Ulcer + hernie hiatala

03-02-2020
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
Pe langa hernia hiatala de 15 cm s-a descoperit si un ulcer gastric. Oricum este necesara o operatie. Ulcerul liniar de colet herniar de aprox, 10 mm cu halou hiperemic. asta este scris in raportul medical Se poate rezolva prin medicatie? Este un diagnostic mai grav decat celelealte forme de ulcer? Exista riscul de a se transforma in cancer? Multumesc pentru orice informatie.
5 comentarii
0
03-02-2020, ora 20:11
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Bună ziua.
Ulcerul gastric are risc de transformare malignă. Intervenția chirurgicală va aborda și hernia și ulcerul.
0
03-02-2020, ora 20:24
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
MULTUMESC MULT PENTRU INFORMATII!
0
12-07-2021, ora 17:16
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
In 2020 am fost diagnosticata cu hernie hiatala.Pe langa hernia hiatala de 15 cm s-a descoperit si un ulcer gastric Ulcerul liniar de colet herniar de aprox, 10 mm cu halou hiperemic. asta este scris in raportul medical. Am facut tratament si simptomele s-au ameliorat. Mergand la chirurgie mi s-a recomandat un CT. Nelamurire am in privinta rezultatului. Hernia de 15 cm s-a dovedit de 3 cm. Cum e posibil asa ceva? Deci la diferenta de 1 an de zile asemenea afectiune se poate reduce ca dimensiune? Sau ce anume s-a intamplat de exista o asemenea diferenta de la o endoscopie la un CT? Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
13-07-2021, ora 17:36
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Inclin sa cred ca valoarea de 3 cm corespunde realitatii. O hernie hiatala de 15 cm ar fi trebuit sa va dea simptome foarte zgomotoase.
0
14-07-2021, ora 23:37
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
Multumesc pentru raspuns. Mi s-a indicat, de catre chirurg, sa mai fac o endoscopie. Simptomele au fost la inceput(inainte de tratament in 2020) destul de neplacute, apoi au cedat la medicatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul