Va rog mult niste sfaturi - m-am operat de mucocel la buza inferioara

30-08-2013
stefan27
Nu este medic/terapeut
stefan27
Astazi m am operat la clicina BMF de un mucocel la buza inferioara si am fost cusut la locul respectiv si dupa 8 zile sa revin la control. Medicii au spus ca trebuie sa pastrez gura curata (fara alcool, tutun etc) si sa ma spal bine si sa folosesc si apa de gura. Ingrijorarea mea este urmatoarea : Oare nu am nevoie de un antibiotic ceva sau vreo solutie ca sa folosesc ?? Mi e frica sa nu se infecteze locul. Ce sfaturi mi ati putea da post operatorii legat de hrana si de ce trebuie sa fac incontinuare ?? Mentionez ca sunt doar cusut la buza inferioara in partea stanga unde era mucocelul si atat. Va multumesc
1 comentarii
0
18-09-2013, ora 17:11
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Buna ziua,

Va recomand sa respectati indicatiile primite de la colegii mei de la clinica OMF, indicatii pe care le gasiti pe biletul de externare. Nu aveti nevoie de antibiotic, deoarece nu exista complicatii infectioase. Daca veti folosi apa de gura, si veti avea o igiena riguroasa, nu exista risc de infectie. Legat de alimentatia Dvs., nu trebuie decat sa evitati traumatizarea suturii, si, de preferat, in primele 24 h, evitarea alimentelor fierbinti. Acum am vazut si data mesajului, si cred ca aceste explicatii sunt de prisos :)

Pentru alte nelamuriri, va stau la dispozitie.

O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: