un pahar de sampanie la cura de antibiotice anuleaza toata cura?

22-11-2011
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
salut..am facut o prostie si am luat cam vrio 200 ml de sampanie dar sint pe cura de antibiotice ca am prob serioase cu urinarea, candida(azi si fluconazol am luat) etc... am baut ultima pastila de levoximed ieri seara, si alcoolul acum seara..ce sa fac? sa n-o mai iau azi pe urmatoarea? se anuleaza efectul antibioticelor luate pina acum sau doar a ultimei care mai e in organism?:( e catastrofa daca da pt ca e a treia cura ultimile 2 luni si nimic nu ajuta, daca si asta nu mai merge nu mai stiu ce sa fac, , , mi-e ciuda de sampania asta:(
12 comentarii
0
27-11-2011, ora 20:39
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Nu se intampla nimic daca ai baut 200 ml de sampanie. Alcoolul nu diminueaza efectul majoritatii antibioticelor, dar poate creste riscul reactiilor adverse precum somnolenta, indigestia si ameteala.
0
28-11-2011, ora 19:54
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
ms ;)
nu am avut nici un efect advers..gata, am terminat cura) insa oricum nu am rezultate..cred ca nu din cauza sampaniei.E a treia oara cind iau tratament si nu ma ajuta. E pus diagnosul gresit sau pur si simplu e boala rezistenta la multe mutle pastile ;(
0
29-11-2011, ora 20:35
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Ce simptome ai?
0
03-12-2011, ora 00:32
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
erty3456,
ohh urinari dese, ft dese si presiune in vezica..
a aparut odata cu o candida care mi=a trecut in mare parte din prima cura insa prob urinara din al treilea tratament nu trece..dureri pelviene(deoarce am inflamatie pelviana de mai demult si sindromul ovarelor polichistic/de vrrio 2 ani).
flora anaeroba la examen din vezica si vagin. Leucocite in urina, am dta multe analize de astea de urina. Peretii vezici la inceput erau ingrosati.
Am luat cura si nu simt schimbari.Sapt viitoare merg la medic sa le spun cum a mers cura.eu de data asta nu am nimic impotriva medicul ginicolog, parca mi-a dat tratament adecvat bolii insa nu a ajutat:( e al treilea medic care imi da tratament ultimile 3 luni si imi pare ca e unicul care a facut o investigatie normala a cazului, fata de precedntii care dadeau trat fara a ma intreba ce ma doare macar.
0
03-12-2011, ora 13:48
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Care este cauza sindromului ovarului polichistic? Durerea pelviana este un simptom al sindromului ovarului polichistic. As putea sa-ti recomand un tratament pt. candida.
0
03-12-2011, ora 15:11
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
nustiu cauza sindromului, stiu doar ca era testosteronul marit si atit. Dar pt candida nustiu, iar tratament? e al treilea deja in ultimile 2-3 luni, prea multe pastile, peurma in general nu ma voi putea lecui de nimic.
0
03-12-2011, ora 15:25
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
nici sa ai candida nu e bine, nici sa iei multe antibiotice. oricum tratamentul pe care ti l-as recomanda dureaza doua saptamani.
0
03-12-2011, ora 15:34
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
ele toate la mine au durat atita. Candida nu o prea simt deja, e unica din toate afectiunile mele care nu ma mai deranjeaza. Doar uneori simt ca ma mananca parca dar nu ca la inceput, nici nu se compara.
am luat multe fluconazol recent si ovule betadin...abia 1 sapt a trecut..merg la medic sapt asta si vad ce spune. dar am o impresie ca am infectie urinara la sigur :( dupa cum am luat pt tot ce se poate pastile fara urocultura la altceva nici nush la ce sa ma gandesc pt ca nu ajutat nimic.
0
03-12-2011, ora 15:44
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
urinari dese. pot insemna infectie urinara. mai sunt acompaniate si de simptome precum: durere in partea inferioara a spatelui, o senzatie de arsura in timpul urinarii, miros puternic al urinei ?
0
03-12-2011, ora 17:29
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
dureri de spate uneori am, arsura am cind urinez mai des, ca am zile cind din 15 in 15 min dar am si cind mai rar..mirosul nu as spune ca e puternic.
0
03-12-2011, ora 17:31
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
dar daca si nu e infectie urinara atunci ce altceva?
mentionez ca ceva cu flora bacteriana era neinregula.
0
03-12-2011, ora 17:48
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
simptomele indica o infectie urinara. candida a produs schimbari in flora bacteriana. uneori, candida provoaca o infectie urinara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Interacțiunea alcool-antibiotice: riscuri și precauții
  •