Umflatura tare la mijlocul tibiei in partea din fata putin in stinga osului

31-05-2016
cristi mih
Nu este medic/terapeut
cristi mih
Umflatura tare la mijlocul tibiei in partea din fata putin in stinga osului pe la mijlocul tibiei-aproape lipita de os-poate in lungimea osului amplasata- am simtit asta acum o saptamina cind am simtit niste intepaturi in reprize in locul respectiv.
precizez ca intepaturile au disparut la citeva ore si umflatura este tot acolo dar nedureroasa seamana cu ceva sub piele.
Precizez ca am 52 de ani si ca sunt supraponderal 110 kg la 1, 74 m.Daca aveti idee va rog sa-mi comunicati sunt foarte ingrijorat si daca citesti ce scrie pe internet iti vine sa mori. Va multumesc.
3 comentarii
0
31-05-2016, ora 18:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot fi zeci de cauze posibile: osoase, musculare, venoase, arteriale etc, toate agravate de greutatea enorma (peste 40 kg in exces).
O examinare clinica si (eventual) radiologica poate clarifica problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-05-2016, ora 21:30
cristi mih
Nu este medic/terapeut
cristi mih
Va multumesc pentru raspuns, singurul lucru pe care vreau sa il adaug este ca mi se umfla picioarele si se desufla dupa o pauza, poate fi o cauza pentru aparitia acestei intariri de linga tibie?
0
01-06-2016, ora 10:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va precizam ca este foarte probabila o cauza de natura vasculara, agravata de cele 40 kg in exces, precum si de efort (stat in picioare, mers pe jos).
Exista o probabilitate de 99, 99% de a fi diabetic, ceea ce ar explica aceasta problema vasculara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.