umflatura cu puroi la o pisicuta de pe strada

07-08-2013
tinkuta91
Nu este medic/terapeut
tinkuta91
Buna ziua, am gasit o pisicuta in strada foarte bolnava, cu o umflatura imensa sub git care este plina de puroi, si 3 gauri prin care puroiul iese. lam dat cu iod si un unguient care usuca rana. dar umflatura sta pe loc. ce antibiotice as putea procura ca sa se vindece mai repede. multumesc mult
7 comentarii
0
08-08-2013, ora 03:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Du-o urgent la veterinar, trebuie sa-i dreneze puroiul si sa ii dea medicamnte! Altfel o chinui degeaba. Bravo tie ca ai mila de ea, ajut-o cum trebuie pana la capat!
Numai Bine!
0
08-08-2013, ora 09:47
oanaa11
Nu este medic/terapeut
oanaa11
Doar veterinarul iti poate spune. Bravo
0
08-08-2013, ora 15:26
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
mi-a spus candva un veterinar ca cele mai bune antibiotice ptr animale, sunt cele umane, si chiar asa a fost mi-am salvat pisicuta de la moarte cu tetraciclina...spun asta poate nu toata lumea isi permite sa mearga la medic veterinar, unii nu isi permit sa mearga la medic ptr un consult in favoarea lor, nu sa mai mearga cu o pisicuta la veterinar
0
08-08-2013, ora 16:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ionela,

Sfatul tau este altruist, dar medicamentele pentru oameni, luate in doze neadaptate pentru greutatea mica a unei pisici, pot s-o omoare!!! Unele medicamnte nu au efect decloc, iar altele pot fi fatale in cateva minute. Merita sa te joci cu viata unei fiinte?
Si apoi, pana nu-i dreneaza si spala pe dinauntru locul acela, va face mereu puroi si poate muri de septicemie. Si biata pisica nu poate spune cat o doare, daca are febra, daca e chinuita de medicamente care nu-i fac bine.
Am trecut prin acelasi lucru cu pisicuta mea luata de pe strada si nu mi-a parut rau ca am dus-o la medic. Chiar putem face rau fara sa vrem. E ca si cum am crede ca orice luam noi e bun si la un bebelus, ca doar e om si el.
Sa auzim vesti bune si imi pare tare bine ca sunt oameni sufletisti si aici!
0
08-08-2013, ora 16:28
tinkuta91
Nu este medic/terapeut
tinkuta91
mrs pt raspunsuri..., vreau sa spun ca umflatura deja s-a micsorat considerabil, este mult mai bine si de asta nu m-am mai dus la veterinar.. am mai ramas putin puroi.
Am un unguent ptr oameni, , baneocin" este antibiotic si ma gindesc daca sa-l ung putin cu el.. dupa cum vad motanelul se simte destul de bine :)
0
08-08-2013, ora 17:54
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
fara suparare, i-am dat la pisicul meu antibiotic dupa indicatiile de pe prospect si in functie de kg, eu am luat in considerare doza ptr 1kg, cand am fost la medicul veterinar, mi-a spus ca numai are ce sa-i faca, antibioticul e prea puternic ptr el si nu rezitsta si cel mai probabil va muri...si ce crezi ca am facut?l-am pus pe picioare cu tatracilina...si pana la urma hai sa fim seriosi, unii numai pot de foame poate nu au bani sa isi cumpere o paine, nu sa se duk la veterinar unde te taxeaza, nu se uita ca e un biet animal gasit pe strada.am acasa destule animale, pe care le ingrijesc cat pot de bine, dar am dat sfatul asta, considerand ca poate nu toata lumea isi permite sa mearga la medic...asa ca eu nu consider sfatul meu altruist...
0
08-08-2013, ora 17:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia de la veterinar unguent Mibazon, asta sigur nu-i dauneaza si poti intreba cum si cat sa dai si nu te costa nimic in plus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.