Uretrita cu enteroccocus spp care nu cedeaza la antibiotic

12-08-2022
Maya1919
Nu este medic/terapeut
Maya1919
Buna ziua tuturor!
Povestea mea sta in felul urmator : in urma cu 2 ani de zile, mi-a sarit apa din toaleta direct pe partea intima dupa ce am avut scaun si desi m-am spalat imediat a 2-a zi mi-a aparut o usoara usturime pe uretra fara alte probleme. Am luat urinal akut, merisor si to nu a trecut. Am stat asa circa 2 ani pana cand m-am saturat de usturimea asta! Menetionez ca ma ustura doar atunci cand imi vine urina in capatul uretrei, cand sunt prea plina si trebuie sa urinez insa nu ma scap pe mine. Este total diferita de infectia urinara pt ca am avut inainte si atunci a fost groaznic.
M-am decis sa merg la medic si dupa prelevarea unei secretii uretrale ( sunt femeie, nu barbat) a iesit enteroccus spp cu antibiograma. Medicul mi-a dat doxiciclina din lista de medicamente de 100 mg 2/zi timp de 10 zile insa sunt in ziua a 5-a de tratament si usturimea asta nu vrea sa treaca deloc!
Aveti idee totusi daca a iesit sensibilia la doxiciclina de ce nu isi face inca efectul? Eu vreau sa continui sa iau pana in ziua 10, ma gandesc ca pt faptul ca am stat atat de mult e posibil sa treaca mai greu.
Dupa ce am contactat medicul mi-a spus ca sa intrerup tratamentul ( ceea ce mi se pare o prostie ) si sa iau Tavanic de 500 mg 1 x 7 zile.
Nu vreau sa iau alt antibiotic ( sufar de colon iritabil cu diaree si imi distruge mai rau flora), pe langa faptul ca am cam evitat sa iau antibiotice in ultima vreme.
Am mai facut tratament cu doxiciclina acum 2 ani jumatate pt o infectie urinara urata, sa fie oare si asta o cauza pt care actioneaza mai greu?
Va rog sa imi scrie-ti parerile dumnevoastra intrucat sunt total bulversata!
Sa nu mai avem incredere in laboratoare sau medici ? A mai patit cineva asa?
Multumesc si sanatate tuturor !
2 comentarii
0
16-09-2022, ora 10:00
adrianpopica75
Nu este medic/terapeut
adrianpopica75
Enterococ am si eu. Am luat multe antibiotice, doxicilina, gentamicina, xifia, cipro, etc. Nu trece cu nimic. O sa incerc si vaccinul strovac si te anunt. Din ce am citit pe site.urile straine, ampicilina ar fi buna una la 6 ore timp de 10 zile. Te anunt daca gasesc vreo solutie
0
17-09-2022, ora 09:59
Maya1919
Nu este medic/terapeut
Maya1919
Al meu este rezistent la ampicilina si penicilina din cauza ca am luat ampicilina timp de 10 zile 3xzi ! Ceea ce este complet gresit, se iau minim 4 comprimate pe zi ca sa isi faca efectul!
Ma uimeste ca desi a iesit sensibil la doxiciclina si am luat timp de 9 zile apoi l-am oprit nu si-a facut niciun efect.
Te rog sa ma tii la curent cum decurg lucrurile. Multumesc si multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.