Interpretare RMN

18-10-2009
Anca87
Nu este medic/terapeut
Anca87
Buna ziua, am facut saptamana trecuta un examen RMN cranian la indemnulmedicului neurolog ( din cauza migrelor foarte puternice care in ultimul timp ma trezeau din somn in toiu noptii). Am urmat tratamentul prescris - Bilobi, Flamexin si granule momeopatice, in prezent durerile au disparut.

Programarea o am in cateva zile la Dna doctor neurolog si sunt foarte nerabdatoare sa aflu un raspuns in termeni non medicali cu privire la rezultatul investigatiei:


Examinare cerebrala efectuata nativ folosind secvente ponderate T1, T2, difuzie, EG T2* si de tip angio arterial 3D TOF si venos 2D TOF evidentiaza:


- fara anomalii de semnal sau morfologie la nivelul parenchimului cerebral infra sau supratentorial;
-fara arii de restrictie de difuzie sau cu susceptibilitate magnetica vizibile la nivelul parechimului cerebral;
- se remarca ACP de partea dreapta cu origine din ACI( varianta fetala), iar ACP de partea stanga cu incaracare mixta din ACI si trunchi baziliar; lipsa de vizualizare a segmentului A1 din ACA stanga;
- fara anomalii de flux sau morfologice la nivelul principalelor vene si sinusuri venoase cerebrale;
- sistem venticular cudimensiuni si pozitie normale.

Recomandari: - Dr Bivolaru Magdalena, Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti.

Va multumesc anticipat si v-as fi de mare decunostinta daca mi-ati putea explica un pic mai mult rezultatul.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.