hta si blocul de ramura

08-06-2009
dolea liliana
Nu este medic/terapeut
dolea liliana
barbat 57 ani nefumator de 4 luni, dupa un tratament cu metoprolol de aproximativ 6 ani initiat de med. de familie la 50mg crescut apoi dupa citiva ani la 100mg in urma unui puseu hipertensiv1811, constat ca TA este cam mare 15-168-9mmHgsi merg la cardiolog care constata un BRD mic se zice dar care sigur nu exista un urma cu 3 luni ca dovada EKG-ul de atunci facut pt un control la Medicina interna si care este pus pe seama consumului de metoprolol.
Imi este schimbat trat cu nebilet, si norvasc5mg precum si indapamida 1, 5 mg zilnic am inceput de circa 5 zile doar norvascul si indapamida deoarece trebuie sa scad mai intii metoprololul dar din a 6-a zi voi introduce si nebiletul (care va actiona din a 10- 14 zi )colesterolul este 180 sub simvastatin 10mg, regimul de viata este hiposodat si hipolipemiant(pui, peste fara sare cu exceptia preparatelor pe care imi e greu sa le evit). Totusi la o verificare a TA gasesc valoarea 169 in clinostatism si 148 in ortostatism(sub norvasc si indapamida). Pot zice ca mai mult ma deranjeaza ca nu pot tine sub control aceasta tensiune inca. Intrebarea mea este daca medicul a constatat BRD-ul recomandarea de Nebilet este cea mai oportuna ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.