analize de sange pentru o fetita de 1an si 4 luni

26-11-2009
danciu.alina
Nu este medic/terapeut
danciu.alina
sunt pentru prima data p acest forum si nu stiu daca c urmeaza sa intreb eu s-a mai abordat, dar trebuie sa primesc un raspuns neaparat pentru ca sunt extrem de ingrijorata. am o fetita de 1 an si 4 luni careia i-am facut un set de analize de singe. in buletinul de analiza sunt 4 rubrici hasurate si care prezinta semnul exclamarii.
as vrea sa stiu c reprezinta acele valori, la toate cele 4 fiind o valoare mai mica decat cea normala. am sa le enumar:
-numar absolut limfocite - 1.95
-numar absolutmonocite - 0.44
-eritrocite - 3.72
-hematocrit - 32.0
Mentionez ca astept raspuns cat mai repede deoarece sunt undeva in afara localitatii de domiciliu si nu pot merge la medicul de familie pentru interpretare. va multumesc
2 comentarii
0
26-11-2009, ora 19:14
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Cred ca ar trebuii sa mergi urgent la un medic pt ca fica ta are anemie si in plus scaderea numarului de linfocite si monocite e un semn de alarma, sfatul meu sincer e sa mergi urgent si sa vezi daca nu cunva aceste valori indica afectiuni ale organelor linfopoetice.E foarte important sa mergi la medic deoarece eritrocitele (celulele rosii ale sangelui) transporta oxigenul la tetuturi iar linfocitele si monocitele se ocupa cu protectia organismului de infectii, Deci trebuie investigate aceste probleme.

Multa sanatate!
0
27-11-2009, ora 01:07
danciu.alina
Nu este medic/terapeut
danciu.alina
multumesc mult pentru promptitudine si pentru sfat si as mai avea o intrebare legata de raspunsul primit.
ce afectiuni ale organelor linfopoetice ar putea aparea, mai explicit daca se poate. cu siguranta voi merge la medic in cel mai scurt timp posibil. multumesc mult inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.