eritem polimorf

17-07-2009
alimik
Nu este medic/terapeut
alimik
am fost diagnosticata cu eritem polimorf. as dori sa stiu
- cum se trateaza aceasta boala?
- care sunt sansele de a scapa de aceasta boala definitiv?
- exista un tratament naturist pentru aceasta boala? care este acela?
- de ce anume ar trebui sa ma feresc pt a nu mai apare din nou?
m-as bucura daca as primi un raspuns la aceste intrebari, chiar mai multe informatii decat ceea ce se gaseste pe internet n-ar strica, si mai ales as dori sa-mi recomandati un tratament naturist.
P.S: in prezent ma tratez cu aciclovir
va multumesc anticipat. o zi buna.
2 comentarii
0
17-07-2009, ora 14:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
De pe pagina ---------*
Eritem polimorf:
"Afectiune cutanata caracterizata prin leziuni in forma de cocarda, dovedind o stare de hipersensibilitate. Printre cauzele eritemului polimorf, se gasesc in principal infectiile virale, bacteriene sau consumul de medicamente (peniciline, tetracicline, sulfamide, estrogeni, antiinflamatorii). "

Aciclovirul intra categoria medicamentelor care dupa cu spune site-ul de mai sau sur ar trebui evitate in cazul unor astfel de boli.
Aciclovirurul inhiba funtionarea celulelor si este de fapt un antivirus si nu reprezinta ceva bun pt. un proces de vindecare mai ales ca nu se stie daca cauza boli o reprezinta de faptun virus.
In plus acest medicament se da in general la herpes (fara mare succes).

O consultatie la un medic homeopat poate face minuni daca se gaseste remediu potrivit si se schimba alimentatia gresita cu una sanatoasa.

Cateva din lucrurile pe care le vei primi cu siguranta in urma aciclovirului stau pe hartia insotitoare:
Din Internet:

What side effects do users of Acyclovir report?
Side effects, that may go away during treatment, include nausea, vomiting, diarrhea, or headache. If they continue or are bothersome, check with your doctor. Some people have reported hair loss from prolonged use. Others have reported dizziness, fatigue, skin rash, anorexia, leg pain, medication taste and sore throat.

Te tratezi de niste pete si primesti probleme si mai mari... oare se merita ?

(*modificat de admin)
0
06-10-2009, ora 14:04
helena2684
Nu este medic/terapeut
helena2684
Alimik si eu am fost diagnosticata cu eritem polimorf.
Problema e ca acesta recidiveaza chiar si dupa tratament.
Important e in primul rand sa afli cauza care a declansat acest eritem polimorf.
Scarface da o definitie a acestei probleme dar...la fiecare din noi, acest eritem poate aparea din cauze cu totul si cu totul diferite.
Nu a trecut nicio luna de zile de cand a recidivat, din nou, de data asta din cauza unui herpes si bineinteles ca dr. dermatolog mi-a recomandat sa tratez cauza, cu aciclovir, iar pe langa asta am mai luat si alte pastilute (antihistaminice), iar local unguient.
Nu stiu daca suntem in aceeasi situatie, dar important e sa reusim sa scapam de efectele bolii tratand cauza..
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.