Demodecidoza

17-11-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
(anna_t)
In urma analizei biologice mi s-a pus diagnosticul de " demodecidoza"
Am facut:
1.tratament cu Nizoral unguent - fara efect
2. tratament cu Scabex- crema- fara efect
3. tratament injectabil cu Ivermectina - fara efect

La ultimul tratament am repetat examenul biologic si a iesit negativ DAR simptomele sunt aceleasi, nu au disparut niciodata.
Ce ma sfatuiti sa fac?
3 comentarii
0
17-11-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Stimata doamna, daca dupa examenul microscopic s-a gasit demodex trebuie sa va dati cu BENZOAT DE BENZIL 3 seri la rind, pauza 7 zile si din nou 3 seri la rind, sa luati METRONIDAZOL 2 cp.pe zi 14 zile si sa aplicati zi de zi dimineata si seara Zinneryt solutie.
Daca pielea se usuca in perioada tratamentului puteti sa va dati cu METRORUBORIL.

Cu consideratie, profesor doctor Anca Zbranca
0
10-10-2011, ora 00:39
iuliaiulia75
Nu este medic/terapeut
iuliaiulia75
Buna seara.In urma unui control dermatologic am fost diagnosticata si eu cu Demodecidoza si Cuperoza.Tratamentul care mi sa prescris este:azitromicina, unidox si creme precum:metrocreme, diroseal, skincren gel.la roche posay toleriane.tot tratamentul respectat cu strictete=efect zeroooo.Nu stiu ce sa ma mai fac, tin sa precizez ca problema mea nu este roseata ci acele bubite mici care ma mananca ingrozitor si de care nu mai scap de 3 ani.Oare nu exista nici un tratament eficient pentru aceasta problema?Va rog ajutati-ma:((
0
23-11-2021, ora 19:48
Eysan
Nu este medic/terapeut
Eysan
Buna. As vrea sa stiu daca ai rezolvat problema cu demodex. Daca nu contacteaza ma la ---------*
Tratament garantat din prima zi bășicuțele se opresc din prurit și se usuca. In trei saptamani vei fi vindecata complet.
Specific ca din prima zi de la aplicare nu vei m ai avea mancarimi

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Demodecidoza

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: