Testul HCG calitativ dupa aprox 3 saptamani de la contactul sexual

12-04-2019
RPMITZA
Nu este medic/terapeut
RPMITZA
De regula, ciclul meu dureaza 30 de zile. Ultimul a fost intre 13 si 17 martie.
In data de 20 martie am avut in contact sexual neprotejat. 10 zile ulterior, respectiv pe 30 martie am simtit niste dureri abdominale groaznice si senzatie imperioasa de a urina. Toata saptamana intre 1-6 aprilie am avut simptome pre-menstruale, iar in 6 si 8 aprilie am avut o scurgere usoara maronie. De atunci, au incetat semnele de o viitoare menstruatie, Dar ma confrunt cu senzatii de graviditate, in special ameteala si greata.
Am facut teste de urina la mai mult de 14 zile de la contact, au iesit negative.
Am fost si la medic, intrucat durerile de abdomen au fost destul de severe. Ecografia cu ultrasound nu a aratat nimic, dar pentru ca durerile s-au amplificat in timpul controlului, medicul banuieste ca ar fi o infectie. Mi-a prescris antibiotice si acum asteptam rezultatul analizei de secretie. Mi-a facut si testul de sarcina din sange, la 20 de zile de la contact. A iesit negativ.
Intrebarile mele ar fi: testul de sange la 20 de zile de la contact arata realitatea? Eram in perioada fertila, a 7 zi a ciclului, la un ciclu de 30 de zile? Ar trebui sa mi se declanseze menstruatie peste 3 zile, dar nu am nici un simptom.
Ce inseamna aceste dureri abdominale? Pot fi cauzate de fertilizarea ovulului? Sangerarea de pe 6 aprilie, la 16 zile de la contact, poate fi nidatia?
Va multumesc. Astept raspunsul dvs.
1 comentarii
0
12-04-2019, ora 23:35
RPMITZA
Nu este medic/terapeut
RPMITZA
As aprecia daca as primi in raspuns avizat.
Saptamana viitoare am din nou programare la ginecolog, dar pana atunci mi se pare o lume...
Pana acum am un test HCG negativ, la 20 de zile de la contact si cel mai recent test de urina negativ, facut la 22 de zile.
Se mai poate pune problema unei sarcini?
V-as ruga sa-mi raspunda si mie cineva. Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.