vrea sa scap de metadona fara sa sufar foarte rau.

04-01-2012
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
stie cine cup poate un om care sa drogat 6 ani dupa care alt blestem METADONA e sevrajul mai rau dcat la heroina de 10 ori mai puternic asta am patit-o eu asa ca stie careva ? multumesc
19 comentarii
0
04-01-2012, ora 20:33
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Sincer, nu inteleg nimic din ce zici.
0
04-01-2012, ora 20:39
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
vreau sa scap de metadona fara sa sufar asa rau
ai inteles ?
0
04-01-2012, ora 20:44
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
tic tac ma pot ajuta unde ma pot trata de sevrajul de metadona ?
0
05-01-2012, ora 12:38
sol85
Nu este medic/terapeut
sol85
Cred ca ai o singura varianta... ar trebui sa te internezi undeva, nu poti sa treci singur/a prin sevrajul asta. E ingrozitor, stiu ce zici, de aceea ai nevoie de ajutor specializat.
Iti dorest sincer multa bafta, evident suferi foarte mult.
0
12-01-2012, ora 20:42
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Sa scapi de 'dracu' cum s-ar zice, fara sa suferi e imposibil. Ori scapi odata de cosmarul asta, ori scapa el de tine. Ai doua variante. Tu alegi pe cea mai buna.
0
15-01-2012, ora 15:23
florykitty
Nu este medic/terapeut
florykitty
TicTac222 ai prea putina experienta in lumea drogurilor pentru a da sfaturi daca ai fumat de 3 ori sice nu inseamna ca esti drogat si ca poti da sfaturi ( eu dupa 8 ani de heroina i.v., 6 de metadoane, 3 de pure si magic i.v. ar trebui sa fiu doctor, numai zic de altii care au 20 de ani in lumea asta, } si acum cativa ani nu se stia ce insemna heroina, ma deranjeaza pustii ca tine care au fumat de 2 ori si se dau asi, care nu au cunoscut sevrajul fizic de heroina, numai zic de metadoane, si se lauda ca ei sunt ok si dau sfaturi unuia care a folosit toate metodele de a se lasa de opiacee.(p.s pentru tine mi-am facut cont, poate sunt rea, dar din cauza unora ca tine consumatorii sunt vazuti prost)
popiTXA pentru noi nu vad o scapare de metadoane, chiar daca vrei sa le reduci stii ca si la o pastila ai rauri, cand te lasi de ea, si cred ca sti conditiile de spitalul 9, ar mai fi metoda Weismann (dupa parerea mea o inselatorie ) si de sigur cold turkey care nu recomand 3 sapatamni care sunt groaznice.Pe 21 decembrie a murit un prieten de-al meu, a stat 2 zile fara metadoane si dupa si-a injectat metadoane cu diazepam, a facut stop cardiac, doctorii au zis ca si sevrajul la ajutat sa ajunga unde a ajuns, parerea mea, este ca decocamdata pana apare un tratament miraculos sa ramai la pastile, oricum nu iti ia mult timp pana la spital, cred ca ai si reteta, mai vb cu altii, sper ca nu o sa luam pastile pana in ultima zi de viata, pana atunci fi tare si totul o sa fie bine
0
15-01-2012, ora 20:20
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
asa este tic tac mi-a zis sa indur cateva zile din cate stiu eu sevrajul de la metadoane dureaza si 21 de zile deponde de imunitatea fiecarui corp in parte sunt pe reteta dar nu mai suport viata asta robotizata vreau sa plec si eu in italia si nu pot ca acolo nu sunt sigur daca ma baga pe metadona vreau sa-ma scio dimineata fara grij fara sa imi fie frig sa ma trezesc om normal intelegi florykitty? ai mare deptate cu tic tac a tras si el in scara cu baieti si gata omu' e expert in heroina si el nu stie cu arata heroin adevaratain fine.. un prieten de-al meu sa lasat de meta cu suoxone
a luat met 2 ani a stat 1 sau 2 zile fara sa ia si apoi la bagat pe suboxone dupa 6 luni sa lasat de tot si de fumat vraianta asta vreau sa o incerc si eu florykitty tu unde esti bagata la meta ? eu sunt la clinica privata e mai bine am facut calul cat dau la privata atata dau pe transport la aia de stat eu sunt pe 60 de tb adica 7 mari si 2 mici sau 150 mg. dar cum ai scapat de magic ca am mult tovarasi care mor de rauri daca ia meta le trece da tot le mai este putin rau eee aste e nu am stiut ce ma asteapta aveam 17 ani in anul 99 nu pre se auzise de heroina decat prin filme ce am vazut si ma aghatat nenorcita am zis ca am scapat de ea dar am da din lac in put. multumesc pt comentariu florykitty :)) poate vrei sa vb pe mess id bobitza_99.poane ne ajuta unul pe altul daca intre noi nu ne ajutam atunci cine ???
0
15-01-2012, ora 21:08
florykitty
Nu este medic/terapeut
florykitty
Din cate stiu suboxana iti face praf ficatul, stii la inceput cand au adus suboxona, a fost foarte laudata si pe urma numai stiau cum sa se bage pe metadoane pentru ca slabesti si ajungi ca la magic agiatat cu ficatul praf, si mi se pare ca trebuie sa stai pana iti iese metadoanele din corp ca sa nu intri in sevraj pentru ca este agonist antagonist (contine buprenorfina si naltrexona din cate imi amintesc ) eu sunt la ARENA, la colentina, sunt 3 programe unul costa 15 lei pe zi nu primesti reteta, vii zilnic in centru, plata zilnica nu platesti in avans (pare putin dar cand esti pe metadoane numai faci bani nici de o guma) unul de 550 primesti reteta, maxim 6 zile, dar dupa una an si cel gratis care atunci cand te duci nu iti spune nimeni de el poti lua si suboxona dar costa 850 si nu au fost decat maxim3 pe ea cand costa 650 acum nu este nimeni (eu iau 3 mari )
De magic m-am lasat foarte usor pentru ca nu mi-a placut (toate drogurile le raportez la heroina prima mea iubire deci cum sa imi insel iubita) la inceput, toata lumea zicea, eu m-am lasat de heroina, m-am lasat de metadoane, ce-am zis atunci i-a sa ma las si eu (APROPO DE INCERCARI) cum altii se lasa si eu nu pot, ajunse sa se roage mama de mine sa imi cumpar heroina, iti dai seama dupa atat timp sa simti un flashul, boomul care ne subjuga atata mi-a placut din magic, activitatea care imi palce cel mai mult este somnul, deci nu imi place sa fiu treaza si slabisem foarte mult am ajuns la 42, de kile acum am 4, timp de un an nu m-am ingrasat, pe urma, pe parcurs ce trageam numai aveam cu cine sa trag, ca erau prea paranoici, restul cred ca il stii au inceput sa slabeasca, sa inebuneasca, sa moara, s-au infectat cu hiv si mi-a fost foarte usor pentru ca nu aveam rauri (chiar spuneam ca daca era asa si cu heroina nu mai eram dependenta, pana la urma fiecare cu norocul lui mie mi-au palcut tot timpul downerele nu upperele ) te adaug in lista dar stau mai mult pe invisible pentru ca metadoanele imi fac depresii mari PS cel mai mult am stat 2 zile fara metadaone dar eram p SNuri pe astea am rauri zilnice dar nu vreau sa le mai cresc, altii le scad eu le cresc, sper sa aveam o sansa sa scapam de ele intr-un mod care sa nu aveam de suferit nici psihic, nici fizic crezi ca am fost prea dura ? Dar nu ma pot abtine cand vad asa ceva.
0
20-01-2012, ora 11:51
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Eu nu m-am dat 'mare' cunoscator in domeniul asta, dar as vrea sa vad daca exista cineva care a scapat de sevrajul la metadona fara dureri.
0
20-01-2012, ora 15:52
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
multumesc pt raspunsuri kitty ai deptate o sa incer sa le scadd cate una cate jumate cum pot si trebuie sa rezist 5 6 zile iar tu tic tac daca ai tras trei luni nu mai posta aici fratie aici sunt oameni cu adevarate probleme tu esti genul ala de om care crede ca daca sa drogat esti smecher baietas de cartier e nu e asa la tine nici nu cred ca mama ta stie ca te-ai drogat si scuza-ma daca ai tras heroina din ziua de azi nici nu cred ca ai rauri eu m-am apucat in 99 era la plic nu la bila aia din sebastian au facut prima oara bila ca sa le inghita in caz de garda asa ca lasa-ne.tu te-ai lasat pt ca nu este marfa de azi cum era marfa din 99 2000 pana la prima criza de atunci sa stricat marfa daca tu trageai o bila de atunci tu mureai pe loc garantat avea puritate 60% frate aia dependenta asa ca nu mai zice ca ai iesit cand trebuia daca trageai marfa din 99 nu mai iesiai deloc erai ca noi adica varza pe meta sub sau poate ded inca odata iti multumesc kitty pt mesaj si poate mai vb pe mess pa pa
0
21-01-2012, ora 20:46
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu am tras heroina, nu am ajuns asa de departe, sefule :)).
0
15-02-2012, ora 14:24
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
Poate ca e putin pe langa subiect dar am si eu o intrebare: de ani de zile incerc cu mai mult sau mai putin succes sa las marfa...cu intreruperile de rigoare dar niciodata nu am lasat-o de tot. De mai bine de un an nu prea imi mai iese schema si rar mai aduc cate 2 saptamani (obligata de anumite circumstante). Nu ma omoara raurile dar nici bine nu-mi e. Deja la cate tentative am avut e cam 'obisnuinta', stiu ce ma asteapta, desi ma ingrozeste mai mult cu fiecare data. Din nou, fortata de o anumita situatie am adunat cam 3 saptamani. Fizic sunt OK acum exceptand slabiciunea generala dar ma omoara poftele. Ma invafrt ca leul ni cusca si mor ca stiu ca nu pot trage momentan. M-am gandit bine in ultima vreme la varianta metadonei si cred ca m-ar ajuta enorm. Macar su putina vointa ies de pe ac. Oi mai scapa in marfa ocazional dar ideea e ca mi-ar da un ragaz sa ma linistesc fizic si psihic incat sa ma pot concentra la sedintele de terapie si alte d-astea. Stiu riscul de a suporta sevraj nasol dupa dar nu ma sperie. Nu cred ca e mai rau ca cel dat de marfa 'stinsa' cu o Revia. Singurele pastile pe care am fost au fost de naltrexona si n-am rezistat pe ea, nu am eu vointa asa mare. Voi ce ziceti, merita incercat alaturi de consiliere continua? Sau sa bag pana mor si cu asta basta?
0
20-02-2012, ora 14:41
messiaen
Nu este medic/terapeut
messiaen
sal...eu am gasit o metoda...pe care a-m si testato...dar nu stiu daca toti au posibilitatea asta.(ma refer la dependenta de meta sau hero) Pt ca dependenta de aceste substante este 95% psihica.cea mai buna metoda ar fi..sa plecati din orasele de unde sunteti.dar nu 1 luna.2...ci 1 an...sau 2.Credeti-ma ca functioneaza...la inceput este mai dificil..pt ca esti dezorientat de tot ce este in jurul tau.dar in acelasi timp iti este sustrasa si atentia de la vechile obiceiuri..cunoscand si descoperind lucruri noi. Dupa un timp va veti obisnui...Cu timpul veti gusta din..viata pe care ar trebuii sa o traim..Credeti-ma functioneaza..
0
31-03-2012, ora 18:46
ioanna2
Nu este medic/terapeut
ioanna2
buna am sa va spun cateva lucruri care s-ar putea sa va fie de folos.prietenul meu era dependent de heroina 10 ani a incercat cu metadona dar a fost si mai rau, ca sa poata scapa de aceasta BOALA rea l-am luat de acolo ne-am mutat la 200 km distanta de oras ca sa nu mai aiba nici un cunoscut, si a inceput cu subotex o jumatate de pastila din 8 in 8 ore (ttrebuie sa treaca 10 ore de la ultima doza luata ca sa incepeti sa luati subotex) pt dormit a luat xanax si tavor 1 pe zi si minitran pt starile depresive +nozinan.si incercati sa nu va mai vedeti cu vechii prieteni.BAFTA
0
31-10-2012, ora 06:43
sorin982
Nu este medic/terapeut
sorin982
salut tuturor: florykitty si eu m-am drogat din 1997 pana in 2004 iar de atunci sunt pe meta si un alt medicament; am fost pana in 2007 la sf stelian si din 2007 stau in belgia, aici e un medicament numit sibutramina si isi face efectul
daca voi rusii sa termin cu tot o sa fiu cel mai cel.dar mi-e frica de altceva, dupa ce o sa termin cu dependenta sa nu apara rezultatul anilor de consum(un infarct, un cancer etc)
0
31-10-2012, ora 07:56
sorin982
Nu este medic/terapeut
sorin982
sscuze, in loc sa scriu SUBUTEX am scris sibutramina, ce a luat Mutu.Vroiam sa-l recomand unei fete, tot de pe aici, care lua coca sa slabeasca
0
29-11-2012, ora 12:02
clau1123
Nu este medic/terapeut
clau1123
prietenul meu a trecut prin asta..trebuie sa te internezi undeva dar nu la spitalele acestea de dezintoxicare pentru ca e nenorocire ce se intampla acolo..dak ai posibilitatea sa te internezi intr-un spital, sa le spui problema si sa te tina pe calmante acolo, sub supraveghere medicala, asa poti reusii insa nu fara dureri.este foarte greu dar...
0
23-04-2013, ora 18:09
anemarip
Nu este medic/terapeut
anemarip
Salutare, daca cineva descopera 'tratamentul miraculos' pentru meta va rog sa ma anuntati si pe mine. am ajuns in situatia in care nici cu ea nu mai pot, dar nici fara ea. nu vorbesc doar "ca vreau eu sa ma las", ci ca nu imi mai suporta nici organismul. de la 36 de pastile pe zi am fost obligata sa scad la 20 datorita starilor grave de voma, dureri de ficat, dureri de cap, ameteli etc. fenomen care nu a aparut decat de o luna, inainte nu aveam aceste probleme, le luam si era totul ok. stie cineva care ar putea fi cauza?? si bineinteles remediul pt meta?? merci anticipat
0
11-10-2014, ora 04:10
von-nazi
Nu este medic/terapeut
von-nazi
anemarip...tratament miraculos pt a scapa de metadona nu prea exista...insa iti spun din propria experienţă de 12 ani ca daca vrei sa scapi cu adevarat se poate.Eu am reusit dar nu vreau sa te mint ca a fost usor.nu...nu a fost deloc usor am reusit la a 3-a internare la 9 la modul la care eram o foarte buna cunoştinţă de-a lui Vasilescu...si am mers pe ideea ca daca sunt o cunoştinţă imi va fi mai usor...eee nu...pur si simplu am fost tratat ca toţi ceilalţi pacienţi fara a avea ceva in plus sau fara sa am de câştigat de pe urma faptului ca eram ' o cunoştinţă ' ba din contra iti spun sincer ca mi-a fost greu.Dar nu greu 'fizic' pt esti atat de tranchilizat incat nu simti nimic nu tu sevraj nu tu dureri..nimic...insa dupa cateva zile cand corpul incepe sa se obişnuiască cu pastilele si injecţiile incepi 'sa vezi' si sa realizezi unde esti...ce fel de oameni sunt pe langa tine si te intrebi cum kkt ai ajuns acolo...de aici insa incepe lupta cu psihicul tau care dupa caz este mai mult sau mai putin 'bolnav'.Lupta asta pe care o incepi acolo la dezintoxicare o sa urmeze si afară iar afară este de 3 ori mai greu pt k există tentaţie la orice pas dar dacă poţi face o ' excursie ' undeva intr-un loc cat se poate de izolat dar totuşi sa ai cu ce iti umple timpul ca sa nu stai sa te gandesti la metadoane toata ziua sau la marfă... depinde de caz.daca reuşeşti sa te lupţi cu tine si sa duci lupta asta cat poti tu de mult pt ca un sfârşit vine abia dupa vreo 5 ani de abstinenţă.inseamna ca esti pe drumul cel bun.ATENTIE!!!!.Asta nu inseamna ca ai reusit.repet.înseamnă ca esti pe drumul bun.Totul sta in puterea ta.trebuie doar sa găseşti forţa necesara sa faci toate astea.iar forţa asta o au absolut toţi dependenţii de heroină sau metadonă numai că mulţi nu au habar de forţele lor.o persoana care a îndurat zile de rauri sau poate ani este in stare sa faca asta ORICAND...trebuie doar sa vrea cu adevărat si sa găsească forţa sa se ridice.Sper ca aceste randuri sa va fie de folos si sunt sigur că sunt mulţi cei care pot sa câştige lupta asta...am hotărât sa scriu aceste rânduri pt ca aici pe forum am vazut cateva comentarii ale unui bun prieten.chiar daca el nu stie cine sunt sper totuşi sa citească ce am scris si sper sa îşi dea seama ca si el poate reuşii ORICAND!!!
P.S. anemarip incearca totusi sa faci si niste analize sa vezi cum stai cu ficatul...daca este afectat si in ce măsură... iti doresc multa baftă si multă putere sa treci peste
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •