Viața mea e aproximativ un haos

10-05-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Sa încep cu inceputul.Care sunt orele de luat pastilele la voi?Trebuie la ora fixa? Eu aia de somn Seroquel o luam pe la 11 noaptea și antidepresivele nu mereu la ora fixa..Ziua dimineața dorm și își antideoresuvul îl iau mai târziu pe la 10 -11 apoi la 4-5 după-amiază...nu e ok nu?
Contează când le iau?Tratamentul îl iau dar am un stil de viață haotic inclusiv alimentar și încep să schimb acest lucru de doar câteva zile.De ex am 127 kg și mesele le mănânc nu la ore fixe cu când mi-e foame, uneori mănânc și noaptea că mi se face pofta de mâncare de la pastila..m-am lăsat de sucuri și dulciuri tot de câteva zile insa mișcare nu prea am făcut la viața mea și acum probabil am sindrom metabolic..cum îmi pot pune viața în ordine?citesc cărți, mă ajută moral pe moment dar apoi e greu sa aplic ceea ce scrie in carte, mi-e greu că nu am vointa, am tendința de amânare și un chef de activități redus în schimb am chef de calculator și telefon..cum sa incerc să îmi pun ordine în viața?Mereu am fost împrăștiat, mai neîndemânatic și îmi zboară gândurile în colo și încoace chiar și când trebuie sa dorm..viața mea e haotică..sa nu mai zic de sănătate..pare că mi-o fac cumva a mea dar am blocaje multe de la toc, obsesii, compulsii și asta nu sunt vina mea..după 11 ani de boala sunt că creierul meu e afectat..cogniția, pofta de viață, voința..ce mă sfătuiți să fac că sa fie măcar 10 la sută mai bine și pentru mine?
Am toc și schizo pentru care iau rispolept Consta 50 mg, inj la 2 sapt.Seroquel 100 mg și prozac 40 mg per zi.
Vreau sa studiez sănătatea și puțin medicina pentru mine personal de asta mi-am luat și niște carti medicina povestita dar și altele de dr.psihiatru, neurologi, terapeuți.
Însă ușor cu teoria, Greu cu practica.
Visul meu a fost sa devin doctor sau profesor în copilărie însă boala m-a afectat și mi-a spulberat visele terminând doar liceul 12 clase cu ani amânați din cauza toc-ului.
Mai e vreo speranță și pentru mine?
Ce trebuie sa fac prima data sa îmi fie mai bine?
Că de obsesii, compulsii, anxietate, frica de moarte și insomnii și idei fixe îs satul..

Ce sa îmi dea speranță?Vouă ce va da?
Vreau sa "cumpăr" sperante..speranță moare ultima..de a fi mai bine și eu..am doar 26 de ani.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul