproximativ 7 luni si jumatate (primul contact a fost in decembrie 2008) am facut testul hiv la o medlife in Bucuresti (pe la jumatatea lunii august). A iesit negativ..si tot cautand informatii am aflat ca e sigur raspunsul dupa 6 luni. Avand in vedere ca testul l'am facut la aproape 8 luni, pot sta linistit ? Nu am mai facut testul..dar iar am inceput sa am paranoia. Intrebarea mea directa este: cat de sigur va fi raspunsul cu un test normal hiv (am inteles ca sunt mai multe) acum dupa tot acest timp ?

Multumesc
0
16-07-2010, ora 18:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti sta linistit.anticorpii anti -HIV apar, de obicei, la 1-4 luni de la contactul infectant si rar dupa 12 luni. In primele 6 luni peste 95% dintre cei testati pot fi detectati ca infectati datorita apritiei Ac anti-HIV.Deci nu te mai gandi.daca ai mai avut relatii intamplatoare dupa testare, repeta analiza.
0
06-08-2010, ora 15:07
nonames
Nu este medic/terapeut
nonames
Buna ziua doamna doctor Casa drhouse

am si eu o intrebare in legatura cu infectia hiv. Cu 1 an si cam 3 luni in urma am avut un contact sexual neprotejat si apoi peste o luna am racit, citind pe net simptomele hiv mam gindit sa plec sa-mi fac un test hiv, cind am mers la clinica, doctorii mi-au spus ca inca e prea devreme si ca ca testul se face dupa 3 luni, eu am asteptat 6 luni si am mers sa imi fac testul din nou, si mia aratat negativ. Testul lam facut prin saliva, as vrea sa stiu mai trebuie sa imi fac griji ?
si ce diferenta e intre testul prin saliva si testul prin singe, cit de eficiente sunt unul fata de altul ?
Multumesc anticipat
0
19-08-2010, ora 19:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@nonames: Pentru detectarea anticorpilor anti HIV se fac teste din sange, urina sau saliva, cum spui tu.de fapt testul nu este facut din saliva, ci din materialul recoltat in transudatul de la nivelul mucoasei bucale, obtinut din zona interna a obrajilor si din partea inferioara a gingiilor. Parerea mea este ca nu trebuia sa fii trimis acasa doar cu acest test, eventual trebuia sa fii chemat sa repeti testul sanguin pentru anticorpii anti HIV. Primul test, cum am mai scris, se face la 6 luni de la contactul infectant.la tine nu prea am inteles eu cam cat timp a trecut de la contact.ori 1, 6 ani, ori doar cateva luni. Tu mai fa un test la interval de doua luni de primul, dar un test sanguin.Daca si acesta este negativ, se exclude infectia cu HIV.
0
20-08-2010, ora 02:26
ACL88
Nu este medic/terapeut
ACL88
in urma cu 1 luna si o saptamana am avut un contact sexulal protejat cu o prostituata.de ceva zile am resimtit o raceala nu foarte puternica si o durere a articulatiei cotului.intrebarea mea ar fi daca exista posibilitatea infectari cu hiv in urma un sex protejat????stiu sigur ca prezervativul nu s-a rupt si l-am folosit pe intreagul act sexual.
0
20-08-2010, ora 10:09
DDR
Nu este medic/terapeut
DDR
Buna ziua doamna Doctor

As dori sa mai aflu ceva de la dvs. Pe testul pe care l-am facut scrie ca modalitatea de testare este "cartografie". As vrea sa stiu in ce consta mai exact asta..pentru ca am tot citit de anumite teste (Elisa spre exemplu) si nu stiu cat de bune sau ce inseamna aceast lucru, anume test prin cartografie. Mai mentionez ca testul a fost pe baza probelor de sange. Intreb pentru ca nu ma pricep mai deloc la termeni medicali. :)

Multumesc
0
20-08-2010, ora 21:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ACL88: Doar prezervativul din latex poate asigura protectie integrala impotriva HIV. HIV este foarte mic, nu poate trece printr-un prezervativ din latex, integru ; doar prin prezervativul confectionat din intestin de animal pot trece anumiti germeni microbieni, datorita existentei porilor ce permit pasajul, scazand astfel siguranta actului sexual.Utilizarea, in timpul actului sexual a lubrifiantilor pe baza de petrol pot dizolva latexul facand, si in acest caz, riscant actul sexual.Deci nu-ti fa griji, daca ai folosit corect un prezervativ din latex ai fost protejat.
0
21-08-2010, ora 18:45
DDR
Nu este medic/terapeut
DDR
Buna ziua doamna Doctor

As dori sa mai aflu ceva de la dvs. Pe testul pe care l-am facut scrie ca modalitatea de testare este "cartografie". As vrea sa stiu in ce consta mai exact asta..pentru ca am tot citit de anumite teste (Elisa spre exemplu) si nu stiu cat de bune sau ce inseamna aceast lucru, anume test prin cartografie. Mai mentionez ca testul a fost pe baza probelor de sange. Intreb pentru ca nu ma pricep mai deloc la termeni medicali. :)

Multumesc
0
21-08-2010, ora 19:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@DDR: Cuvantul "cartografie " din start ne duce cu gandul la o harta.e ca si la analiza ADN...prea multe nu stiu nici eu, caci sunt detalii de tehnica de laborator.se folosesc diverse metode ultramicroscopice, spectrofotometrice etc. ce obtin niste cartograme, harti , pe care medicul de laborator evidentiaza anumite benzi proteice asociate HIV. Repet, nici eu nu stiu exact, dar fii sigur ca aceste metode de testare sunt moderne si pot detecta o pozitivare.
0
07-10-2010, ora 21:27
DDR
Nu este medic/terapeut
DDR
Multumesc pentru raspuns si as mai avea o intrebare. Dupa cum am mai spus, testul pe care l-am facut la 7 luni si jumatate - 8 luni de la presupusa infectie (care a iesit negativ) am mai facut unul anul acesta in august, adica la fix un an si acele 8 luni de la posibila contactare a virusului, test care a iesit de asemenea negativ. Intrebarea mea este.. mai are relevanta un test facut dupa un an si 8 luni ? Intreb..pentru ca am citit (repet, din ce inteleg eu fiind total strain de medicina de genul asta) ca anti corpii la un moment dat sunt inlocuiti de altceva (stadiul 2 daca nu ma insel) si cum sunt un novice, testul obisnuit hiv mai e relevant dupa perioada asta de timp ? Sau chiar pot sta linistit :) ?

Multumesc frumos
0
25-01-2011, ora 08:46
nicole3
Nu este medic/terapeut
nicole3
Buna ziua!am si eu o intrebare pentru doamna doctor.in urma cu un 1 an si 4 luni am avut cateva contacte neprotejate si pentru siguranta mea mi-am facut zilele acestea un test hiv rapid intr-o clinica privata.metoda de testare imunocromatografie care a iesit negativ.pot sta linistita acum?testele astea sunt in general sigure?testul a fost efectuat din proba de sange nu din saliva.va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.