Gâlmă pe antebrat

07-04-2023
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Am 47 ani, operată de varice acum vreo 8-10 ani. In umă cu cateva luni am simțit pe antebrat o mică gâlmă( seamănă cu un bob de mazăre), nedureroasă, se deplasează un pic la palpare. Medicul de familie mi-a spus că ar fi un adenom, din cauza circulației venoase periferice proaste, și că e posibil să se resoarbă. Mi-a recomandat să aplic tinctură de iod. Menționez că unele varice au reapărut și chiar mă gândesc că ar putea fi o explicație. Ce recomandări îmi dați, vă rog! Ar fi eficiente ceaiurile de urzică, ghimbir pt fluidizarea sângelui sau cum ar trebui să procedez? Vă mulțumesc!
2 comentarii
0
05-10-2023, ora 15:18
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Varicele, galmele, orice deformare de la o piele sanatoasa, cosurirle sunt raspunsul organismului la asaltul mancarii proaste de ani de zile.
Varicele sunt vase de sange ne-elastice care au depozite de calciu si/sau grasimi proaste (uleiuri vegetale).
Daca mancati mult non-stop zahara rafinat si uleiuri vegetale (ulei de foloarea soarelui, canola, ulei de rapita), nu o sa scapati niciodata de varice si galme.
In timp o sa faceti diabet, booli cardio vasculare si neurologice.
Toate bolile cronice cunoscute azi sunt inrudide si cauzate in principal de:
1) consum exagerat de crabohidtrati procesati: paine, faina alba, cereale
2) consum de ulei vegetal (toxina curata)
3) manacat non stop de dimineta pana seara
In loc de ulei vegetal folositi: UNT, Untura de vaca, Untura de porc, untura de rata, orice ulei animal nelaterat.
Uleiul vegetal nu are nici o vitamina in el, este manacre moarta.Untura are vitamina A, K, D, E astea fac vase de snage sanataoase (elastice).
Vitamian A din plante (Betacaroten) nu este compatibila cu vitamia A din regnul animal (Retinol).
Daca va schimbati dieta azi si inlocuit uleiul vegeta cu ulei de origine animala dureaza 7 ani pana cand inlocuiti toate membranele din celule cu grasimi sanatoase, asta daca aveti ficat sanatos nu fumati si nu beti alcol mult.
Sanatate.
0
23-01-2024, ora 14:07
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.