Miros in spatele urechi, rezolvat cu zat de cafea

11-03-2024
ursulevski
Nu este medic/terapeut
ursulevski
E deja a 3-a zi cand nu m-am mai spalat dupa ureche, ca sa testez daca miroase, si nu mai miroase absolut deloc, deci remediul a functionat.

Aveam (doar) la urechea dreapta, in spatele ei miros neplacut (de branza), care revenea cam dupa 24 de ore de la spalarea cu sapun (sau cu orice). In trecut am mai facut teste sa pun: bicarbonat de sodiu, si alt test m-am spalat cu apa cu otet. N-au functionat, desi am insistat cam 2 saptamani pt fiecare.

In schimb a functionat cu zat de cafea. Am dat periodic, cam de 2-3 ori pe zi, timp de 1-2 saptamani. Si l-am tinut acolo toata ziua. Daca dati un strat prea gros, se va usca si va cadea jos, pe haina, deci trebuie un strat subtire caci ramane lipit de piele, chiar daca se usuca.
Zatul nu trebuie neaparat sa fie proaspat. Probabil e mai eficient daca-i proaspat, dar la mine a functionat dand si cu cafea nefiarta, si cu zatul proaspat dupa ce-am facut o cafea, si cu zatul pastrat intr-o ceasca mai multe zile, caci eu nu beau cafea de fel.

Acum pt fiecare trebuie doar sa faceti cumva sa nu arate urat, sa dati cu grija. Eu aveam zatul intr-o ceasca si luam cu degetul si puneam in spatele urechii, si curatam daca ajungea mai jos (sa nu se vada). Poate puteti sa-l ascundeti sub un plasture, nu stiu.. Mie mi-a intrat in obisnuita, de-aia am dat vreo 2 saptamani, dar cred ca-i excesiv si cateva zile ar fi fost de ajuns, sau 1 saptamana. Mie mi-a placut mirosul. e ca un deodorant dat dupa ureche practic. Ce mi s-a parut interesant e ca, atunci cand zatul era mai proaspat, simteam in gat aroma/gustul de cafea. Probabil penetreaza de la ureche de ajunge spre simturile din gura/gat.

PS. Port ochelari (ma gandeam daca o fi produs o rana dupa ureche de s-a infectat).
Am scris aici pe forum sa impartasesc, caci uneori mai nascocesc cu succes leacuri. Mai postasem aici o solutie pt un neg la deget, care l-aveam de peste 1an, si observasem ca se umfla cand faceam baie. Asa ca i-am pus bicarbonat de sodiu cu apa, sa-l umflu cu asta, si apoi am pus picaturi de otet, ca sa-l "cauterizeze" - se produce "fierberea" aia. Pusesem de vreo 2-3 ori pe zi, vreo 2-3 zile si a disparut complet.. Asa intentionam sa fac si-n spatele urechii. Dar n-am mai testat, caci a functionat asta cu zatul care-i mai usor de facut.
Mult succes!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.