Tratament care nu functioneaza, îmi vin gânduri de suicid

19-05-2019
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Mi-am pierdut interesul pentru tot ceea ce îmi plăcea înainte!
In capul meu sunt numai idei de otrăvire și automutilare pe care nu știu cum să le scot din mintea mea!
Astăzi mi sa făcut foarte rău pentru că de ziua mea am incercat sa mă otrăvesc!
Fanteziile acestea au apărut încă din adolescența când am început să vizionez timp de 5 ani un film care prezintă oameni care se automutilează și care mă făceau să simt că trebuie să fac și eu acest lucru!
Cu timpul aceste gânduri sau accecentuat și nu mă mai pot concentra la școală și nu mai am interes pentru nimic!
Când nu îmi fac rău devin letargic deprimat și îmi vin gânduri de suicid!
Iau olanzapina dar nu mă ajuta și sunt disperat!
Îmi este teamă să le spun părinților pentru că nu vor înțelege!
2 comentarii
1
19-05-2019, ora 13:47
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Pai trebuie sa le spui parintilor si medicului! recunosti si tu ca tratamentul nu functioneaza, poate trebuie schimbat sau ajustata doza. Uite, si mie cu fiica-mea mi-a fost greu de tot s-o duc la medic, la psihiatrie, dar pana la urma tot am reusit! Si desi nu a fost si nu e convinsa ca are ce zicem noi ca are, a luat cu seriozitate tratamentul, toata nebuneala din capul ei a disparut si dupa mai multe luni i s-a injumatatit doza de antipsihotic, acum e la mai putin decat doza de intretinere recomandata in prospect! Deci se poate, dar numai eu stiu cat m-am zbatut pana s-o duc la doctor, ca ea, nu si nu, ca nu are nimic, noi astialaltii aveam!
Spune-le parintilor prin ce stari treci, ce ai in cap si lasa-i pe ei sa hotarasca daca mergeti la acelasi medic sau il schimbati, dar trebuie sa mergi la psihiatru si sa iei tratament.
0
19-05-2019, ora 21:30
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ascunzând părinților îți faci rău tot ție, pentru că problema nu se rezolvă ascunzând-o. Discută cu psihiatrul pentru că el îți poate schimba tratamentul sau schimba dozele, astfel încât să te simți mai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul