Posibil sa am hepatita?

10-08-2023
alyiii
Nu este medic/terapeut
alyiii
Buna seara. Problema e in felul urmator. Pe data de 17 iunie m-am angajat la un magazin saptamana urmatoare 24 iunie urmand sa lucrez cu o colega care aparent are hepatita(nu stiu ce fel de hepatita). In acea zi din ce imi aduc aminte, cand ea manca niste cartofi cu furculita am luat si eu de la ea un cartof cu mana. Este posibil ca eu sa fi contactat virusul de la ea? Mentionez ca nu am avut contact direct cu saliva ei sau altceva. Posibil sa fi pus un pahar de suc din sticla ei dar nu am baut direct dupa ea ci inainte ca ea sa bea(nu imi aduc aminte daca si dupa ce a baut sa imi fi pus in pahar). As vrea sa stiu deoarece toata ziua numai la asta ma gandesc si am copilas mic nu imi doresc sa-i transmit in caz de ceva... simptome nu am sau ceva de genul si cred ca e doar paranoia din capul meu si faptul ca sunt cam panicoasa de fel. Din ce am citit pe net am inteles ca se poate lua de la sange, contact sexual si fecalele persoanei infectate sau mucus. Va rog un raspuns ca simt ca turbez
10 comentarii
0
10-08-2023, ora 16:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu aveti nimic. Nu se ia hepatita asa.
0
10-08-2023, ora 16:33
alyiii
Nu este medic/terapeut
alyiii
Va multumesc din suflet! Eram foarte speriata nu neaparat pentru mine ci pentru cea mica. Am vazut ca sunt multe tipuri de hepatita de la A la G si de aceea ma speriasem putin. Si din cauza ca eu am mancat 2 cartofi din farfuria ei m-am speriat destul de tare.
0
10-08-2023, ora 17:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Hepatita A se ia mai usor dar ea nu venea la serviciu daca avea asa ceva. Era acasa. Stati calma. Posibil sa aiba hepatita B sau C care se iau prin sange si contact sexual neprotejat. Intrebati-o ce tip de hepatita are.
0
10-08-2023, ora 20:49
alyiii
Nu este medic/terapeut
alyiii
Nu stiu ce sa zic. Ea nu mai lucreaza la.noi... mi e si aiurea sa o intreb ma poate minti... sper sa nu fie nimic... a trecut o luna jumate iar eu nu am nimic totusi... nu am luat contact direct cu saliva ei. Doar am luat din cartofii ei si cam atat.
0
10-08-2023, ora 20:50
alyiii
Nu este medic/terapeut
alyiii
Poate chiar a ascuns acest lucru... si s a dat de gol la cine mi a spus mie
0
10-08-2023, ora 21:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu va mai faceti scenarii. Nu se ia asa hepatita. Stati linistita.
1
10-08-2023, ora 21:35
alyiii
Nu este medic/terapeut
alyiii
Va multumesc din suflet! Seara minunata sa aveti!
0
10-08-2023, ora 21:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumesc, la fel!
0
12-08-2023, ora 17:39
alyiii
Nu este medic/terapeut
alyiii
Am revenit cu un mic update. Am vorbit cu fata respectiva, are hepatita B cronica.
0
12-08-2023, ora 21:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Hepatita B se ia prin transfuzii cu sange infectat si contact sexual neprotejat. Stati linistita ca nu aveti nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: cum se transmite hepatita transmiterea bolilor

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul transmiterii unei infecții este cel mai ridicat în primele 5 secunde ale unei întâlniri față în față
  •