hemagiom

03-01-2009
dary
Nu este medic/terapeut
dary
am o nepotica care s-a nascut in data de 2 ianuarie, dar inainte de asta vreau sa va zic ca mamica ei cand a fost gravida cu ea mai avea sangerari dar nu multe, putin, ea mamica are RH negativ si tatal pozitiv, cand a nascuto pe nepotica mea a zis ca este bine ca nu are nimica, si tot in data de 2 ianuarie am fost la ea si nu avea nimica o boala sa vadem daca are, si astazi in data de 3 mama mea(soacra mamici) a fost la ea si doctorita ea zis ca are boala HEMAGIOM are pete rosii intinse pe mana si pe degetele de la maini, subrat, pe spate si a mai avut si pe degete de la picioare dar ia disparut dar foarte putin..ce ma-ti sfatui...ca sa-i spun la mamica feteii si nepotica mea este.
1 comentarii
0
04-01-2009, ora 09:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste hemangioame ce apar dupa nastere se mai numesc si nevi vasculari.La nepotica ta cred, dupa descriere, ca sunt hemangioame capilare; ele trec neobservate la nastere, dar apoi incep sa se extinda pana la 3-4 luni.Dau inapoi insa incepand cu varsta de 2 ani si dispar pana la 5-6 ani.Nu ai ce le face, nu se pot sparge, trebuie lasate asa, mamica sa nu se sperie, caci vor dispare in timp.Doar daca hemangioamele devin mari, se unesc intre ele, dau hemoragii, dau probleme cardiace, se vor opera chirurgical.Acestia nu se vor maligniza, nu este cancer, singura problema este estetica; dar daca nu are pe cap sau pe fata, e bine.Deci stati linistiti, in timp acesti nevi vasculari vor dispare.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.