tratament de urmat

28-08-2017
xetiv
Nu este medic/terapeut
xetiv
Am 48 de ani, 1, 65 m, 75 kg., sex feminin.Acum 3 saptamani am avut durere la soldul stang 2 zile, dupa care a a aparut durerea lombara si a mai cedat putin durerera de sold.M-am internat in spital in 9 august, unde am urmat tratament cu refen injectabil 75 mg, mylgamma fiole iar, timp de trei zile(14, 15, 16 august) mi-au facut perfuzii cu medrol 125 mg iar 6 zile perfuzii cu paracetamol.Am facut cateva bai cu sulf si fizioterapie ptr cervicala(ionizari), genunchi(diadinamice) si lombara +sold(mufi?).
Starea generala a fost ca dupa 2 -3 zile a disparut starea de intepenire si au ramas dureri pasagere si pana in ziua de azi(28 august).Pentru acasa mi s-a prescris urmatorul tratament:pantoprazol 40 mg, refen retard 100 mg(2 luni cate 1/zi)) si alanerv 2 tb/zi (1 luna).. De cateva zile imi amortesc cand dorm, degetele de la mana stanga( e ca o senzatie de intepenire, misc degetele iar apoi isi revin dupa cateva min0, am in continuare dureri in zona bazinului (uneori, nu prea mari dar exista !), dureri de stomac. mentionez ca am facut
rx bazin pentru SI:ASI 45 grade cu interliniu simetric, neingustat cea dreapta cu contur net, cea stanga cu contur sters si minima condensare longitudinala pe traseul iliac in 2/3 inferioare
rx coloana dorso lombara :fara seismofite la nivelulu jonctiunii dorso lombare, fina calcifiere ligamentara la L3, minima pensare posterioara L1-L2.
biologic au remarcat un sindrom inflamator(vshX1, 68 VN, CRPX3, 28 VN, leucocitoza moderata, nodul fibromatos de 4, 5 cm, nodul (hemangiom )de 3, 4 cm.
Mentionez ca istoricul din familie este o mama bolnava de neoplasm, decedata.Am voie sa iau vitaminele B?
Intrebarea mea este:tratamentul pe care il urmez este bun ptr ce am eu?Unde ar trebui sa ma adresez pentru a scapa de durerile de spate si amorteala de la mana stanga? Este bine sa fac in RMN si daca trebiue sa-l fac total? CUI trebuie sa ma adresez pentru consultatie si interpretare scrisorii medicale?Am facut prea putine sedinte de fizioterapie(6) ? Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.