Fractura de rotula genunchi drept, cadran inferior, aparat gipsat pentru 30 zile

11-02-2017
Anisoara4
Nu este medic/terapeut
Anisoara4
Am cazut si m-am lovit la genunchi, in ziua de luni, durerea pe moment a fost destul de intensa, m-am ridicat cu greu si pe urma am avut dureri mari a deplasare. am ajuns acasa dupa 2 ore si mi-am pus ghiata si am luat anitiinflamatoare. Marti, am stat mai mult in pat si am pus ghiata. Miercuri m-am dus la serviciu si am stat cam o ora si jumatate, dupa care repaos. Joi am fost plecata de la ora 8 la seviciu si m-am intors acacsa in jurul orei 17. A doua zii am observat ca genunchiul era umflat mai tare decat cu o zi inainte si dureros. M-am dus la spital si mi-a facut radiografie, mi s-a spus ca am fisura de rotula.
Intrbarea mea este daca mai merg prin casa, sprijinindu-ma in calcai, bineanteles, imi dauneaza, se va vindeca mai greu
6 comentarii
1
12-02-2017, ora 20:47
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara

Raspuns direct la intrebare - probabil ca nu, cu conditia ca membrul inferior sa fie imobilizat in aparat gipsat sau orteza care sa nu permita flectarea genunchiului. Daca acesta se indoaie, se activeaza aparatul extensor quadricipital, iar tractiunea inerenta asupra rotulei ar putea desprinde fragmentul fracturat de restul rotulei, ceea ce inseamna ca ajungeti intr-o situatie care necesita musai operatie si ati pierdut timpul pana atunci. Fractura de rotula - atentie, daca este fara deplasare - se poate trata conservator prin imobilizare corecta 4-6 saptamani, in a doua parte a acestui interval fiind admis sprijinul pe piciorul bolnav la mers. Decizia momentului cand se permite sprijinul o poate lua medicul ortoped, cu care va trebui sa tineti legatura. De asemenea, va trebui sa respectati si tratamentul adjuvant: antiinflamatoare, antitrombotice, suplimente de Calciu si vit D3, eventual, daca este disponibila, oxigenoterapie hiperbara (HBOT), care ar scurta "chinul" Dvs la jumatate.
Cu stima
SL Univ. Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
13-02-2017, ora 06:52
Anisoara4
Nu este medic/terapeut
Anisoara4
Va multumesc foarte mult. Doctorul mi-a spus ca ma pot deplasa, dar numai sprijinindu-ma pe calcai, insa am omis sa-l intreb, cat de des o pot face ? Ma deplasez numai in casa, pe distante mici, baie si bucatarie, nu urc si nu cobor scari.
1
13-02-2017, ora 08:41
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna ziua
Ati negociat bine.
Daca este in ghips si sunt numai deplasari minime, este acceptabil.
Tineti legatura cu medicul curant.
Dr. Enescu
0
13-02-2017, ora 09:10
Anisoara4
Nu este medic/terapeut
Anisoara4
Va multumesc pentru intelegere si rabdare, O zi buna,
0
13-02-2017, ora 10:32
TENTOAICA DANIELA
Nu este medic/terapeut
TENTOAICA DANIELA
Buna ziua! Am o fetita de 9 ani si jumatate, 30 kg, si a avut un incident la schi, in urma cariua s-a ales cu o fisura la cartilajul de Crestere la glezna. A avut ghips 4 saptamani, si acum o doare piciorul dupa ce i-a scos ghipsul ( are 1 saptamana de cand si-a scos ghipsul) Medicul de ortopedie infantila nu mi-a recomnadat masaj, medicatie, recuperare de nici un fel.Ar trebui sa fac ceva sa o ajut mai mult?? I-am facut masaj usor cu unguent antiinflamator dar cam atat!! Multumesc mult!!
0
13-02-2017, ora 11:39
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna ziua
Cred ca imobilizarea - macar intr-o orteza - se putea prelungi cu 7-10 zile, fara ca aceasta sa fie o greseala. Pe de alta parte, pot fi dureri legate de recuperare. O activitate moderata, fara efort fizic prelungit (stat in picioare, mers) si scutire de sport inca cel putin 2 luni sunt obligatorii.
Puteti folosi si 1-2 lingurite de Nurofen pentru copii 6-12 ani / zi timp de cateva zile.
Ar fi indicat sa faceti un control radiologic peste 1 luna sau 2, sau chiar un RMN pt a aprecia starea cartilajului de crestere.
Fractura dezlipire epifizara (care afecteaza acest cartilaj de crestere) poate da, pe termen scurt sau mediu, tulburari de crestere - fie crestere incetinita, fie crestere accelerata a segmentului de membru respectiv, timp de 1-2 ani. Aceasta poate conduce la o discrepanta de lungime a membrelor, care este de regula trecatoare si remite spontan, prin reglajul propriu, dupa 1-2 ani, astfel ca nu trebuie sa va panicati daca apare asa ceva. Devine o problema daca diferenta se mareste in timp si persista mai mult de 2 ani, caz in care se cere o investigare a potentialului de crestere al copilului si eventual o interventie de scurtare sau alungire, dupa caz, dar aceasta este o raritate.
Cu stima
SL Univ DR Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: