Adeno-amigdalita acuta

01-04-2018
Biancamih
Nu este medic/terapeut
Biancamih
Bună seara, am o fetita de 6 ani care a răcit în mod repetat întreaga iarna, în ciuda a ceea ce am făcut pt a i creste imunitatea. În tratamentele obișnuite evitam antibioticele cât se putea de mult și virozele treceau destul de ușor deși curgerea nasului sau tusea persistau adesea, încă o vreme. Ca de fiecare data, am acționat de la primele simptome făcându-i aerosol și spălături nazale cu ser fiziologic. Constatând, acum, ca respirația este încă greoaie, am folosit vibrocil. De asemeni, i am făcut inhalat cu ulei de eucalipt și, pentru ca avea o tuse productiva, am folosit în aerosol și prospan. Pentru febra, am folosit paracetamol supozitoare. Cu toate astea, lucrurile s au complicat. Am ajuns cu ea la pediatrie unde pediatrul a anticipat diagnosticul ce avea sa mi fie dat de orl-ist (Adeno-amigdalita acuta)și antibioticul prescris în ambele cazuri este Xifia pe care i- l dau de doua zile. De asemeni, am primit Floxal pe care i l am dat alternativ cu vibrocil însă căile nazale sunt atât de obstrucționate încât picăturile se preling afara, în cele din urma. Ii fac aerosol cu Dexa și Acc însă îl inspira pe guriță, întrucât în nas nu intra niciun firicel de aer. Ce ma sperie este ca aceast blocaj al cailor respiratorii nu cedează deloc iar febra are zilnic. Doarme foarte greu și uneori am sentimentul ca uita sa respire, atunci ma vad nevoita sa o trezesc și inspira profund pe guriță. Nu știu ce sa mai fac sau dacă efectul antibioticului se va vedea abia după mai multe zile și e nevoie sa am mai multa răbdare. Mi s a spus sa revin cu ea la controlul Orl după cele 10 zile de tratament însă starea ei ma neliniștește.Multumesc pt orice sugestie.
1 comentarii
0
01-04-2018, ora 21:42
Laal
Nu este medic/terapeut
Laal
Buna seara! Baietelul de 4ani a facut puroi pe amigdale la interval de o luna jumatate.cu febra mare, antitermice la 3h, impachetari timp de o saptamana si bineinteles antibiotic.acum are o febra lejera 37.5 cu o tuse plina, mi.e teama sa nu faca iar puroi..ce ma sfatuiti? Am folosit si Loroblis timp de o luna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.