Ce inseamna epifizioliza cap si col humeral?

02-02-2011
ana-maria Z
Nu este medic/terapeut
ana-maria Z
Buna ziua,
As vrea sa stiu si eu ce inseamna EPIFIZIOLIZA CAP SI COL HUMERAL, va rog!

Multumesc frumos, o zi placuta
46 comentarii 12 Înainte ›
0
02-02-2011, ora 20:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Epifizioliza capului femural reprezinta alunecarea nucleului de crestere al capului femura, determinand modificari majore ale articulatiei, cu scurtarea membrului, coxa-vara etc. Este un diagnostic relativ important, ce necesita tratament sustinut si relativ urgent, la ortopedul pediatru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-02-2011, ora 08:05
costas
Nu este medic/terapeut
costas
buna ziua, am poliartrita reumatoida de 1 an folosesc methotrexat pastile as dori sa aflu daca ibuprofenul luat cu methotrexat cauzeaza la ceva
0
05-02-2011, ora 08:35
Marcela07
Nu este medic/terapeut
Marcela07
Buna ziua cum pot lua legatura cu dr. MARIUS USCATU, pe forum aici? Va rog
0
06-02-2011, ora 00:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este suficient sa faceti "click"pe numele sau pe fotografia mea si veti gasi datele mele de contact.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-04-2011, ora 14:58
Alescandra
Nu este medic/terapeut
Alescandra
Buna ziua.Nasa mea in varsta de 55 de ani sufera de hallux rigidus.Am intrat pe site-ul medlife asa cum am citit in raspunsurile dvs de pe forum, dar nu am gasit tariful pentru interventia chirurgicala de acest tip.Va rog sa imi comunicati dvs costul acesteia, perioada de recuperare si cu cat timp inainte trebuie facuta programarea pentru ca ea locuieste in Spania si sta doar 2-3 luni in tara vara.Va multumesc anticipat.
0
02-04-2011, ora 16:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-am raspuns pe mail.
Preturile sunt publice si sunt afisate asa cum ati banuit, pe site-ul clinicii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-06-2011, ora 19:43
leftgabi
Nu este medic/terapeut
leftgabi
Buna seara! Am probleme cu incheieturile picioarelor, in jurul gleznelor. Durerile apar seara, cand ma intind in pat. Simt o nevoie acuta sa misc circular gleznele ptr a atenua durerea sacaitoare. Durere in articulatia cotului a mainii stangi si durere in spatele, in articulatie, a genunchiului stang. Mentionez, ca am intrat la premenopauza din luna decembrie 2010. Probabil ca asta este una din cauze. In speranta unui raspuns din partea d-voastra va multumesc anticipat!
0
28-06-2011, ora 19:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles din relatarea D-voastra singurele elemente esentiale: greutatea/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice, vasculare, reumatologice (inflamatorii), metabolice, etc etcm, alte tratamente practicate etc
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-06-2011, ora 19:56
leftgabi
Nu este medic/terapeut
leftgabi
Buna seara! Scuze. Am 43 de ani, 1/72, 60 Kg. Am varice pe piciorul drept in spatele genunchiului, am facut tratament cu detralex. Sunt o fire sportiva, fac multa miscare. Sunt sef de serv., dar cu toate acestea ma misc, nu stau locului mult. Activitatea este de asa natura. Ma simt epuizata cateodata.
0
28-06-2011, ora 20:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Poate fi vorba despre o afectiune de tip reumatologic-autoimun (de tip poliartrita), dar poate fi si o degenerare a cartilajului articular (artroza), datorata efortului fizic excesiv practicat in viata.
O consultatie clinica atenta si competenta va solutiona cauza suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-06-2011, ora 20:08
leftgabi
Nu este medic/terapeut
leftgabi
Multumesc. O seara buna!
0
18-07-2011, ora 13:15
sbaboiu
Nu este medic/terapeut
sbaboiu
Buna ziua,
Am un baiat de 7ani si jumatate1.30cm inaltime si 30 kg. Face fotbal ca portar.
In ultima vreme, seara, se plange ca il doare calcaiul drept si abia mai merge(calca mai mult pe varf). Aceasta durere nu apare in fiecare seara ci doar, am remarcat eu, dupa un efort mai mare in timpul zilei de la joaca sau dupa antrenamente
A doua zi dimineata durerea a disparut si nu mai are nici o problema.
El are picioarele putin in "X" de la genunchi si de aceea i-am dat la toate incaltarile talonete in ultimele 6 luni, la sfatul medicului.
Ce ar putea fi si cum se poate rezolva ?
Va multumesc anticipat
0
18-07-2011, ora 13:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Durerile calcaneene sunt tipice baiatului supraponderal si/sau sportiv, iar genu-valgum este determinat tot de supraponderabilitate si efort sportiv excesiv.
Singura solutie logica este evitarea stricta a efortului sportiv pentru 6-24 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-07-2011, ora 14:38
sbaboiu
Nu este medic/terapeut
sbaboiu
multumesc din suflet
0
25-08-2011, ora 17:23
m_gabriela
Nu este medic/terapeut
m_gabriela
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti parerea dvs. la aceasta problema. Am o fetita de 13 ani 1.50m inaltime si 40 kg. am observat o usoara deformare a picioarelor la genunchi, genu valgum si in urma unui consult la ortopidie si balneofizioterapie i s-a recomandat dezvoltarea musculaturii gambelor, o alta parere a fost de a-i face o operatie la ambii genunchi, care ar fi avut succes daca era facuta pana la varsta de 11 ani. Deformarea nu este foarte vizibila si m-ar interesa daca se va accentua cu varsta si cu cresterea in greutate. este oare consecinta unui rahitism sau a platfusului? Care este rezolvarea dupa parerea dvs.?
Cu respect, va multumesc anticipat, Gabriela
0
26-08-2011, ora 12:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De obicei aceasta deformatie este consecinta supraponderabilitatii, dar nu este obligatoriu.
La aceasta varsta atat operatia este inutila, dar nici deformatia nu se agraveaza.
Platfusul este doar consecinta (este un picior plat adaptativ, secundar genu-valgum-ului), si nu originea acestei probleme.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-09-2011, ora 11:28
Petruta-c
Nu este medic/terapeut
Petruta-c
Am facut un RMN la slod si rezultatul este urmatorul:
Examinarea IRM nativa a bazinului cu detalierea soldului stang evidentiaza:
- cap femural si acetabul cu forma normala, capul femural fiind bine acoperit de marginile acetabulare;
- cartilagiul articular cu grosime normala;
- labrum acetabular cu aspect normal;
- suprafete articulare netede si congruente, corticala subiacenta avand grosime normala;
- zona subcorticala acetabulara stanga antero-superioara, hipersemnal T2 FatSat, hiper/hiposemnal T1, cu dimensiuni maxime 13/16 mm, ce nu determina intreruperea corticalei si nu se insoteste de edem osos adiacent; leziunea este subiacenta insertiei ligamentului iliofemural - aspectul pledeaza pentru hemangiom osos cu matrice vasculata persistenta +/- contuzie osoasa, dar avand in vedere contextul clinic pentru excluderea unei modificari de tip secundar se recomanda completarea cu examinare CT centrata pe zona;
- infiltratie edematoasa la nivelul insertiilor musculare de pe marele trohanter stang - entezita.

Eu in urma cu doi ani am avut un cancer la san stadiul unu, posibil sa existe o tumoare maligna acolo?. Intrebarea mea este, daca sa mai continui investigatiile?
Unde imi recomnadati sa fac cu CT-pentru a primi un raspuns sigur.
0
28-09-2011, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Interpretarea scrisa pe care ati citat-o nu ar nici o relevanta.
Pentru a putea fi utile, imaginile CT sau RMN trebuie examinate de catre ortoped, in timpul examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
24-10-2011, ora 20:35
hyorth
Nu este medic/terapeut
hyorth
Buna seara.ma numesc Tatiana, am 48 de ani, am gonartroza bilaterala, am fost operata artroscopic de 2 luni.De o saptamana am facut infiltratii cu hyorth si ma simt mai rau ca dupa operatie.La operatie diagnosticul a fost "uzura cartilagiului".am 1.73 m si 100 de kg.stiu ca greutatea nu este indicata pt articulatii.v-as ruga sa imi spuneti daca infiltratiile intraarticulare mi-ar fi indicate urmand sa mai fac inca 2 injectii.Dupa prima injectie, cateva zile mi-am simtit genunchiul blocat.sunt alte injectii mult mai bune pe care credeti ca mi le puteti recomanda?va multumesc..astept un raspuns daca se poate!
0
25-10-2011, ora 00:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aceste infiltratii sunt teribil de controversate, iar eu personal nu le recomand niciodata.
Exista un tratament infinit mai simplu si extrem de spectaculos prin consecintele benefice: reducerea in greutate corespunzatoare (peste 35 kg in cazul D-voastra), coroborata cu reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
13-11-2011, ora 17:30
virginia25
Nu este medic/terapeut
virginia25
Buna seara, d-le doctor!

Sotul meu are dureri de spate intre omoplati de vreo 2 ani si numai noaptea, fiind extrem de extenuant.A facut diverse investigatii si anume: eco pt rinichi pt ca durerea ajunge uneori pana in dreptul rinichilor pe marginea coloanei, radiografie, analize complete, RMN si a iesit totul f. bine ba din contra la RMN rezultatul a fost o coloana perfecta. A facut sedinte de fizioterapie si durerea persista, cedeaza la diclotard dar il ia doar cand este f obosit, nu face exces. De vreo 3 saptamani a aparut o durere in calcaiul stang, a facut RMN si a iesit un mic osteofit. A mers la doctor, i-a recomandat sedinte de terapie cu socuri, laseroterapie si ultrasunete -10 sedinte si tot il doare doar cu mai mica intensitate. Mai mentionez ca inainte de a incepe aceste dureri a facut niste eforturi fizice. Va rog daca sunteti amabil sa ne spuneti si parerea dvs. Va multumesc!
0
13-11-2011, ora 18:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles din relatarea D-voastra singurele elemente esentiale: varsta, greutatea/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice, vasculare, reumatologice (inflamatorii), metabolice, etc etc, alte tratamente practicate etc
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
14-11-2011, ora 13:39
bandi_vasile
Nu este medic/terapeut
bandi_vasile
Domnu Dr. Uscatu sant bandi_vasile din Blaj si v-am terimis ieri 13.11.2011 o poza cu cu filmul unei vecine si am explicat in mare carei problema, dar am gresit ca nu am lasat adresa sau locul de raspuns. Puteti sa-mi raspundeti aici la inttrebare -*.Va multumesc anticipat.


(*modificat de admin)
0
14-11-2011, ora 13:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Unde mi-ati trimis???
Pe e-mail nu am primit nimic si nici la Posta.
Dupa ce imi veti scrie pe e-mail, va voi raspunde (aveti coordonatele mele aici, pe site).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
15-11-2011, ora 20:00
bandi_vasile
Nu este medic/terapeut
bandi_vasile
Buna seara, sant Bandi Vasile din Blaj, in data de 13 11 2011 am intrat aici in sectiunea raspunsuri si am dat click pe profilul d-voastra si mia aparut chenarul cu trimite un mesaj, acolo am postat mesajul cu filmul dar vil mai pun odata si aici sa ne dati un sfat;http://www.fileshare.ro/33969602226.1.In acest fisier de pe fileshare.ro gasiti poza cu filmul facut la glezna vecinei mele. care a avut o fractura bimaleolara stanga cu deplasare si a fost operata si i sau introdus 5 suruburi asa cum se vede in film.A stat 8 saptamani in atela gipsata.Dupa ce i l-au scos nu a fost trimisa la nici un fel de recuperari sau masaj, a inceput sa umble, calca pe picior, nu are dureri dar nu poate indoi piciorul din glezna. Au trecut 4 saptamani, si tot nu poate indoi glezna.Datine un sfat, trebuie neaparat scoase suruburile care ar cauza imobilitatea gleznei? ca dupa doctorul ortoped din blaj nu trebuie.Datine va rugam frumos un sfat util.Cu toata stima, va multumim pentru sfat
0
15-11-2011, ora 23:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum este prezentata de catre radiografiile trimise, situatia actuala este incompatibila cu mersul.
Osteosinteza (operatia) trebuie reluata, in caz contrar mersul va deveni aproape imposibil.
V-as sfatui sa consultati si un alt ortoped decat cel ce v-a operat. Pana atunci este obligatoriu sa evite cu strictete orice sprijin pe membrul operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
16-11-2011, ora 19:22
virginia25
Nu este medic/terapeut
virginia25
Buna seara, d-le doctor!

Completez mesajul trimis cu elementele esentiale si-mi cer scuze pentru ca nu le-am mentionat:
-sotul meu are 42 de ani, inaltime 1, 77, greutate 84 kg, lucreaza pe vapor se ocupa de partea mecanica depune ceva efort fizic, la servici poarta incaltaminte de protectie cu bombeuri metalice si talpa tare, merge la sala de forta, nu a avut antecedente traumatice, vasculare, reumatologice.
Multumesc!
0
13-11-2013, ora 14:50
Loredana3009
Nu este medic/terapeut
Loredana3009
Buna ziua! As dori sa stiu care este pretul operati la un singur picior.Mentionez ca am mont la un singur picior si este din nastere.Va multumesc.
0
15-11-2013, ora 14:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Considerente ce tin de corectitudinea fata de acest site ma impiedica sa precizez aceste detalii.
Imi puteti scrie pe mail si va voi raspunde la toate intrebarile, inclusiv la cele legate de pret.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-06-2014, ora 10:54
zecezece
Nu este medic/terapeut
zecezece
Buna ziua,

Am suferit o entorsa, pe care am tarat-o fara a consulta un medic. Adica, gheata in primele ore dupa lovitura si apoi 2 zile de repaus total (in casa cu piciorul avariat ridicat si apoi alte 7-8 zile fasa elestica). NU mai simt niciun pic de durere doar ca atunci cand merg sau cand rotesc glezna, aceasta trozneste; ma deranjeaza suneteul dar imi fac griji si pentru alte posibile complicatii viitoare.

Ma gandeam ca ceva acolo nu s-a asezat cum trebuie si de aceea si acest sunet. Exista vre-un tip de exercitii pe care mi le recomandati sa scap de acest sunet.

Sau ar trebui sa cinsult un ortoped, eu ne mai fiind in tara.
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.