Astenozoospermie

11-06-2023
hlapusca
Nu este medic/terapeut
hlapusca
Buna ziua am 31 ani, am si eu o intrebare, incercam de 4 ani sa facem un copil, mi sa depistat varicocel grad 3-4, rezultatele spermei fiind proaste, am fost operat ( operatie marmara ) in luna Octombrie 2022, apoi in februarie am facut o spermograma, rezultatul era mai bun dar oricum erau 7 puncte rele in afara valorilor bune, acum am facut o spermograma din nou in luna Iunie si am doar 3 puncte in afara normelor admisibile, in rest tote valorile sunt normale ! vreau sa stiu daca vor trece de la sine aceste 3 puncte ? am 8 luni de la operatie, si daca au vrio legatura cu varicocelul avand nevoie de mai mult timp sa se restabileasca de la operatie?, sau ar fi alta problema ? ca suntem disperati deja cu sotia, si ne gandeam poate sa trecem la metoda invitro? sau sa mai asteptam? la ea totul este in regula pe cale ginecologica. Merci mult de raspuns,

- Spermatozoizi cu mișcări non progresive NP, % ( Rezultatul 9 ) Valori de referinta 10-20
- Spermatozoizi imobili IM, % ( Rezultat 22 ) Valori de referinta 10-20
- pH ( Rezultat 8 ) Valori de referinta 7, 2-7, 8 acum este prima data din toti anii cand am pH -ul anormal. tot timpul era in valorile normale, chiar daca restu rezultate erau foarte proaste,
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.