Rinofaringita cronica cu hipertrofiere amigdale palatine

28-04-2009
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Buna ziua.
De 2 luni ma confrunt cu o jena in gat. La primul control ORL (acum o luna) diagnosticul a fost "posibila deviatie de sept cu inflamare faringe". Imediat s-au inflamat mult amigdalele palatine, se simteau la palpare foarte mult si era si o jena la inghitit. Nu a fost vorba de febra sau tuse, doar o senzatie de gura si de gat uscat. Analizele de snge in regula. Medicul de familie a zis si ceva de niste ganglioni, dar la consultul de acum o zi la ORL, cu videoendoscopie a reiesit ca nu e vb de adenopatie ci doar amigdalele palatine hipertrofiate. Analizele de sange indicau VSH, ASLO, fibrinogen normale, globule albe putin scazute (3800 fata de 4000 minim, cu scaderea absoluta a nr. de neutrofile -1630 fata de 2000 minim si scaderea procentului in formula leucocitara la 43, 4% ), fapt pu sde mine pe seama medicamentatiei-penicilina V timp de 10 zile, cu toate ca a fost o pauza de 9 zile pana la momentul analizelor. In rest, toate in regula, inclusiv la exudat si streptococ, stafilococ auriu si candida-absenti. Am de urmat un tratament pentru rinofaringe cu vit. A, lavaj nazal, citrolin si inhalant. Nelamurirea mea e: de ce dureaza atat sa treaca o rinita, avand in vedere la nu racesc des, nu stiu de alte afectiuni (stomac, ficat, rinichi-am facut o ecografie), am facut testele pt hepatica B, C?
Poate are cineva o idee? Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.