Lipoame/ erupții cutanate cu ulcerații rottweiler

20-07-2023
Petrysorr
Nu este medic/terapeut
Petrysorr
Buna ziua. Am găsit un rottweiler acum 2 ani pe care l-am adoptat. De aproximativ 3 săptămâni a început să apară o rana. In prima faza am crezut că a fost mușcat de ceva. După aproximativ 2 zile, i-a mai ieșit o rana. La a 3-a rana am mers la facultatea de medicina veterinara. Domnul doctor dermatolog s-a mirat de aceste rani și modul în care se răspândesc. I-au luat mai multe probe de pe rani. La palpare i-a găsit un fel de noduli care stau sa "explodeze". Rezultatul examenului microbiologic a sosit după aproximativ 3 zile, timp in care s-au înmulțit aceste rani. Pe foaia de la examen apare că fiind stafilococul auriu și încă o bacterie, tratabile cu pastile de marbofloxacina. In 7 zile cu acest medicament rănile s-au tot înmulțit. La ora actuala cred că are undeva la 12/14 rani. Temperatura prima data o avea 40.9. s-a realizat un antiinflamator și antibiotic injectabil c fort. Domnul doctor mi-a spus că una dintre probe a ajuns la citologie, ieșind negativ. Ultimă dată când am mers la facultate i-a luat 2 probe din 2 lipomi diferiți. La câteva zile am fost sunat, confirmând că este vorba de tumoare mastocitara, dar fara nici un buletin de analiză. In acest timp i-am aplicat praf sapromed pe rani, mibazon cu ioni de argint și dermazin. Am făcut programare la un cabinet particular pentru o a doua părere.
Daca îmi puteți spune ce poate avea acest cățel? Vârsta aproximativ 9 ani
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.