Pentru dr. I.F.:

10-12-2007
natty
Nu este medic/terapeut
natty
Am copiat aici, pentru ca celalalt subiect al meu a trecut deja la pagina 2 si-mi era teama ca nu va fi vizualizat.
Acestea sunt rezultatele la ultimul set de analize:
WBC 11, 5 (4 - 9)
NE 8, 1 (1, 7 - 7, 7)
70, 3% (42 - 85)
EO 1, 6 (0, 0 - 0, 3)
13, 9 (0, 0 - 3, 0)
PLT 420 (120 - 380)
Celelalte valori ale hemoleucogramei se incadreaza in limite normale.
Alte analize:
VSH 10/27
Fibrinogen: 583 mg%
ASLO 100
Proteina C reactiva : prezenta

Valoarea celuleor albe a mai scazut, insa remarc, de data asta, sunt alte valori care au luat-o razna.
Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce anume ar putea indica aceasta eozinofilie, in afara de alergie (pe care o exclud) si parazinti?
Mi s-a recomandat sa fac un ex. coproparazitologic si sa refac analizele peste 2 luni.
Ce inseamna PLT si ce poate semnifica valoarea mare?
Si fibrinogenul este aproape dublu fata de limita normala, ce indica?
Toate acestea pot indica vreun diagnostic?
Imi cer scuze pentru numarul mare de intrebari, insa tare as vrea sa stiu care-i problema si sa o tratez, pentru ca deja am obosit de cand tot investighez (din octombrie), fara nici un rezultat concludent.
Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
10-12-2007, ora 00:00
florivarghes
Nu este medic/terapeut
florivarghes
buna ziua, ma numesc florina si va rog sa-mi trimiteti un raspuns daca stiti cumva un doctor bun endocrinolog deoarece vreau sa-mi fac niste analize.e posibil sa am un fibroadenom la sanul drept si vreau neaparat sa merg la un medic.. -
0
10-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara, Natty
Cred ca ar fi bine sa luati legatura cu un medic internist (nu stiu cine va coordoneaza investigatiile acum).
Cu modificarile care au aparut, nu stiu de ce, dar parca ma gandesc si la o boala de colagen (vasculita?). Nu vreau sa va sperii mai tare, dar ar trebui facute investigatii pentru a elimina acesta posibilitate. Acum mai aveti vreo manifestare clinica? Ati avut si dureri articulare?
Sfatul meu este sa incercati sa luati legatura cu Dr. Markus Sorin cu nume utilizator pe acest forum "drmarkuss1" pentru ca dumnealui este specializat pe astfel de probleme si e in masura sa va dea un sfat bun.
Va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.