Tuse si nas infundat fetita de 3 ani

77 comentarii 1 2 3
0
05-05-2014, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din tratamente locale ORL
inhalatii, aerosoli, aromoterapie..si tratamentul cu Colargol 10 zile pe luna
vit A uleioasa cu miere de albini.. pentru faringe
2 trebuei sa intelegeti ca sistemul imunitar are starnsa legatura cu starea tractului digestiv, mai cu seama a intestinelor, prezenta parazitilor intestinali..s.a
asa ca.. aveti grija la regimul alimentar.. tratamente de deparazitare s.a.. care mentin sanatatea tractului digestiv
0
05-05-2014, ora 22:06
nicoletahiciu
Nu este medic/terapeut
nicoletahiciu
Multumesc pt raspuns domnul doctor, pacat ca sunteti asa departe si nu putem venii la dumneavoastra.care sunt tratamentele de deparazitare?poate se sa mi spuna medicul de familie.noi am facut diverse exudate si coproculturi dar nu a iesit nimic.si cam cate luni sa urmez tratamentul indicat?
0
06-05-2014, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasiti la plafar tratamente naturiste
0
06-05-2014, ora 12:20
nicoletahiciu
Nu este medic/terapeut
nicoletahiciu
multumesc mult pt raspunsuri.multa sanatate va doresc
0
22-05-2014, ora 21:46
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna seara,
De vreo 2 zile fetita mea (4 ani) tuseste productiv, nu fff mult, de cateva ori pe zi, in somn deloc. Nu are nasucul infundat nu are mucisori, dar vad ca i se schimba vocea, incepe sa raguseasca... Ce ar trebui sa ii administrez ca sa nu se agraveze si sa ajungem la antibiotic. I am mai dat cate un puf de faringospray, nu se vaita de gat.

Va rog un sfat..
O seara buna sa aveti!
0
22-05-2014, ora 22:24
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Am uitat sa va spun ca in prima faza mi sa parut ca are ca o flegmuta in gat apoi a aparut tusea...starea ei este ok, am inceput sa ii fac niste aerosol cu ceai si ulei de eucalipt si iam dat si 5 ml stodal...in rest astept msg de la dvs.
0
23-05-2014, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa II DATI cat mai putine medicamente..fiindca cauza acestor probleme este o problema gastrica si un reflux gastro esofagian din cauza unor alimente
2 ce sa NU ii dati este sucuri, fructe citrice, mancare acra, dulciuri..s.a care provoaca iritatie si reflux
0
23-05-2014, ora 21:31
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Si mai continui cu stodal??
Decat stodal ii dau pt tuse altceva nimic...

Acest reflux cu ce trateaza, ea se mai vaita din cand in cand ca o doare burtica...are vreo legatura. Nu ii dau nimic de burtica ii trece de la sine...dar se mai vaita

Multumesc!
0
26-05-2014, ora 22:33
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Astept raspunsul dvs, tusea inca persista, este productiva, muci nu are...am inceput sa ii fac aerosol cu acc si ser fiz.sper sa vedeti si msg meu si sa va faceti timp sa raspundeti

Va multumesc!
0
28-05-2014, ora 13:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema cu burtica trebuei luata in serios
de acolo toate problemele
sau paraziti intestinali sau alte probleme gastrice provoaca refluxul si acidul gastric irita si arde mucoasa faringelui
in rest un consult la ORL..si tratament insistent local cum am mai scris pe forum
0
28-05-2014, ora 15:25
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Va multumsec pt raspuns, va rog sa imi spuneti ce investigatii ar trebui sa ii fac sa depistez daca este vb de un reflux sau alte probl intestinale...

Va multumesc!
0
29-05-2014, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 analize la laborator, coprocultura minim de 3 ori la distanta de cateva zile ( va exlipca la laborator)
2 consult la Gastrologie pediatrica
0
29-05-2014, ora 23:00
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Ok, va multumesc pt raspunsurile date, o sa ma apuc si de aceste investigatii...
O intrebare mai am, in ce consta un consult la gastrologie, ii face ecografie sau ce anume?? Am cautat pe net daca exista in craiova un astfel de cabinet si nu am gasit nimic, ma refer la gastrologie pediatrica asa cum ati spus dvs. Trebuie sa fie de copii neaparat?? Nu prea am auzit de astfel de medici si nu cunosc detalii despre nici un medic...

Va multumesc
0
30-05-2014, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista medici pediatri cu specializare in gastrologie
0
04-06-2014, ora 22:58
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna seara dl dr... Revin pt a nu stiu cata oara sa va cer ajutorul.
Luni i am facut micutei un exudat faringian si i a iesit din nou stafilococ auriu, nu stiu incotro sa mai merg cu ea si cum o pot steriliza. Acum ceva timp l am facut si noi, parintii, ne a iesit pozitiv, am luat antibiotic, dar cred ca fara nici un rezultat...
Fetita asa cum v am spus are tuse priductiva, muci fff multi si nu prea vor sa iasa din gat, i am facut 10 zile aerosol cu acc si ser, in seara asta a fost ultima sedinta... Maine merg cu ea si la prdiatru, dar sigur ma va pune sa ii dau azitrox conform antibiogramei...
1. Dvs ce ma sfatuiti?? sa ii dau antibiotic, sa mai incerc sa sterilizez stafilococul, este posibil ca el sa dea Durere de gat, durere burtica, muci galbeni?? Asa cum v am zis, ea se mai vaita de durere de burtica si gat...
2. Ce ii mai pot pune in aerosol pt nas infundat si pt a fluidifica mucisorii. Uleiul de eucalipt nu prea isi mai face efect, nu o mai desfunda...

Am fost sa ii fac coprocultura si m au intrebat ce simptome are fetita de ii fac coprocultura, i am spus ca o doare burtica si mi au spus ca nu e cazul sa ii fac, ca daca ar avea vreo bacterie ar trebui sa aiba scaune fff dese si moi.

Va multumesc din suflet pt raspunsurile si timpul acordat!
0
05-06-2014, ora 09:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 NU o sa reusiti NICIODATA sa distrugeti microbii di organism
exista peste tot, problema este sistemul imunitar a copilului care NU isi face datoria
2 cauza este problemele in alimentatie si problemele tractului digestiv care trebuei investigate
3 pentru excesul de Mucus.. cititi pe google
produse alimentare producatoare de MUCUS is excludeti complet acele alimente din alimentatia copilului
0
20-06-2014, ora 19:43
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna ziua, dl dr.
Suntem plecati in concediu si micuta mea se vaita ca o doare o ureche, suntem si cam departe de oras si nici farmacii prin zona nu sunt... A durut o intro seara, i am dat nurofen si i am pus sacuket cu sare, i a trecut, a doua zi nu a mai avut nimic si acum iar imi spune ca o doare... Ii dau nurofen si i am pus cate 2 picaturi de solutie auriculara, nu ii curge nasucul, nu face febra... De la ce poate fi aceasta durere?? Ce sa ii mai dau?? E nevoie de antibiotic??

Astept raspunsul dvs cu mareee interes,
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •